ZAHRANIČNÍ ZAJÍMAVOST: PLOVOUCÍ MĚSTO JAKO ZÁCHRANA PRO ZAPLAVENOU FRANCOUZSKOU POLYNÉSII

ZAHRANIČNÍ ZAJÍMAVOST: PLOVOUCÍ MĚSTO JAKO ZÁCHRANA PRO ZAPLAVENOU FRANCOUZSKOU POLYNÉSII

Pokud bude pokračovat vzestup hladiny oceánů v takovém tempu jako doposud, mohla by Francouzská Polynésie přijít až o dvě třetiny svého území. Tamní vláda proto rozhodla, že je na čase vymyslet a navrhnout řešení. Tedy projekt na skutečné plovoucí město, kam by v budoucnosti přesunula své obyvatele.

Počátkem letošního ledna tedy Francouzská Polynésie podepsala smlouvu se společností Seasteading Institute, která má na starost návrh prvního plovoucího města na světě, které bude umístěno v jižním Pacifiku. Plány na nové řešení mají být dokončeny již v tomto roce. Pokud dojde k jejich schválení, začne samotná realizace stavby plovoucího města již v roce 2019. Nejde tedy o žádnou vzdálenou budoucnost, nebo sci-fi vize. Projekt má vyřešit stoupající hladinu moří, ale také podpořit technologický i ekonomický růst.

Francouzská Polynésie je díky mělkým vodám a relativně klidnému prostředí ideálním místem pro tento typ stavby, její otestování a případné rozšíření. První takový ostrov nejprve ubytuje pouze desítky lidí. Pokud se osvědčí, vybuduje se plovoucí město se stovkami až tisíci obyvateli.

Samozřejmě se vůči těmto návrhům ozývají také kritické hlasy. Zatímco společnost Seasteading Institute trvá na tom, že by plovoucí město mělo být udržitelé, někteří místní obyvatelé se obávají, že by to nemuselo fungovat tak, jak společnost budoucím obyvatelům slibuje. Zda má pravdu Seatsteading Institut, nebo kritici, ukáže vždy a jen budoucnost.

FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE FAKTA: nachází se v Jižním pacifickém oceánu, skládá se z pěti souostroví, nejznámějšími ostrovy jsou se svou okouzlující přírodou a nádhernými plážemi Tahiti a Bora-Bora. Vědci se dnes všeobecně shodují, že právě Francouzská Polynésie je územím, které bylo osídleno lidmi jako jedno z posledních míst planety.

ČTĚTE TAKÉ:  PŘIPRAVTE SE NA ZMĚNU ČASU, VSTÁVAT BUDEME O HODINU DŘÍV - tipy jak to zvládnout

Zdroj: Sciencealert.com, foto: The Seasteading Institute

Ukažte tento článek i vašim přátelům: