Únor – měsíc ledvin

Podle čínské medicíny patří každý měsíc některému z našich orgánů. V únoru bývají nejvíce oslabené ledviny. Na rozdíl od ostatních orgánu se jejich dysfunkce neprojevuje bolestí, proto jejich sníženou funkci nemusíme vůbec postřehnout.

Ledvinami protéká nesmírné množství krve, která je zde očišťována. Pokud krev neproudí, jak je třeba, mohou se vyskytnout symptomy a nemoci ve fyzickém těle – vysoký krevní tlak, bolesti v oblasti bederní páteře a v kolenou, sexuální poruchy, úniky moči, neplodnost, záněty žil nebo otoky kotníků, plísně a ekzémy na chodidlech. Ale i nedoslýchavost nebo šumění v uších čínští lékaři spojují se špatnou funkcí ledvin. Nejznámějším důsledkem dysfunkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany.

Dysfunkce ledvin je úzce spjata s nedostatečným vylučováním toxických látek z těla. Ledviny jsou klíčovým orgánem při detoxikaci organismu, proto je zatěžujeme co nejméně. Vyhýbáme se zvýšené konzumaci alkoholu, uzenin, sladkostí, slazených nápojů, mléka, mléčných výrobků a úplně vypustíme kávu s mlékem, která má kyselé pH, čímž způsobuje překyselení organismu. Dodržujeme pitný režim, ve kterém by měla převládat obyčejná voda (min. 1 litr na 50 kg váhy) a bylinné čaje – ledvinový čaj. Doporučuje se reflexní terapie.

Jako párový orgán ledviny představují upřímnost ve vztazích. Každá potlačená, nepřiznaná emoce, která vzniká ve vztahu k nejbližším lidem, snižuje energii ledvin. Jestli tento stav trvá delší dobu, dojde k jejich poškození. Ledviny silně oslabuje strach. Bolest z reflexní plošky ledvin často odezní po vyjádření nejsilnější nepřiznané emoce.

TIP: Čaj na pročištění ledvin a podporu látkové výměny podle bylináře Jiřího Janči

Podíl jednotlivých druhů bylinek: celík zlatobýl tvoří polovinu dávky
další bylinky se přidávají rovným dílem: přeslička rolní, rdesno ptačí, rdesno blešník
Ideálně si namíchat cca 200 g směsi

ČTĚTE TAKÉ:  VYNIKAJÍCÍ DOMÁCÍ LEVANDULOVÁ LIMONÁDA

Zarovnanou polévkovou lžíci zalijeme ¼ litrem vroucí vody. Louhujeme 15 minut, scedíme a teplé pijeme. Pít 3× denně 6–8 týdnů. Lze využít také na koupele.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: