TVOŘÍME S LÁSKOMINAMI VII. • UBYTOVNA PRO BROUČKY

Ve spolupráci s opravdu inspirativní a krásně vytvořenou knihou LÁSKOMINY přinášíme našim Domek pro broučky Láskominy návod český ráj v akci - hmyzčtenářům miniseriál se zajímavými – a nejen kulinářskými – tipy. Dnes je to UBYTOVNA PRO BROUČKY. Pravda, doba pro vyrobení tohoto domečku není ta pravá. Ale už nyní si můžete shromažďovat materiál, přemýšlet kam nejlépe domeček umístit, aby byl hmyzu co nejvíce k užitku…a pozor! Tento hmyz bude naopak k užitku zase vám! My v redakci už sháníme potřebný materiál, abychom byli připraveni a rozhodně (si) takový domeček hodláme vyrobit.

A VÍTE, ŽE JSTE TUTO KRÁSNOU KNIHU MOHLI V PROSINCI VYHRÁT? Nevěšte hlavu..chystáme další zajímavé soutěže. A knihu si samozřejmě můžete koupit na www.mojelaskominy.cz.

UBYTOVNA PRO BROUČKY

Kdo má zahradu, dobře ví, že v ní žije spousta užitečného hmyzu. Bez včelek samotářek, čmeláků, škvorů, slunéček a dalšího užitečného hmy­zu se neobejdeme, tyhle zástupy malinkých zahradních dělníků pracu­jí denně do úmoru i za nás! Poděkujte jim třeba tím, že jim připravíte pohodlné bydlení, které ocení hlavně v zimě. Až se ochladí, budou mít kde přezimovat a nechat si hezky v bezpečí zdát o sluníčku.

 • odřezky palubek
 • zbytek trámku
 • stará prkna
 • duté stonky
 • seno
 • šišky
 • suché listí
 • větvičky
 • ekologická barvaIlustrace_Domek pro broučky Láskominy 4_český ráj v akci - návod kopie
 • vrtačka
 • spojovací materiál

Prkna stlučte do tvaru dom­ku podle ilustrace a vytvoř­te i poličky prorůzné druhy broučků.

Aby si každý mohl vybrat úkryt, jaký mu nejlépe vyhovuje, navrtejte trámek různě širokými vrtáky v té­měř celé tloušťce.

Domek z vnějších stran natřete ekologickou barvou, která prodlou­ží životnost dřeva. Jednotlivá patra plňte různým přírodním materiálem – suchým listím, drobnými větvička­mi, odkvetlými květy… báječně tak využijete to, co by jinak skončilo na kompostu nebo v ohništi.

 

 1. Budete potřebovat dvě delší prkénka na boky domečku, tři krátká na polič­ky a ve stejné délce silnější trámek, a konečně dvě prkénka na stříšku.
 2. Do trámku pomocí vrtačky a různých velikostí vrtáků vyvrtejte spoustu a spoustu dírek.
 3. Domeček stlučte pomocí hřebíků nebo spojte vruty. Do středu vložte provrtaný trámek.
 4. Ostatní prostory v policích naplňte slámou, senem, suchými listy, šiška­mi a dutými stonky. Uvidí­te, jak si sem broučci rádi zalezou!
ČTĚTE TAKÉ:  CESTY KE ZDRAVÍ – TIPY INSPIROVANÉ ÁJURVÉDOU

O KNIZE A AUTORCE:
Obálka_LáskominyDruhá kniha Denisy Bartošové – autorky, která je svou kreativitou a nenechavýma rukama pověstná, by neměla chybět všem těm, kterým není líno vdechnout dobrým nápadům život. Denisa vám pomocí podrobných postupů pomůže vytvořit věci, na které byste si sami možná netroufli, a to za pár chvil i za pár kaček! Nechte promluvit své tvořivé já a darujte blízkým nebo sami sobě ručně vyrobené Láskominy!

Recepty a návody pocházejí z knihy: Láskominy Denisy Bartošové – Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Více na MojeLaskominy.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: