V Lomnici nad Popelkou slavnostně otevřou nejmodernější kino v ČR

Slavnostní otevření nově zrekonstruovaného a digitalizovaného kina v Lomnici nad Popelkou, proběhne v sobotu 13. 10. Jedná se o aktuálně nejmodernější kino v České republice.

Vynikající obraz promítaný laserovým projektorem, premiéra v ČR, s vysokým dynamickým rozsahem (systém HDR), který rozšiřuje možnosti zobrazení. Objektově orientovaný zvukový systém DO LBY ATMOS . V ČR je aktuálně instalován v 16 kinosálech, z toho pouze čtyři jsou jednosálová kina.

Interiér odkazující svým designem na film Alois Nebel, jehož literární předlohu napsal lomnický rodák Jaroslav Rudiš.

HISTORIE LOMNICKÉHO KINA
Kino bylo založeno v roce 1919 pod názvem Bio (válečných) invalidů. Na jaře 1921 byla na zavážce Zámeckého (Pivovarského) rybníka postavena provizorní budova biografu. V roce 1940 byla opravena a sloužila až do roku 1952. Současné kino bylo postaveno v roce 1953 architektem Červinkou na místě zbouraného Bia válečných invalidů. V roce 1969 bylo přestavěno na širokoúhlý formát.

Od té doby neproběhly žádné zásadnější investice a budova se tedy dostala do špatného stavebně technického stavu. Postupně zastarala i technika. V roce 2012 byla ukončena klasická distribuce filmů na 35mm pásech a tak nebylo možné promítat filmy v premiéře, ale pouze z DVD nosičů a Blue-ray disků. Návštěvnost byla velmi nízká a provoz kina omezen.

Po 7 letech projektové přípravy, intenzivního hledání dotačních titulů, podpisové akci na podporu rekonstrukce a digitalizace a diskuzích na půdě zastupitelstva města byly na jaře 2017 uskutečněny první reálné kroky vedoucí k zahájení prací.

V neděli 27. srpna 2017 se v prostorech kina uskutečnilo symbolické Loučení se „starým“ kinem a na počátku září byla zahájena kompletní rekonstrukce budovy.

Dispoziční úpravy

 • zmenšení délky promítacího sálu z důvodu požadavku kinotechniky na přiblížení promítací kabiny k plátnu,
 • nové zázemí pro účinkující v prostorech vedle jeviště,
 • technické zázemí odpovídající požadavkům na novou kinotechniku,
 • nový prostor pro prodej vstupenek a drobného občerstvení ve foyer,
 • demolice některých přístaveb z důvodu špatného technického stavu,
 • změna křivky hlediště, výměna sedaček za moderní křesla a dvojkřesla s držáky nápojů

a další drobnější úpravy.

Celková rekonstrukce budovy

 • z důvodu založení budovy na navážkách (v místě původního rybníka) budova nerovnoměrně sedala, všechny stávající základy byly podchyceny mikropilotami,
 • zesílení střešních vazníků a kompletní výměna střešního pláště,
 • zateplení a nové barevné řešení fasády, výměna oken a dveří, začlenění větších prosklených ploch,
 • kompletní výměna technického vybavení stavby (vytápění, vodovod a kanalizace, vzduchotechnika), kompletní rekonstrukce sociálního zázemí,
 • nové akustické obklady stěn a stropu kinosálu a všech ostatních vnitřních povrchů (podlahy, podhledy…),
 • likvidace původního neužívaného septiku, úpravy okolních zpevněných plocha a zeleně,
 • změna venkovního vzhledu budovy – dřevěný obklad fasády, ocelový vstupní přístřešek, venkovní terasa.

INTERIÉR S MOTIVY Z FILMU ALOIS NEBEL
Další zajímavostí kina je interiér s motivy z animovaného filmu Alois Nebel (2011), natočeného podle komiksové trilogie spisovatele Jaroslava Rudiše, místního rodáka, a výtvarníka Jaromíra 99 (Jaromír Švejdík).

ČTĚTE TAKÉ:  HARLEJ SE VRACÍ DO BOZKOVA! FANOUŠKY ČEKÁ SKVĚLÝ KONCERT I DOKONALÁ ATMOSFÉRA BOZKOVSKÉ SOKOLOVNY

Kompletní výměnou prošla také kinotechnika. Do promítací kabiny byl úplně poprvé na území České republiky instalován RGB laserový projektor 4K (Christie CP4325-RGB), který disponuje vysokým dynamickým rozsahem (kontrast 6.000:1 a barevný prostor REC2020). Systém HDR rozšiřuje možnosti zobrazení jasu a kontrastu. Oproti klasickým projektorům s lampami dochází také k provozní úspoře – laser nemá omezenou životnost (odpadají náklady za výměnu lamp).

OZVUČENÍ VE 3D
Ozvučení sází na zvukový systém Dolby Atmos – 3D objektovou technologii pro reprodukci prostorového zvuku. V ČR je aktuálně instalován v 16 kinosálech, z toho pouze čtyři jsou jednosálová kina. Dolby Atmos je unikátní díky 3D objektům ve zvukové složce. Kino zvuk s Dolby Atmos tedy neposkytuje jen více kanálů, ale přiřazuje hlavním objektům ve zvukovém ději souřadnice. Divák pak tento zvukový objekt vnímá přesně umístěný v prostoru. Diváci tak mají možnost poprvé v kině slyšet déšť padající z nebe, kosmonauty hovořící z různých částí kinosálu na vesmírné stanici nebo javorovou nažku, která při pádu ze stromu obíhá celý kinosál. To, aby zmíněné zvuky byly precizně vnímány si vyžaduje i samostatný mix zvuku, který je k filmům s Dolby Atmos vytvářen zvukovým režizérem. 3D objektové ozvučení Dolby Atmos si vyžaduje větší množství kanálů (reproduktorů), které jsou umístěny ne jen na stěnách, ale i na stropě. Každý reproduktor v sále vytváří samostatný kanál. V lomnickém kinosále tedy nemá ani 5.1 ani 7.1, ale 38.3 a nainstalováno je celkem 42 reproduktorů.

Nechybí ani pasivní 3D systém DepthQ s jednorázovými polarizačními 3D brýlemi. Obrazovky systému digital signage (digitální zobrazování filmových plakátů a upoutávek) se objeví nejenom ve foyer, ale i před kinem.

Na digitalizaci byla na základě žádosti města přiznána dotace ze Státního fondu kinematografie ČR ve výši 800 tis. Kč.

V budově je instalována indukční smyčka, určená pro uživatele naslouchadel. Je umístěna v podlaze sálu. Zesilovač indukční smyčky je možné zapojit na výstup mixážního pultu – pro poslech přednášky, nebo se dá zapojit na výstup z audio procesoru kina – pro poslech filmu. Vedle jeviště je zvedací plošina pro přístup imobilních. Bezbariérové řešení celé budovy je samozřejmostí. Kino tak může plně sloužit i hendikepovaným.

Navržené řešení dispozic a interiéru odpovídá požadavku na víceúčelové využití budovy. Bude sloužit nejen jako kino, ale i pro pořádání divadla malých forem, vzdělávacích přednášek, kongresů, koncertů, workshopů apod.

Ve foyer je otevřena kinokavárna s venkovní terasou.

Kapacita sálu je 113 míst.

Lomnické kino se tak zařadilo mezi nejmodernější kina v ČR i Evropě!

Ukažte tento článek i vašim přátelům: