Turnovská atletika vzkvétá, letošní halová sezóna byla jednou z nejúspěšnějích

Letošní halová sezona by se dala považovat za jednu z nejúspěšnějších, kterou kdy turnovská atletika zažila. Mnoho atletů opět startovalo na Mistrovství České republiky, odkud si několik z nich odvezlo cenné kovy a dokonce padl jeden Národní rekord.

Halovou sezonu započaly přebory Libereckého kraje ve vícebojích a v chůzi v Jablonci nad Nisou. Odtud jsme přivezli čtyři tituly krajských přeborníků. Dvě zlaté medaile z chůze a dvě zlaté z vícebojů. Velice úspěšné byly i přebory Libereckého kraje staršího žactva, dorostu a juniorů, kde jsme nasbírali deset zlatých medailí. Velkou radost nám udělali naši nejmladší atleti, kteří závodili v hale v hojném počtu a získávali zkušenosti do dalších závodních let. Na krajský přebor nejmladšího žactva jsme dokonce museli vypravit dva autobusy, což je opravdu nevídané.

Roman Hanyk

Prvním republikovým šampionátem bylo Mistrovství České republiky ve vícebojích a v chůzi. Celkově se do Prahy vypravilo 6 turnovských závodníků. Jakub Šafář (starší žák) nenašel přemožitele v halovém sedmiboji a je mistrem České republiky. Svěřenec Miroslava Reichla dokázal ještě přidat Národní rekord, který má hodnotu 4598 bodů. Za starší žákyně pětiboj absolvovala Amélie Hobelantová, která skončila na nepopulárním čtvrtém místě, ale v každé disciplíně podala výborný výkon a s výsledkem 3188 bodů může být i se svým trenérem Tomášem Krištofem více než spokojená. Další svěřenkyně Miroslava Reichla, Nela Vaníčková, bojovala po boku Amélie v pětiboji a konečný výkon 2862 bodů jí stačil na hezké 12. místo. Jediným závodníkem dorostenecké kategorie byl Cyril Žerava, který bohužel nedokončil víceboj kvůli nemoci. V chodeckém závodě na 3000 m si titul mistryně České republiky připsala dorostenka Eliška Martínková (16:15,05 min) z tréninkové skupiny Kateřiny Čermákové. Eliška dokáže chodit tři kilometry kolem 15:30 min, ale do závodu šla se zraněným kolenem a i tak dokázala obhájit první místo. Roman Hanyk (starší žák) se také postavil na chodeckou trať 3000 m a byl velkým adeptem na nejcennější zlatou medaili, ale bohužel ho diskvalifikovali díky pravidlům nevyhovující  chodecké technice.

Eliška Martínková

 Koncem února se opět v Praze konalo Mistrovství České republiky dorostenců a juniorů. Čtyři naši atleti se dokázali nominovat na tento šampionát. Naše nějvětší želízko v ohni Michal Hanyk startoval hned ve dvou disciplínách. V prvním závodním dnu dokázal získat titul mistra České republiky v napínavém běhu na 3000 m (8:59,54 min), kde výborným závěrem v posledním kole utekl všem soupeřům. Další cenný kov přidal na trati 1500 m. Únava z předešlého dne už byla patrná, ale Michal je známý svým skvělým „finišem“ a doběhl si pro skvělou bronzovou medaili. Na stejných tratích se představila i Jana Pekařová, ta se v obou bězích dokázala umístit v republikové desítce nejlepších běžkyň. V běhu na 3000 m obsadila pátou příčku (11:09,34 min) a na trati 1500 m doběhla osmá (5:07,45 min). V technických disciplínách nás zastupovali Cyril Žerava a Barbora Velíšková .Oba dva závodili v koulařském sektoru, ale ani jednomu se nedařilo podle jejich představ. Cyril má vrženo přes 13 m, ale zde dokázal zapsat 12,19 m, a tento výkon mu stačil na 12. místo. Barbora výkonnostně měla šanci na finálovou osmičku, ale vrhy přes 12,50 m nedokázala na tomto šampionátu předvést a zapsala pouze 11,80 m a 12. místo.

ČTĚTE TAKÉ:  Hudební a divadelní Sedmihorské léto slaví 10 let – i letos vás bude bavit DIVOKEJ BILL, KAREL PLÍHAL, ANNA K., ARAKAIN & LUCIE BÍLÁ A MNOHO DALŠÍCH

Posledním republikovým šampionátem bylo Mistrovství České republiky žactva v Ostravě, kde jsme získali tři medaile. Vícebojař Jakub Šafář si vybral skok o tyči a běh na 150 m a z obou disciplín si přivezl medaili. Ve skoku o tyči nekompromisně vyhrál s výkonem 390 cm a získal další titul mistra České republiky. Na 150 m trati byl velkým adeptem na medaili, a po vyrovnaném finálovém běhu přidal Jakub do své sbírky cenných kovů další stříbro (17,22 s).

Svou první republikovou medaili získala Amélie Hobelantová, která se utkala v boji s dálkařkami. S výkonem 565 cm ovládla žákovskou kategorii ve skoku dalekém a stala se mistryní České republiky. Amélie se spolu s Nelou Vaníčkovou postavily na trať 60 m překážek, kde se obě dokázaly dostat do finálového běhu. Nela Vaníčková doběhla na výborném 4. místě (9,08 s) a Amélie hned za ní na 5. místě (9,12 s). V tyčkařském sektoru mezi žákyněmi nás reprezentovala Nela Vaníčková, která skončila na hezkém 10. místě výkonem 255 cm.

Vyjádření Tomáše Krištofa:

Co se týká zisku cenných kovů z Mistrovstvích republik i z krajských přeborů, tak můžeme být maximálně spokojený. Halová sezóna se vydařila opravdu výborně, až na smolnou diskvalifikaci Romana Hanyka, který byl ještě tři kola před cílem jasně na vedoucí pozici nebo na diskvalifikaci štafety žákyň na MČR v Ostravě.
Je vidět, že turnovská mládežnická atletika, se opět vrací mezi silné hráče na

Mistrovství ČR – viceboje

republikovém atletickém poli. Velikým příslibem do budoucna, je také veliký zájem o atletiku z řad našich nejmenších. Při krajských přeborech nejmladšího a mladšího žactva jsme vždy patřily k těm nejpočetnějším výpravám. Už teď se nemohu dočkat sezóny pod otevřeným nebem, doufám, že si dokážeme přenést pohodu a dobré výkony z halové sezóny i na dráhu.
Jsem velmi zvědaví, jak naše ženy dokáží konkurovat první rok ve druhé Národní lize a jak si povede velmi slibně se rozvíjející družstvo starších žákyň. Máme také pár želízek v ohni, které by opět mohli obléknout reprezentační dres, což by bylo úžasné. Dres Libereckého kraje si zase obléknou atleti, kteří bodou nominováni na Letní Olympijské hry dětí a mládeže v Liberci a já si troufnu říct, že o našich zástupcích bude opět hodně slyšet!

Autor: Tomáš Krištof

Ukažte tento článek i vašim přátelům: