ZAČÍNÁ JARO: NAARANŽUJTE SI HYACINTY

Jarní vazby patří k těm vůbec nejkrásnějším – jarní květiny, zejména cibuloviny, nám avizují, že je již konec zimy a my se brzy dočkáme teplých a dlouhých dnů, které s sebou přinášejí i spoustu životní energie. Na jaře slavíme Mezinárodní den žen, První máj a také Den matek – svátky, kdy se bez kytičky jednoduše neobejdeme… Největším jarním svátkem jsou Velikonoce. Velikonoční floristika je plná barev, světla a života. Ve spolupráci s vydavatelstvím SMART PRESS jsme pro vás připravili tři návody, jak si přinést jaro domů. Všechny pochází z krásné novinkové knihy Můj květinový ateliér – květinové dárky a inspirace pro každé roční období. Seriál bude pokračovat, těšte se…

Aranžmá s hyacinty

Cibulky, přesněji šupinaté hlízy hyacintů (Hyacinthus) se objevují na pultech květinářství již kolem Vánoc, ale největší nabídka nastává časně zjara. Právě po uložení vánočních dekorací jsou hyacinty tou správnou volbou, jak si vyzdobit (a zároveň příjemně provonět) byt. Vybrat si můžete ze široké palety barev. To, jakou budou mít hyacinty barvu, poznáte podle barvy cibulky – z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý. Barev je ale více – zorientovat se můžete i podle barvy plastového květináče, ve kterém se většinou prodává. Na péči není hyacint náročný. Stačí jen udržovat cibulku vlhkou, ideálně denně ji postříkat rozprašovačem. Čím větší budete mít doma chladno, tím déle vydrží. Při teplotě kolem 20 °C to budou zhruba tři týdny. Po odkvětu nechte listy zežloutnout a posléze seschnout, až poté cibulku očistěte a nechte v temnu a chladu. Na podzim, kdy je správný čas pro sázení cibulovin, můžete zasadit do záhonu či truhlíku na terase a na jaře vám znovu vykvete. Počítejte ale s tím, že rok od roku má hyacint květ menší a menší, posléze zanikne úplně.

Budete potřebovat:

– hyacinty (Hyacinthus) s cibulí v květináči, 6 ks

– mech typu „platmos“ či jiný druh

– skleněné nádoby různých tvarů

– provázek, krajku, stuhu, lýko – dle vašeho výběru

– případné další přírodní dekorace – lišejníky, březové větvičky, šišky…

Nic se ale nesmí přehánět, chceme, aby vynikly hlavně hyacinty!

POSTUP NA FOTOGRAFIÍCH:

  1. Hyacinty si barevně vyberte dle vlastního uvážení (já preferuji bílé pro jejich čistotu a eleganci). Vyndejte je z plastových květináčů – cibulku od zeminy příliš neočišťujte, ať výsledek vypadá co nejpřírodněji!
  2. Vložte například do sklenice či skleněného svícnu – kořeny budou vidět, a zůstávají tak součástí aranže.
  3. Některé cibulky obalte mechem typu „platmos“. Mech dobře podrží vlhkost u kořenů. Svažte přírodním provázkem, lýkem nebo krajkou.
  4. Naaranžujte do sklenic, svícnů, pod skleněné poklopy. Materiál nádob zvolte pokud možno jednotný (např. sklo nebo kov), aby celková kompozice byla harmonická, a ne jako „co dům dal“.
  5. Doplňte mechem, přidejte šišky, větvičky apod. Myslete na to, že cibulky budete muset pravidelně rosit, takže pozor na umístění přímo na případný dřevěný stůl apod.
ČTĚTE TAKÉ:  SOUTĚŽ O KNIHU ŠANCE PRO ŽENU 40+ aneb Jak vyladit svou váhu, hormony, výživu a zdraví - říjen 20

 

RADA

Mech v malém množství pro domácí užití si můžete přinést z lesa nebo jej při předjarním úklidu zahrady vyhrabete z trávníku. Je zcela na vás, jakému druhu mechu dáte přednost. Lépe se pracuje s mechem navlhčeným rozprašovačem.

TIP

Hyacintům to bude slušet téměř v jakékoli nádobě – v košíku budou působit pěkně rustikálně, v porcelánovém hrnečku krásně staromilsky, v plechovce od polévky skoro warholovsky; zabalte cibulky v květníku nebo z něj vyjmuté do pytloviny, do papírového pytlíku, fantazii se meze nekladou!

 

 

Text a návody pochází z knihy Můj květinový ateliér, Markéta Keclíková

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
v
íce info o knize: http://www.smartpress.cz/muj-kvetinovy-atelier

Obálka_Můj květinový ateliér

Můj květinový ateliér – květinové dárky a inspirace pro každé roční období

Markéta Keclíková

200 postupových fotografií

Obohaťte svůj každodenní život květinami a udělejte radost sami sobě i vašim nejbližším!

Jedinečnost knihy spočívá v podrobném popisu doprovázeném detailní fotodokumentací nejrůznějších květinových vazeb, věnců, svícnů, aranží a dalších nápadů na dárky z květin napříč ročními obdobími, svátky a slavnostními událostmi. Obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabný a originální dárek pro dívku, ženu či muže.

Autorka knihy zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností.

Kniha potěší všechny kreativní milovníky květin a květinových dekorací, ať už je pro ně floristika pouhým koníčkem, nebo přemýšlejí o profesionální dráze.

Datum vydání : konec  února 2017, ISBN: 978-80-87049-90-7, formát: 172 x 240 mm, vazba:  pevná,  provedení: postupové fotografie, výsledné vazby,  počet stran: 208, MOC: 399 Kč

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: