Sušená výživa pro batolata z pohledu nežádoucích látek

Sušená výživa pro batolata z pohledu nežádoucích látek

Když má batole žízeň, může ji zahnat nápojem z prášku a teplé vody. Zatímco v prvním roce života je mateřské mléko nebo jeho náhrada nutností, od jednoho roku už se batole bez sušené mléčné alternativy může obejít. Instantní mléčnou výživu určenou pro děti starší jednoho roku podrobil spotřebitelský časopis dTest testování na přítomnost rizikových látek. Laboratorní zkoušky odhalily, že konzumací některých výrobků lze překročit tolerovatelnou denní dávku nežádoucích sloučenin MCPD.

Cílem dTestu bylo posouzení batolecích výživ z pohledu přítomnosti nežádoucích látek, nikoliv jejich výživové vhodnosti. „Nakoupili jsme v drogeriích celkem jedenáct sušených směsí a zjišťovali například, jestli obsahují monochlorpropandioly (MCPD), kadmium nebo olovo. Bohužel ne všechny testované výrobky by za určitých podmínek vyhověly doporučené hodnotě na maximální obsah MCPD, které mohou vznikat při výrobě a zpracovaní rostlinných olejů,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Monochlorpropandioly jsou považovány za karcinogeny a Evropský úřad pro kontrolu potravin přišel vloni s vědeckým stanoviskem, podle kterého je tolerovatelná denní dávka MCPD 0,8 mikrogramu na kilogram tělesné hmotnosti. „Jejich obsah jsme nechali změřit v tuku suchého prášku a hodnoty pak přepočítali na denní dávku výživy pro devítikilové batole podle doporučení na obalu. V této zkoušce propadly výživy Bebivita Kindermilch 1 a Hero Sunar Complex 3, protože při jejich doporučeném dávkování by u takového dítěte došlo k překročení tolerovatelné denní dávky MCPD. Rodičům můžeme doporučit, aby zvážili, zda je nutné batolatům sušenou výživu pravidelně podávat. Nezávislí pediatři se shodují, že kvalitní plnotučné pasterované kravské mléko je pro batolata spolu s pestrou stravou dostačující,“ komentuje výsledky Hana Hoffmannová.

Na rozdíl od doporučujícího charakteru omezení pro denní příjem MCPD, existují pro obsah olova a kadmia v potravinách maximální limity dané evropským nařízením č. 1881/2006. Dobrou zprávou je, že množství kadmia bylo u všech sušených výživ o řád nižší než zákonný limit. U olova byly nálezy vyšší než nulové, ale s překročením legislativního limitu neměl problém žádný z výrobků.

ČTĚTE TAKÉ:  Teplo, trávicí oheň a životní síla

Co vlastně obsahuje sušená mléčná výživa pro batolata? Je to směs zpracovaného kravského mléka, rostlinných olejů, minerálních látek, vitamínů, probiotik, prebiotik, stopových prvků a dalších substancí, které dětskému tělu prospívají. Výživa malých dětí vyžaduje pestrost a vyváženost. Pro batolata je tak optimální různorodá a zajímavá strava z pohledu úpravy pokrmů, textury a konzistence nebo vzhledu. Odborníci varují před výhradní kašovitou stravou, na které se děti nenaučí kousat a přijímat nové způsoby výživy. Jídelníček by tak měl obsahovat mléčné výrobky, maso, ryby, drůbež, vajíčka, luštěniny, cereálie, ovoce a zeleninu. Mléko se doporučuje po 1. roce věku v množství do 300–330 ml denně, po 2. roce věku alespoň 125 ml denně.

Přehled testovaných batolecích výživ najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky testu přineslo říjnové vydání časopisu dTest.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: