Šedý zákal vede až k slepotě. Jak bránit své oči?

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas.

Šedý zákal je celosvětově nejčastější příčinou poruchy zraku. V zemích třetího světa dokonce nejčastější příčinou slepoty. Netrapte své oči a podstupte nenáročnou operaci, která vám navrátí jasné vidění.  Šedý zákal, odborně katarakta, nejčastěji vzniká vlivem stárnutí oka nebo i po očním zranění, silném světelném záření či jako vedlejší efekt léků. Některá onemocnění, jako například cukrovka, způsobují rychlejší postup šedého zákalu, ale nejsou jeho příčinou.

Podstata onemocnění

Při postupujícím šedém zákalu dochází ke stále většímu zakalení oční čočky. Tyto zákaly pak brání tvorbě ostrého obrazu na sítnici. Celý proces lze přirovnat ke stavu, kdy se snažíme fotografovat přes znečištěný objektiv fotoaparátu nebo číst přes špinavé brýle. Oční čočka ztrácí průhlednost a jedinou cestou, jak průhlednost čočky obnovit, je její výměna za čočku z umělé hmoty.
Šedý zákal, který vzniká v souvislosti s věkem, se objevuje ve třech formách. Po 40. roce života se objevuje malý plošný zákal v zadní části čočky, který vadí zejména při jasném světle. Většina pacientů s tímto zákalem přichází k lékaři na jaře, kdy začne svítit jasné slunce. Obvyklou stížností pacientů bývá, že se na světle jejich vidění podstatně zhorší a lépe vidí za šera.
Druhý typ zákalu postihuje kůru čočky, objevuje se obvykle u pacientů s cukrovkou a pokud se rozvine, během několika měsíců může dojít k úplné ztrátě zraku.
Třetí typ se objevuje u starších pacientů a jeho podstatou je zhutnění jádra čočky. Zpočátku tento zákal nezhoršuje vidění, pouze mění zaostření oka. Pacient se obvykle raduje, že vidí na čtení bez brýlí, ovšem radost netrvá dlouho, vidění se začne zhoršovat do blízka i do dálky a operace šedého zákalu je nevyhnutelná.

Šedý zákal a jeho léčba

Šedý zákal lze léčit jedině operací. Zákrok v dnešní době spočívá v odstranění zakalené čočky malým řezem pomocí ultrazvuku a implantací čočky nové. Takto se šedý zákal operuje posledních 30 let. Historie operace ale sahá daleko do minulosti. První zmínky o operaci katarakty jsou z Indie z období asi ocni_klinika_22 000 let př. n. l. Tehdejší chirurg zkalenou čočku z oka neodstraňoval, pouze ji jehlou uvolnil z její obvyklé polohy a posunul mimo zrakovou osu. Výsledkem byl stav, kdy pacient po operaci vnímal pouze hrubé obrysy, ale bylo to lepší, než nevidět vůbec nic. Tento zákrok se nazývá reklinace čočky a v některých zemích, zejména v Africe, je v současnosti používán dodnes.
V zemích Evropy se ale už od poloviny 18. století začala technika operace vyvíjet. Od tohoto období do současnosti došlo v chirurgii katarakty k několika zásadním modifikacím operace, až po moderní postup současnosti. Dnes je výměna oční čočky za čočku z umělé hmoty rutinním výkonem, který ale jako všechny mikrochirurgické zákroky stojí na erudici chirurga a souhře operačního týmu.

Současná technika operace

Dnešní postup má ve srovnání se zastaralými jednu zásadní odlišnost – pacient už po operaci není odkázán na tlusté brýle. Chirurg během operace vsune do oka čočku jako náhradu za zkalenou čočku, kterou odstranil, a tlusté brýle jsou tak zbytečné.

ČTĚTE TAKÉ:  Podle čeho vybrat správný polštář?

Operace tedy začíná předoperačním proměřením oka a výpočtem parametrocni_klinka_3ů čočky, která bude pro pacienta nejvhodnější. Pokud se pacient rozhodne pro standardní čočku, má v tomto okamžiku možnost volby mezi viděním bez brýlí do dálky nebo bez brýlí do blízka.

Operace se odehrává na operačním sále. Chirurg otevře malým řezem oko, odstraní zkalenou čočku a implantuje novou. Zákrok je plně bezbolestný, při vědomí a bez injekcí, celkově trvá asi 10 – 15 minut. Po zákroku pacient odchází domů.

Tímto postupem dojde k obnovení ztracené ostrosti vidění do druhého dne. Operace šedého zákalu je dnes jedním z nejúčinnějších lékařských postupů a představuje pro pacienta velmi malé riziko.

Výměna čočky jako refrakční operace

Někteří pacienti přicházející na Oční kliniku LIBEREC vidí dobře, ale pouze s brýlemi. Pokud jim brýle vadí, provádí lékaři kliniky korekci refrakčních vad metodou výměny čočky v oku. Tímto způsobem se dají korigovat všechny typy obvyklých vad, záleží pouze na vhodném výběru čočky.

Postup operace při refrakčním zákroku je stejný jako při operaci šedého zákalu. Před výměnou čočky se oko proměří a vypočte se optická hodnota nitrooční čočky, která po operaci zajistí optimální refrakční stav, tj. místo obvyklých dvou brýlí jedny nebo žádné, to závisí na typu implantované čočky.

Typy čoček

Standardní čočky Všechny současné nitrooční čočky jsou vyrobeny z čirého a ohebného materiálu, který je chemicky podobný materiálům užívaným pro výrobu kontaktních čoček. Ohebnost je jednou z jeho zásadních vlastností, protože chirurgovi umožňuje čočku do oka implantovat menším řezem, než je průměr čočky.

Čočky s adicí UV filtru Standardní nitrooční čočka je vyrobena z bezbarvého průhledného materiálu. Pokud je do něj při výrobě přidána složka filtrující UV složku světla (ultrafialovou část spektra, kterou oko nevnímá, ale jejíž část vstupuje do oka), získá čočka nádech do žluta či zlatova – proto mají tyto čočky v názvu slovo „Gold“ a podobně. O ultrafialové složce spektra se předpokládá, že je jednou z příčin makulárních degenerací. Pokud se tedy pacient rozhodne pro tuto čočku, následné riziko vzniku makulární degenerace se podstatně sníží. Tato čočka má navíc barvu, která je bližší vlastní oční čočce ve věku kolem padesáti let, proto pacienti s touto čočkou nemají po operaci pocit, že jsou všechny odstíny barev do modra.

operace očí - oční klinika liberec 4

Více informací  najdete na internetových stránkách Oční kliniky LIBEREC www.ocniklinikaliberec.cz, nebo na telefonech  482 311 792, 725 409 509.

Oční klinika LIBEREC patří k nejmodernějším v České republice. Vyznačuje se kvalitním technickým vybavením pro větší komfort pacienta, příjemným prostředím, milým personálem, bezplatným parkováním a snadnou dostupností s bezbariérovým přístupem.

oční-klinika-liberec-bannerTIP: OPERACE OČNÍCH VÍČEK

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

2 komentáře: „Šedý zákal vede až k slepotě. Jak bránit své oči?

Komentáře nejsou povoleny.