ZAČÍNÁ JARO II. : KYTICE TULIPÁNŮ

Jarní vazby patří k těm vůbec nejkrásnějším – jarní květiny, zejména cibuloviny, nám avizují, že je již konec zimy a my se brzy dočkáme teplých a dlouhých dnů, které s sebou přinášejí i spoustu životní energie. Na jaře slavíme Mezinárodní den žen, První máj a také Den matek – svátky, kdy se bez kytičky jednoduše neobejdeme… Největším jarním svátkem jsou Velikonoce. Velikonoční floristika je plná barev, světla a života. Ve spolupráci s vydavatelstvím SMART PRESS jsme pro vás připravili tři návody, jak si přinést jaro domů. Všechny pochází z krásné novinkové knihy Můj květinový ateliér – květinové dárky a inspirace pro každé roční období. Třídílný seriál pokračuje návodem na nádhernou kytici tulipánů.

Kytice tulipánů

Tulipány, které nejlépe vyniknou samy o sobě, skvěle potvrzují pravidlo, že „v jednoduchosti je krása“. Patrně neexistuje žádná jiná květina, která by byla tak špatně kombinovatelná s dalšími druhy. Snad jen ve spojení s jinými cibulovinami – s narcisy či hyacinty – působí stejně půvabně. Mimochodem, tulipány patří mezi vůbec nejoblíbenější květiny v Evropě, a snad i díky tomu jsou dnes dostupné v květinářství téměř po celý rok. Nicméně právě na jaře jsou nejkvalitnější, nejkrásnější a nejtrvanlivější. Všimla jsem si, že zabalené do obyčejného papíru a převázané provázkem vypadají božsky – jednoduché a elegantní. Svažte je podle návodu a obdarujte kyticí toho, na kom vám nejvíce záleží – velký úspěch zaručen!

Budete potřebovat:

– tulipány (Tulipa) – množství a barva dle vašeho gusta, já použila 19 ks

– obyčejný tenký provázek (popř. přírodní vázací lýko)

– papír – tenký balicí papír, novinový papír, dárkový balicí papír nebo třeba papír notový – vše záleží na vaší fantazii!

NÁVOD:

  1. Dávejte si záležet na výběru tulipánů – měly by mít pěkně tvrdé květy, rovné a pevné stonky, ani listy by neměly být „hadrové“. Ze zkušenosti nejdéle vydrží žluté tulipány, které mají ještě trošku zelené okvětní plátky. Seřízněte šikmým řezem a odstraňte polámané, případně povadlé listy.
  2. Vázejte klasicky do spirály (Základy vázání kytic ze str. 32), nesnažte se o příliš pravidelný tvar kytice – měla by působit lehce ledabyle a přirozeně.
  3. Svažte pevným vázacím lýkem.
  4. Rolujte kytici do čtverce z papíru – ideální je ne příliš tvrdý papír, ale neměl by být ani moc jemný, aby se netrhal. Speciální papíry na manžety zakoupíte ve floristickém velkoobchodě, popř. ve výtvarných potřebách. Aby se manžeta nerozmotávala, slepte v cípu čtverečkem z průhledné oboustranné lepenky. Stonky nechte zakryté!
  5. Pevně svažte v úvazku. Konce lýka mohou volně splývat kolem mašle.
ČTĚTE TAKÉ:  III. ČÍM SE V ZIMĚ ZAHŘÁT A ZÁROVEŇ POSILNIT IMUNITU?

 

TIP

Pokud tulipánům změknou stonky a ohýbají se, zabalte je napevno do novinového papíru, seřízněte je a nechte pár hodin ve vodě napít. Obecně jim také svědčí chladno – přes den, když jste v práci, je můžete přemístit na nějaké chladnější místo (mezi okna, do sklepa, do chodby apod.). Z kytice se pak budete radovat o den dva déle. A ještě jedna zajímavost – tulipány po seříznutí stále rostou, přes noc to může být klidně i o 2 cm! Počítejte s tím zejména při vazbě míchaných kytic – tulipány vždy spolehlivě vykouknou nad ostatní květiny. Pokud tomu chcete předejít, zasuňte tulipány hlouběji do úvazku.

 

Text a návody pochází z knihy Můj květinový ateliér, Markéta Keclíková

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
v
íce info o knize: http://www.smartpress.cz/muj-kvetinovy-atelier

 

Obálka_Můj květinový ateliér

Můj květinový ateliér – květinové dárky a inspirace pro každé roční období

Markéta Keclíková

200 postupových fotografií

Obohaťte svůj každodenní život květinami a udělejte radost sami sobě i vašim nejbližším!

Jedinečnost knihy spočívá v podrobném popisu doprovázeném detailní fotodokumentací nejrůznějších květinových vazeb, věnců, svícnů, aranží a dalších nápadů na dárky z květin napříč ročními obdobími, svátky a slavnostními událostmi. Obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabný a originální dárek pro dívku, ženu či muže.

Autorka knihy zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností.

Kniha potěší všechny kreativní milovníky květin a květinových dekorací, ať už je pro ně floristika pouhým koníčkem, nebo přemýšlejí o profesionální dráze.

Datum vydání : konec  února 2017, ISBN: 978-80-87049-90-7, formát: 172 x 240 mm, vazba:  pevná,  provedení: postupové fotografie, výsledné vazby,  počet stran: 208, MOC: 399 Kč

Ukažte tento článek i vašim přátelům: