ZDRAVOTNÍ A ZDRAVOTNICKÉ MATRACE – kterou si vlastně vybrat a proč?

Zeptali jsme se odbornice – Šárky Hakenové, majitelky českorajské firmy Matrace Haken

• Jaký je rozdíl mezi zdravotní a zdravotnickou matrací?

Za „zdravotní“ (nejen matraci) může označit téměř kdokoli prakticky cokoli bez toho, aniž by to mělo blahodárné, preventivní či snad přímo uzdravující účinky. Oproti tomu „zdravotnický“ (prostředek, matrace, atp.) už je pojem legislativní, a nemůže jej užít kdokoli, a už vůbec ne na cokoli. Matrace, označené jako „zdravotní“ tak nejsou nic, než obyčejné matrace s „marketingovým“ slůvkem navíc. Matrace, které jsou označené jako „zdravotnické“ musí být registrovány u příslušných úřadů a splňovat přísnou legislativu a klinická posouzení nebo zkoušky. Takové matrace poznáte dle označení „CE“. Kdokoli si může snadno ověřit, zda je konkrétní matrace a/nebo výrobce takové matrace skutečně registrován (registr RZPRO). My se budeme bavit o tzv. „pasivních“ matracích, tedy bez jakýchkoli elektronických prvků – prostě relativně „normální matrace“.

• Podle čeho si ideálně vyberu, zda chci zdravotní či zdravotnickou matraci.  A dále podle čeho vybírám konkrétní druh?

Většina lidí chápe „zdravotnické“ matrace jen jako matrace „v tom gumovém nemocničním potahu“. Nemusí to tak ale být vždy. Někteří výrobci kvalitních matrací mají některé typy nebo rovnou celé řady registrovány jako zdravotnické. To znamená, že prošly náročným hodnocením a/nebo testováním a musí splňovat ta nejpřísnější kritéria. Často se tak může jednat o „normální“ matrace v bílých textilních prodyšných potazích, které jsou však navíc vhodné i pro domácí použití. Pro tyto i ty klasické „nemocniční“ (tj. zdravotnické matrace, určené pro profesionální použití) platí, že mají určeno i zařazení ve třídě rizika vzniku dekubitů (proleženin) – některé jsou pouze preventivní, některé antidekubitní pro nízké, střední nebo vysoké riziko vzniku dekubitů. Každá matrace, která má označení „antidekubitní“ přispívá svou konstrukcí k omezení tlaku na tělo (pasivně – bez potřeby připojení čehokoli k čemukoli), zajišťuje také dobrou cirkulaci vzduchu a tím chrání pacienta před vznikem proleženin nebo tyto pomáhá zmírnit. Takovou matraci hledáme buď proto, abychom někomu ze svých blízkých dopřáli více pohodlí, když už musí ležet více, nebo prostě jen využijeme benefitu skutečnosti, že si daný výrobce dal s vývojem matrace skutečně záležet a nechal ji klinicky vyzkoušet. To, že absolvoval legislativní martirium je také důkaz, že matrace skutečně stojí za to.

ČTĚTE TAKÉ:  Špatně spíte? Chcete posilnit imunitu? Zkuste mléko s kurkumou

• Pokud si zákazník neví rady s výběrem, poskytujete poradenství a jak probíhá? Může si matraci i fyzicky vyzkoušet?
Ano, samozřejmě. V případě jakýchkoli zdravotních problémů vždy doporučujeme konzultovat daný výběr i se svým ošetřujícím lékařem. Nicméně to, zda je vhodnější použít profesionální typ matrace v nepropustném omyvatelném potahu nebo postačí „klasické“ textilní provedení s kvalitním chráničem dokážeme společně vyhodnotit a najít pro zákazníka vhodné řešení. V našem sortimentu najdete samozřejmě zdravotnické matrace také – jedná se o klinicky hodnocené matrace z řad Tropico a Curem, dále matrace z řady HA Medical Professional. Vše je samozřejmě česká výroba, přičemž materiály jsou výhradně z odzkoušených zdrojů – například pěny jsou výhradně německé, rakouské, dánské a belgické. A přidám jednu velmi důležitou věc na závěr. V ČR jsou zdravotnické matrace se sníženou sazbou DPH, tedy pouze 15 %. Přijďte si lehnout – klidně i tehdy, když vás nic nebolí :)

Více informací o matracích, postelích, službách a doplňcích k dokonalému spánku najdete na www.matrace-haken.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE! – proběhlo předání cen vítězům ve velké soutěži o úžasné ceny s firmou Matrace Haken

 
Ukažte tento článek i vašim přátelům: