ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA:  Archeologové odkryli rozsáhlou síť netušených mayských měst

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA:  Archeologové odkryli rozsáhlou síť netušených mayských měst

Objev, který vědci staví na první příčku za posledních 150 let, byl uskutečněn v džungli středoamerické Guatemaly, kde se archeologům podařilo najít rozsáhlou síť pozůstatků mayských měst. Díky laserové technologii se obojevilo přes 60 tisíc ruin pocházejících z období říše Mayů. Pod hustým porostem se skrývají pozůstatky domů, paláců, královských hrobek, silnic, opevnění i pyramid.

Ukazuje se tak, že Mayská říše byla mnohem rozvinutější a rozsáhlejší než se kdy předpokládalo. Dřívější předpoklad pěti milionů Mayů na středoamerickém regionu byl tedy poněkud při zemi a vědci nyní odhadují mayskou populaci na 10 až 15 milionů.

Archeologové mapovali oblast více než 2100 km2 u města El Zotz. Jde o území, které se nachází v blízkosti již známých měst Mayů. Nyní se však odryly mimo jiné kilometry opevnění, které předtím nikdo nezaznamenal.  A nikdo nepředpokládal, že najde tak rozsáhlou říši. Ukazuje se tak, že byla mnohem rozvinutější a rozsáhlejší než se kdy předpokládalo. Dřívější předpoklad pěti milionů Mayů na středoamerickém regionu byl tedy poněkud při zemi a vědci nyní odhadují mayskou populaci na 10 až 15 milionů. Výsledky výzkumu s využitím technologie laserového skenování LIDAR  (Light Detection and Ranging) naznačují, že střední Amerika disponovala pokročilou civilizaci, která byla podobná vyspělým kulturám starověkého Řecka nebo Číny.

Skupina vědců použila LIDAR k digitálnímu odstranění hustého stromového porostu a vytvořili 3D mapu toho, co se nachází uvnitř nyní neobývaného pralesa. Nalezené rozsáhlé ruiny v době Mayů plné života jsou neuvěřitelným objevem. „Ukázalo se, že Mayové investovali více zdrojů do obrany, než jsme si mysleli,“ řekl BBC archeolog Thomas Garrison. Všechny nálezy jsou pod velkou vrstvou nánosů a vegetace, zřejmě proto doposud zůstala lidstvu skryta například sedmipatrová pyramida, složitá síť příkopů, která spojovala všechna mayská města v dané oblasti, nebo vyvýšené dálnice, které umožňovaly snadný průchod i během období dešťů a které byly tak široké, že se daly využívat i k obchodování.

ČTĚTE TAKÉ:  Pozvánka do divadla: Vinnetou se vrací do Turnova! Pod taktovkou Divadelního souboru Tyl Slaná

Všechny nálezy jsou pod velkou vrstvou nánosů a vegetace, zřejmě proto doposud zůstala lidstvu skryta například sedmipatrová pyramida, složitá síť příkopů, která spojovala všechna mayská města v dané oblasti, nebo vyvýšené dálnice, které umožňovaly snadný průchod i během období dešťů a které byly tak široké, že se daly využívat i k obchodování.

„LIDAR provádí revoluci v archeologii takovým způsobem, jakým Hubbleův teleskop představoval revoluci v astronomii,“ sdělil magazínu National Geographic Francisco Estrada-Belli, archeolog z americké Tulane University ve státě Louisiana. V nedávné době se technologie LIDAR použila například k odhalení dříve skrytých měst poblíž ikonického starobylého chrámu Angkor Wat v Kambodži. „Potřebujeme dalších 100 let, abychom prošli všechna data a skutečně pochopili, co vidíme,“ doplnil archeolog. Nicméně vědci tento objev již nyní staví do popředí a tvrdí, že přepisuje dějiny.

Zdroj a foto: WILD BLUE MEDIA / CHANNEL 4, EPA.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: