Víkend ve znamení zavřených parkovišť a dalších míst. Kraj se snaží omezit turisty a chránit je před koronavirem. AKTUALIZACE: SEZNAM MÍST

Liberecký kraj chce zabránit přívalu víkendových turistů do Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje a dalších atraktivních lokalit. Proto na mnoho míst nebudou moct řidiči vůbec vjíždět a parkovat u nich. Dopravní policie posílí hlídky. Kromě toho dopravním policistům pomohou s kontrolou dodržování zákazů vjezdu i městští strážníci. Značkou „zákaz vjezdu“ bude před víkendem osazeno cca 30 míst v turistických oblastech Libereckého kraje. Cílem je zabránit shlukování lidí, jako tomu bylo na některých místech o víkendu v minulém týdnu. Zákazy mají snížit riziko šíření koronaviru. Po čtvrtečním jednání krizového štábu kraje o tom informovali krajský ředitel policie Vladislav Husák a hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„To opatření nemá zabránit lidem, aby šli na čerstvý vzduch, aby šli na sluníčko, ale má jim zabránit v tom, aby se nám vytvářely nějaké neformální turistické lokality s několika stovkami až tisícovkami návštěvníků,“ uvedl hejtman.

Kde budu zákazové značky, podle něj dopředu neřeknou, aby se lidé nesnažili najít jiná atraktivní místa. „Lokality zveřejňovat nebudeme, protože by se pak objevily jiné lokality, které nebudou tímto způsobem zajištěné,“ dodal hejtman. Lidem doporučuje, aby na výlety chodili v nejužší rodině a v docházkové vzdálenosti od domova.

Seznam lokalit abecedně:
Bedřichov
Brniště
Doksy
Frýdštejn
Harrachov
Horní a Dolní Mísečky
Hrabětice
Hrádek nad Nisou
Janov nad Nisou
Ještěd
Jizerka
Královka
letiště Hradčany
Malá Skála
Manušice
Rokytnice nad Jizerou
Sedmihorky
Sloup v Čechách
Smědava
Souš
Tábor
Valdštejn
Zoo Liberec

O uzavření parkoviště nedaleko rozhledny na Císařském kameni už informovala obec Rádlo u Jablonce nad Nisou, zákaz vjezdu platí také pro parkoviště pod hradem Valdštejn u Turnova v Českém ráji. „Zavřeli jsme ho ve středu. Výsledkem je, že auta jsou rozeseta po Pelešanech. Nicméně snažíme se to koordinovat se státní policií, slíbila větší dohled nad auty s řešením přestupků,“ řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Uzavření jen některých parkovišť ale nepovažuje za koncepční řešení. „To musí říci vláda, že tam ti lidé nemají co dělat. To ale neříká a dává protisměrné pokyny. Ano běžte na procházky, a hned za B říká, ale nesrocujte se,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:  Objevujte Český ráj - BESEDICKÝ VÝLET

Krajský policejní ředitel uvedl, že mají dostatek lidí, aby místa se zákazovými značkami ohlídali. „Na těch místech bude dopravní, pořádková policie, určitě nám pomohou městské i obecní policie,“ uvedl Husák. Věří, že nebudou muset řešit žádné zásadní problémy.

Veřejná parkoviště, která jsou v Jizerských horách, jsou uzavřená už od poloviny března. Nejde tak o první preventivní opatření v kraji.

Zdroj ČTK, foto: FB hrad Valdštejn
Ukažte tento článek i vašim přátelům: