TEPLO. ZÁKLAD DOMOVA aneb Co nám mohou dát infrapanely?

Podzim a zima jsou obdobím, kdy se často stahujeme do našich domovů a trávíme v nich většinu volného času.  I proto vyžadujeme, aby nám tam bylo příjemně. Kromě dobré rodinné atmosféry dělá útulno bezesporu tepelná pohoda. Pokud máme doma chladno, cítíme vnitřní nervozitu a neútulnost. Někteří řeší, že mají doma nepříliš funkční topení, nebo neefektivní druh vytápění, kdy topí na plné obrátky, ale na stupních v místnosti to téměř nelze poznat. Otázkou také bývá, čím budeme svůj domov vytápět, až doslouží kotel. Často tento problém řeší i lidé, kteří rekonstruují starý dům či byt, kdy stávající kotel již neprošel revizí a pořízení nového je příliš vysokou investicí… Bezesporu znáte různé možnosti vytápění.  Víte ale, že vaše starosti může vyřešit infrapanel? Co vše nabízí a jak funguje, jsme se zeptali Andreje Bokoteje, který se infrapenely zabývá již dlouhé roky a ví o nich vše.

Jak vlastně infrapanely fungují?
Podobně jako krbová kamna, kdy cítíme příjemné sálavé teplo. Je to stejné, jako když nás ohřívá sluníčko. Při topení klasickým způsobem (plyn, uhlí, dřevo, tepelné čepadlo), dochází hned ke dvěma ztrátám: ohřevem vody v kotli (v tepelném čerpadle) = první ztráta. Druhá ztráta je pak v radiátoru nebo podlahovém vytápění ohřevem vzduchu, od kterého se hřejeme. U infrapanelů dochází k ohřátí přímo nás samých, i proto je nám teplo velmi rychle a bez ztrát.

Do jakých prostor jsou infrapanely vhodné? Můžeme je využít ve zděných domech, dřevostavbách, panelákových bytech…?
Infrapanely (nebo také sálavé panely) jsou vhodné do všech prostor včetně venkovních. Důvodem je totiž, že neohřívají vzduch, ale předměty, respektive nás, jak už bylo řečeno. Díky tomu veškeré předměty včetně zdí, mají vyšší teplotu oproti konvenčním druhům vytápění – tj. vytápění plynem, uhlím, dřevem. Díky zmiňovanému efektu ohřevu předmětů nedochází k tak rychlému ochlazení prostoru, který všichni velmi dobře známe u klasického vytápění radiátory. Když přestaneme topit, velmi záhy cítíme nekomfortní zimu.

Infrapanely tedy využijeme ve všech prostorech našich domovů?
Určitě ano, využití je v koupelnách, ložnicích a ve všech dalších místnostech domu či bytu. Vhodné jsou i pro kutily do studené dílny. Své uplatnění najdou i v kancelářích, kde kromě typického vytápění lze použít i v menší variantě pod stůl, kde často trpíme průvanem, kdy nás zebou nohy. Skvěle se hodí i pro vytápění do skleníků, ale také do výrobních prostor, komerčních prostor a obchodů, kde není tolik místa a tak je lze efektivně instalovat i na strop.

Je tedy nějaké místo, kam se infrapanel nehodí instalovat, kam byste ho vysloveně nedoporučil?
Není. Hodí se opravdu všude.

Pokud se nemýlím, infrapanely vysouší i stěny,  a zároveň tak působí proti plísním…
Ano, vytlačují rosný bod z domu, tedy vysouší stěny a působí tak i proti plísním. Zároveň při chodu nevíří prach. I z těchto dvou důvodů je to tedy skvělá alternativa topení i pro alergiky.

Důležitou otázkou je také spotřeba energie při topení infrapanelem…
Náklady na provoz vychází velmi vlídně. V porovnání například s plynem a uhlím je měsíční spotřeba energie při topení panelem někde mezi nimi.

Pokud tedy vychází toto topení takto výhodně, je možné využívat infrapanel jako hlavní zdroj vytápění?
Ano, samozřejmě. V porovnání s ostatními zdroji vytápění přináší velké množství výhod.  Mezi ně patří velmi nízké investiční náklady, nízké provozní náklady, nulová poruchovost – z důvodu absence jakýchkoliv součástek není nic, co by se mohlo porouchat. Kontrastem k tomu mohou být například tepelná čerpadla, která mají velké množství součástek, jejich provoz je komplikovaný a často jejich majitelé musí řešit poruchy a opravy.

Je tedy možné nahradit infrapanelem i klasické topení?
Určitě. Navíc nám s tím odpadají veškeré provozní starosti spojené se všemi ostatními druhy topení – revize, pravidelné odvzdušňování radiátorů, péče o zdroje, čištění komína a mnoho dalších… V případě rekonstrukcí, nebo starých kotlů, které by již neprošly revizí, je to navíc vhodná alternativa, která je levnější a bez starostí.

ČTĚTE TAKÉ:  7 konceptů pro lepší nastavení mysli

Jak se určuje velikost panelu vůči vytápěné ploše?
Pro kalkulaci optimálního panelu vycházíme z kubíků. Kdy na jeden m3 počítáme průměrně 24 Wattů.  Například pro místnost o rozměrech 5×4 m, s výškou 2,5 m = asi 50 m3,  bychom potřebovali infrapanely o příkonu 1200 Wattů. Abychom dosáhli požadovaného výkonu díky různé velikosti a různým výkonům panelů, můžeme jejich výkon sčítat. Pro lepší představu: máme-li například velký obývák o rozměru 30 m2, výška 2,5 m = asi 75 kubíků, je požadovaný výkon 1800 Wattů. Tento výkon dostaneme osazením třech panelů o výkonech např. 720 W a 2x 540 W.

Do kolika stupňů jsme schopni s dobře nadimenzovaným panelem vytopit místnost? A jak se teplota reguluje?
Při vhodně zvoleném výkonu není problémem dosáhnout teploty 28 °C. Pro regulaci teploty a chodu infrapanelů se používají termostaty přímo do zásuvek, nebo nástěnné. Dle typu se dají zvolit i programovací termostaty, kdy můžete mít až osm teplotních změn za den. To znamená, že například ráno jdete do práce, nastavíte na termostatu, že chcete mít 21 °C od 6.30 do 7.30. Potom doma nikdo není, necháte spadnout teplotu na 18 °C, víte, že první dítě se vrátí domů ve 13hod a znovu začnete na tuto dobu topit třeba na 23 °C. Tuto tepelnou pohodu necháte díky termostatu až do doby, kdy jdete spát.  Samozřejmostí je i možnost velmi komfortního ovládání skrze váš chytrý telefon.

Jaké jsou velikosti a materiálové druhy infrapanelů?
Velikosti infrapanelů jsou dané, ale v rámci požadavků zákazníka se dá seskládat jakákoliv velikost. Nejlevnější, avšak ne nejlepší variantou, je infrapanel ohřívaný měděnými dráty. Nejvhodnějším a nejlepším řešením  jsou produkty semilského výrobce SunnyHouse, který pro ohřev infrapanelu používá směs na bázi grafitu (tuha v tužce). Díky absenci zmiňovaných drátů nehrozí přepálení, repektive poškození infrapanelu. Navíc tím jejich infrapanely mají téměř nulový elektrosmog. Což nezatěžuje domácí prostředí, ve kterém žijete. Infrapanely mají velice příznivý vliv na zdraví, kdy v porovnání s ostatími zdroji tepla nedochází k víření vzduchu (prachových částic), přepalování vzduchu (často u přímotopů) a výrazně se snižuje výskyt plísní. I díky tomu nachází uplatnění třeba i ve zdravotnictví.

Jak je to s bezpečností?
Obecně platí, že topení infrapanely je jedna z těch bezpečnějších variant vytápění. Povrchová teplota je v rozmezí od 85 do 100 °C. V rámci toho záleží, jaký je zvolen povrchový materiál. Čím hrubší, tím bezpečnější a účinnější.

Kam tedy můžeme infrapanely nainstalovat?
Umístění infrapanelů je možné na stěnu nebo na strop. Nepsaným pravidlem je, že na stěnu si lidé dávají nejčastěji fotoobrazy, kdy si zvolíte třeba vlastní fotografii či malbu – ať už jde o rodinné fotky, děti, vnoučata, psi, kočky, krajiny, nebo abstraktní motivy. Škála je obrovská. Samozřejmostí je také možnost výběru z velkého množství motivů, které nabízí prodejce infrapanelů. Na strop se pak nejčastěji používají bílé panely. Samozřejmě je možná kombinace obou variant.

Infrapanely jsou tedy kromě své funkčnosti i designová záležitost…
Ano, je to praktický a příjemný doplněk. Díky zmiňované možnosti potisku máte nádherný obraz, který zároveň topí.  Nemusíte tak řešit každoroční revize, technický prostor pro uskladnění topiva (peletky, uhlí, dřevo), nemusíte čistit komín, nebude vám kapat voda z radiátorů… Bude vám teplo a ještě ušetříte svůj čas a peníze, které byste investovali do pravidelné údržby.

Jak probíhá instalace infrapanelů?
Instalace je stejná jako byste instalovali větší obraz, takže naprosto jednoduché.  Zvládne ji i méně technicky zdatný člověk.

 

TIP:  VÝROBCE INFRAPANELŮ KOUSEK OD VÁS – SunnyHouse Semily • www.sunnyhouse.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: