SPÁNEK: REGENERUJE, PODPORUJE IMUNITU A DODÁVÁ SÍLU

aneb rady jak správně vybrat matraci a zdravě spát

Spánek je nedílnou součástí našeho života. Někomu k restartu stačí pár hodin, někdo by dokázal spát třeba celý den. Všechny nás ale spojuje potřeba spánku. A ten většinou provádíme v ložnici, v posteli. Tedy, pokud se jedná o zdravý spánek. Tělo v době spánku regeneruje, nabývá nových sil a připravuje se na další den. Pokud však nemáme podmínky pro kvalitní spánek, mechanismus se naruší a my to pocítíme psychicky i fyzicky. Nevyspalý či špatně vyspalý člověk se nedokáže tak dobře soustředit, snižuje se mu kvalita paměti, fyzická síla a kromě dalších i imunita.

Jak zajistit kvalitní spánek? Důležité je před spaním do ložnice pustit čerstvý vzduch, pravidelně větrejte přikrývky – v nich by spícímu neměla být ani zima, ani přílišné horko, spěte v zatemněné místnosti a ložnici si zřiďte v co možná nejtišším místě vašeho domu či bytu. Před spaním nepoužívejte elektroniku a vyvarujte se jí i v rámci umístění v ložnici. Samotný spánek pak velmi ovlivní na čem spíme. Podle feng-šuej je nevhodné používat matrace se železnými pružinami, vodní postele a také poděděné matrace. A právě matrace je jednou z nejdůležitějších součástí kvalitního spánku, proto se všechny nezávislé názory shodují, že je třeba vybírat pečlivě a nevyplatí se šetřit a kupovat jen proto, že jde o nejlevnější kus na trhu.
Jak tedy na výběr matrací radí expert v oboru Miloš Haken: „Jak správně vybrat matraci? Jednoduše. Ideální je vyzkoušet si ji na vlastní záda. Tisíce článků a rad nenahradí jednu zkušenost. Ideální tuhost matrace lze poznat celkem bezpečně – s ohledem na pozici páteře v různých polohách těla (na zádech, boku…). Vzrůst, váha a její rozložení, jakož i zvyklost každého z nás jsou individuální – tím spíše bychom měli hledání matrace věnovat potřebný čas. Pokud například trpíte bolestmi zad, doporučuje se na matraci poležet alespoň půl až třičtvrtě hodiny.“

ČTĚTE TAKÉ:  ROVNOVÁHA JE NÁŠ CÍL

Kromě toho Miloš Haken upozorňuje na životnost matrace: „Nesmíme zapomínat, že matrace má dvě životnosti – mechanickou a hygienickou. Mechanická je o kvalitě použitých materiálů a poctivé záruce. Hygienická je ovlivněna nejen kvalitou a prodyšností použitých materiálů, ale také tím, jak moc se potíme, jakou máme v bytě vlhkost a podobně.“ Spánkem trávíme zhruba 1/3 našeho života, věnujme mu proto každý den náležitou péči a přípravu. Naše tělo to rozhodně ocení.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: