SVATÝ MARTIN – TRADICE, MLADÁ VÍNA A KAM VYRAZIT?

TRADICE V REGIONU
Podívejme se tedy nejprve na to, jak se tradičně slavil svátek svatého Martina v našem kraji. S tímto dnem, tedy 11.11., byl spojen konec podzimu a počátek zimy. Její očekávání. I proto se vždy na Martina čekalo, že pokryje dvůr sněhem (a mnohdy – především dřív – to tak opravdu bylo). Ve statcích dřív v tuto dobu odcházeli a měnili čeledníci službu, dostávali plat za celý rok. A tak také oslavovali. Tradiční hostina ten den obsahovala svatomartinskou husu, koláče, martinské rohlíky (plněné mákem) a pivo. Šlo tak o jednu z nejbohatších hostin z celého roku.

SVATÝ MARTIN
(316 či 317 v Savarii – 8. listopadu 397 v Candes. Dne 11. listopadu byl pohřben v Tours)
Byl římským vojákem, poustevníkem a biskupem v Tours. Stal se jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých a patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Založil první kláštery ve Francii. Svou misijní činností horlivě potíral pohanství a obracel lidi na křesťanství. Žil ve 4. století, kdy nechal vykácet kilometry lesů pro pohany posvátných megalitických řad v Bretani.  Někdy bývá vnímán jako význačná osobnost, která spoluvytvářela křesťanské duchovní základy Evropy.

Legenda o plášti
Martin prožíval svoji víru i v armádě. Podle legendy o jeho životě žil skromně, pokorně a dokonce ke svému otroku se choval jako k bratrovi. Martin byl jednoduše jiný než ostatní vojáci, což také dokazuje symbolický čin, díky němuž se stal tak známý. Došlo k němu v Amiensu u jedné z městských bran v roce 335 za jednoho velmi mrazivého zimního večera. Martin se tudy na koni vracel do vojenského tábora. U brány ho oslovil polooděný žebrák a prosil o almužnu. Protože u sebe Martin neměl ani peníze, ani jídlo, zprvu nevěděl, jak by člověku pomohl. Tu ho však napadla myšlenka: vzal svůj velký důstojnický plášť a rozdělil ho svým mečem napůl. Polovinu pak hodil žebrákovi třesoucímu se zimou, aby se aspoň trochu zahřál. Legenda dále vypráví, že Martin spatřil příští noc Ježíše, který byl oděn půlkou pláště. A uslyšel, jak Ježíš říká andělům: „Tímto pláštěm mě oděl Martin, který je teprve na cestě ke křtu.“ Tato Kristova slova znamenají to, co je napsánu v evangeliu:„Cokoli učiníš jednomu z mých nejmenších bratří, pro mě jsi učinil.“ Scéna dělení pláště patřila po celá staletí k nejznámějším a nejoblíbenějším světeckým motivům umělců.

ČTĚTE TAKÉ:  JARO V BOZKOVĚ! KATAPULT, PANOPTIKO, BRUTUS ČI ENDURO PLES

SVATOMARTINSKÉ VÍNO
Svátek Sv. Martina je v posledních letech také spojen s prvním pitím mladých vín a Svatomartinských slavností. Jde o první víno daného roku, jsou svěží, s ovocnou chutí. Protože jde o mladé víno, znamená to, že zrála pouhých několik týdnů od letošní sklizně. I tak ale stačila získat svou charakteristickou chuť.
V den svatého Martina  vinařům končila služba a její pokračování na další rok dojednávali při skleničce oblíbeného nápoje z podzimní sklizně. Tyto oslavy prý sahají až do 18. století. Připíjet si 11. listopadu svatomartinským vínem bylo zvykem již na dvoře císaře Josefa II.
Svatomartinskou značku u nás vlastní Vinařský fond od roku 2005 a letos čeká výrobu rekordního počtu 2,3 milionu lahví. Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno jen z daných odrůd  a to bílá vína: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, růžová a červená vína: Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Vína musí být vypěstována na území České republiky a musí  projít hodnocením nezávislé komise.  Ta  posuzuje vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

A JAKÉ BUDE SVATOMARTISNKÉ VÍNO 2015?
Odborníci se pro letošní sklizeň shodují, že bude mít skvělou chuť a navíc půjde o a rekordní množství lahví obsahující kvalitní víno. Prestižní značkou Svatomartinské se letos bude pyšnit 369 vín od 113 vinařů. Ti si tak mohou na láhev vylepit nálepku se svatým Martinem na koni.
Svatomartinská vína seženete jak ve specializovaných vinotékách, tak již i v běžném obchodě mezi ostatními víny. Běžně stojí kolem sta korun. Letos – vzhledem k obrovské a stále stoupající poptávce – zřejmě o něco podraží.
Nicméně nelekejte se. Nepůjde o nijak závratné zdražení a taková tradice určitě stojí za to udržet. Nezapomeňte, že 11.11. v 11 hodin je ten pravý čas pro otevření a první ochutnání letošního prvního vína.

SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI
Svatomartinské slavnosti se každý rok slaví ve městech, vesnicích a mnohé restaurace nabízí svatomartinské menu. I my pro Vás máme tipy!
SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI LOMNICE NAD POPELKOU

 

A pokud máte chuť, zkuste třeba svatomartinské KOLÁČKY. Recept naleznete v našich receptech.

zdroj: redakce, pamětníci, wikipedie

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “SVATÝ MARTIN – TRADICE, MLADÁ VÍNA A KAM VYRAZIT?

Komentáře nejsou povoleny.