Šalvěj lékařská – bylinka pro ženy, při stresu i do pokrmů

Účinky šalvěje lékařské už známe staletí, běžně se užívala ve starověku v Persii, Číně či Egyptě. Kromě toho, že dokáže pomoci s bolestí v krku, zklidnit zažívání, můžeme ji použít také na zpestření pokrmů v naší kuchyni. Její jméno vychází z latinského názvu Salvia, který pochází z řeckého „salvare“ – léčit. Během let se tato trvalka rozšířila z Malé Asie až na východ Středomoří, běžně se vyskytuje v Řecku, Itálii, Francii či Španělsku a to na především na skalách a svazích. U nás ji pěstujeme v zahrádce či v květináči.

Šalvěj je charakteristická silnou, kořenitou a hořkou vůní. Užívá se vnitřně i zevně. Vnitřně je používána jako „dezinfekce“ při bolestech v krku, zánětech či drobných poraněních v ústech, či při problémech se zuby.
Má antiseptické a antibakteriální účinky. Je vhodná pro podporu trávicího traktu, zklidňuje žaludek, střeva a zamezuje nadýmání. Dokáže bránit nadměrnému pocení a pomáhá při stresu či nespavosti, protože zklidňuje nervy. Dále se doporučuje i při obtížích s menstruací a při klimakteriu. Zevně pak pomáhá při oděrkách, špatně se hojících rankách, vyřeší lupy ve vlasech, plísně i mykózy.

Šalvěj obsahuje vitamíny skupiny B (únava, podrážděnost, nechutenství, špatný stav pokožky…), estrogenní hormony (vhodné při gynekologických obtížích), salviol, cineol či thujon (silice s protizánětlivými a baktericidními účinky) a mnoho dalších přínosných látek.

I přes všechna pozitiva  a přínosy šalvěje, se nedoporučuje dlouhodobé užívání. Doporučené množství je 3 šálky odvaru za den, maximálně 14 dní. Lépe užívat při akutních obtížích a samozřejmě dle vašeho zdravotního stavu.

Šalvěj můžete pohodlně pěstovat doma, sklízí se listy od května do konce července. Ty se dají sušit (max. 35 °C) a nebo mrazit.

Pro přípravu nálevu použijte 3 lžičky sušené bylinky na 250 ml vroucí vody. Louhujte 15 minut. Pro podporu nervové soustavy si udělejte šalvějovou koupel. Zalijte200 g nati horkou vodou a nechte vylouhovat a přilijte do vodní lázně.

ČTĚTE TAKÉ:  CO MÍT V ZAHRADĚ - Brutnák lékařský
Ukažte tento článek i vašim přátelům: