ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA: Brána do podzemí – obří propadající se kráter na Sibiři

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA: Brána do podzemí – obří propadající se kráter na Sibiři      

V Rusku, přesněji v Jakutské republice – v odlehlé části Sibiře nedaleko pramene řeky Jany – vzniká obří kráter, který se neustále zvětšuje a jehož rozměry jsou již nyní znepokojující. Zatím nikdo nenašel přesné vysvětlení, jak kráter vzniká a z jakého důvodu k tomuto jevu dochází.

Propast, kterou místní nazývají Brána do podzemí, nebo také Pulec (má opravdu tvar pulce) se nachází nedaleko vesnice Batagaj. Kilometr dlouhá a téměř 90 metrů hluboká průrva v zemi vznikla v 60. letech 20. století po vykácení rozlehlé části lesa. Od té doby se země začala propadat. Dalšímu propadání pomáhá oteplování a tání permafrostu (věčně zmrzlá půda). Po velkých povodních v roce 2008 se velikost trhliny dvojnásobně zvětšila a od té doby půda každý rok poklesne o 15 metrů. V březnu 2017 vydala ruská média zprávu o tom, že se tempo růstu tohoto kráteru ještě zrychluje.

brana do podzemi - cesky raj v akci-003

Pro vědce je však tento jev také možností, jak studovat permafrost, jeho chování a historický vývoj Země i změny klimatických podmínek. Odkrývají vrstvy půdy, které jsou staré až 200 tisíc let. Díky permafrostu se také odebírají zachovalé organické materiály jako rostliny, stromy, kosterní pozůstatky zvířat a další. V některých lidech budí kráter strach. Obyvatelé Jakutska prý věří, že existuje více světů a proto kráter považují za bránu do podzemí. Z kráteru je možné slyšet dunivé zvuky, které tuto víru podporují. Pravděpodobně jde však o zvuk propadající se půdy.

brana do podzemi - cesky raj v akci-002

brana do podzemi - cesky raj v akci-001

Zdroj: Siberia Times

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: Václav Vydra – „Daleko od stromu jsem se neodkulil...“