Turnovské JASPIS rádio vysílá již druhým rokem, jeho provozovatel Jan Fišer cílí na palčivá témata

Turnovské JASPIS rádio vysílá již druhým rokem, jeho provozovatel Jan Fišer cílí na palčivá témata

A proto jsme se zeptali na to, jak takové rádio vlastně vzniká, jak funguje jeho vysílání a co vedlo Jana Fišera k jeho vzniku…

Jak Vás vůbec napadlo začít v Turnově a pro Turnov vysílat internetové rádio s nepřetržitým vysíláním 24 hodin denně?
Možná to někoho překvapí, ale bylo to ze zdravotních důvodů (smích). Od roku 2002 dokumentuji obrazem i zvukem nejenom události v Turnově, ale v podstatě v celém Českém ráji. Natočil jsem kamerou stovky hodin původních reportáží hlavně v období, kdy v Turnově vysílala legendární Regionální Televize Turnov, ale dodával jsem materiál i pro video zpravodajství ČTK, Z1TV, TV Barrandov nebo TV Prima z Libereckého kraje. Jenže zhruba před dva a půl rokem se mi zhoršil zrak už natolik, že jsem přemýšlel co budu dělat dál. Koukat do kamery už bylo pro mě obtěžující, takže zvuk a rádio byla jasná volba.
Naše čtenáře bude určitě zajímat, jak takové lokální rádio s nepřetržitým vysíláním vůbec funguje. 
Ono vůbec celé spuštění spuštění rádia tak, aby bylo vše legální a hlavně technicky otestované trvalo celý jeden rok. Spoustu věcí jsem musel vymyslet a uvést do nějakého stavu, aby byl celý systém dostatečně zabezpečený, přitom jednoduchý a spolehlivě funkční. Bohužel s hrozící cenzurou internetu v Česku, kdy různé dozorující orgány mají snahu kontrolovat média vysílající obsahy přes internet jsem došel k závěru, že celý odbavovací systém rádia musí být umístěný mimo území České republiky. Takže jsem hledal zahraniční partnery, což se nakonec podařilo. Nic méně v Turnově jsou fyzicky dvě studia, jedno je v ulici Jana Palacha v podzemních prostorách pro případ, že by bylo třeba spustit nějaké improvizované vysílání třeba v důsledku nějaké katastrofy či ohrožení a druhé pracoviště je naopak na kopci Hruštice, kde jsou ideální podmínky pro datové spojení na různé body v Českém ráji. Odtud také dálkově přistupujeme na odbavovací server celého rádia, i když v nějaké omezenější verzi lze rádio ovládat odkudkoli přes internet.
cesky_raj_v_akci_jaspis radioVy se ve vysílání zaměřujete především na komunální témata v podstatě bez ohledu na to, zda jsou kritické nebo naopak pozitivní. To s sebou určitě nese velkou dávku nezávislosti.
To určitě ano. Odjakživa jsem se snažil držet stranou od politiků a zejména podnikatelů, kteří se do politiky hlásí. Proto si mohu svobodně určovat témata a říkat věci, jak doopravdy jsou. JASPIS rádio je naprosto svobodné a nikomu neslouží. Není to prostě hlásná trouba úřadu či nějakého soukromého subjektu, který by chtěl někoho nebo něco ovlivňovat. Reportáže jsou produkovány tak, aby si posluchač udělal vlastní názor díky kompletním informacím k danému tématu. Nic záměrně nezamlčuji i když některé informace jsou samozřejmě nepříjemné. Na druhou stranu musím uznat, že rozhovory nikdo neodmítá, přátelé mě stále zdraví, takže není důvod v tom i nadále nepokračovat.
Máte možnost třeba sledovat, kolik lidí a odkud Vás poslouchá?
To určitě ano. Díky internetovému vysílání to jde naprosto snadno a přesně, protože každý posluchač do vysílání či na webové stránky JASPIS rádia přistupuje díky své IP adrese. Podle statistik z 6. července JASPIS rádio poslouchá pravidelně přes 9 tisíc IP adres za měsíc. Z toho asi 70% se připojuje z České republiky a zbytek v podstatě z celého světa. Vím o spoustě turnovských rodáků z USA, Austrálie, velké Británie a od našich zahraničních sousedů. I tyto lidé ze zahraničí se zajímají o to, co se v Turnově děje. Jinak každý si může zdarma stáhnout aplikaci přímo do mobilu či tabletu, JASPIS rádio je i na sociálních sítích a dalších platformách zabývajících se internetovými rádii.
Ten kdo na JASPIS rádio ještě nenarazil a chtěl by se podívat na jeho web či si poslechnout nepřetržité vysílání, co by měl teď hned udělat?
Ideální je se podívat na webové stránky www.jaspisradio.cz kde posluchači najdou jednak všechny reportáže ke zpětnému přehrání, takže není vyloženě potřeba poslouchat rádio každý den. Ale i přes to je na stránkách tlačítko ON AIR, které posluchače připojí k živému online streamu a zde se střídá zpravodajský proud s hudbou, nebo zde také běží přímé přenosy a mimořádné vstupy. Výhoda internetového rádia je hlavně v tom, že jde velmi operativně a jednoduše vstoupit do živého vysílání třeba přes mobilní telefon a posluchači se tak rychle dozví co se děje, pokud se tedy v Turnově něco mimořádného děje, nebo stane.
Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  JARO V BOZKOVĚ! KATAPULT, PANOPTIKO, BRUTUS ČI ENDURO PLES