ROZHOVOR s ředitelem Výstaviště Lysá nad Labem Mgr. Ondřejem Matoušem

 

VÝSTAVIŠTĚ LYSÁ NAD LABEM BUDE I V ROCE 2017 NABITÉ ZAJÍMAVÝMI AKCEMI

Výstaviště v Lysé nad Labem je vyhlášeno svými výstavami a jejich doprovodnými akcemi. Každý rok jich pro své návštěvníky připraví více než tři desítky. Celoroční spolupráce s Výstavištěm přináší našim čtenářům nejen přehled o chystaných akcích, ale také velmi zajímavé slevy na vstupné. Jak Výstaviště funguje, co chystá nového, nebo co si letos rozhodně nesmíte nechat ujít, jsme se zeptali ředitele Výstaviště pana Mgr. ONDŘEJE MATOUŠE.

Každý rok připravujete mnoho pravidelných, tematických a velmi oblíbených akcí. Které akce patří mezi nejnavštěvovanější a proč?

Nejnavštěvovanější akcí z portfolia výstav výstaviště v Lysé nad Labem je jarní etapa výstavy Zemědělec a podzimní výstava Exotika. Hlavní devizou jarního Zemědělce je jeho prvenství ze všech zahradnických výstav v celé republice. Exotika je ojedinělou veletržní akcí na území celé Evropy, která návštěvníkům nabízí přímý kontakt s exotickou faunou (ptáci, savci, obojživelníci a bezobratlí) a florou.    

Kolik akcí v Lysé nad Labem připravíte každý rok?

Na výstavišti v Lysé nad Labem organizujeme 34 výstav v 16 termínech. Vždy je jedna výstava dominantní a ostatní ji oborově doplňují tak, jako je tomu například u únorové výstavy Ligna Bohemia (dřevoobráběcí stroje), kterou doplňuje výstava Řemesel.     

S ČESKÝM RÁJEM V AKCI – ZDARMA NA AKCI STAVITEL – KUPON V LEDNOVÉM VYDÁNÍ ZDE

Kolik návštěvníků projde branami VLL za rok?

Evidenci návštěvníků vedeme pouze u výstav, kde se platí vstupné, Vánoční trhy jsou bez vstupného, ale odhadujeme, že je každoročně navštíví okolo 50 000 návštěvníků. V součtu je to tedy okolo 250 000 návštěvníků.  

Chystáte pro rok 2017 nějaké novinky v programu? Případně nějaké novinky v rámci jednotlivých akcí?

Novinkou roku 2016 byla výstava Sklo, keramika, porcelán, kterou doprovázela již zaběhlá výstava Domov a teplo. Velmi mile nás překvapil zájem vystavovatelů, především z řad drobných umělců, kteří tvoří nejen se sklem, a proto jsme na rok 2017 rozšířili zaměření o další umělecké obory. V příštím roce tato akce ponese název Festival umění a bude zaměřena na výtvarné umění jako celek. V září chystáme celostátní výstavu mláďat králíků, drůbeže a holubů rozšířenou o celostátní trh drobných zvířat. U ostatních výstav chystáme pouze nepatrné úpravy, především v doprovodných aktivitách. Mimo veletržní akce připravujeme na letošní sezonu i několik kulturních akcí, o kterých vaše čtenáře budeme včas informovat.              

Výstaviště Lysá nad Labem je rozlehlým areálem a mnoha halami, ve kterých akce probíhají. Chystáte nějaké novinky i v zázemí a areálu VLL?

ČTĚTE TAKÉ:  20. - 24. 3. • JARNÍ ZEMĚDĚLEC - Výstaviště Lysá nad Labem

Areál tvoří čtyři výstavní haly o rozlohách A1 1 400 m2, A2 1 470 m2, B 2 170 m2 a C 4 000 m2 + venkovní dřevostavba 800 m2, kterou převážné využíváme k ustájení hospodářských zvířat a doprovodným aktivitám. V letošním roce chystáme spíše drobnější úpravy a opravy, které oko návštěvníka spíše nezaznamená, výhledově se však připravujeme na propojení Masarykovy ulice s halou A, kde by měl vzniknout nový multifunkční prostor sloužící nejen k veletržním účelům.     

Veškeré vaše akce mají celorepublikový dosah, některé dokonce mezinárodní. Které považujte za akce kun - vystaviste lysa nad labem - cesky raj v akcinejprestižnější a které by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít?

TOP 10 na výstavišti v Lysé nad Labem je nepatrně odlišná z pohledu návštěvníka a pohledu vystavovatele. Vystavovatelé upřednostňují odborněji zaměřené akce, jakými jsou Ligna Bohemia, Stavitel, jarní a podzimní výstava Zemědělec, Elegance, Natura Viva, Senior, Domov a Teplo, Autosalon a Vánoční Trhy. Z pohledu návštěvníka to budou výstavy Chovatel, Narcis, Růžová zahrada, Květy, Jezdecký festival, Kůň, Natura Viva, Pivní a vinné slavnosti, Jiřinkové slavnosti a Exotika.     

Pokud se chce na některou z vašich akcí přihlásit i další prodejce nebo vystavovatel, který u vás ještě nikdy nebyl, má možnost a co pro to musí udělat?

Všechny veletrhy mají svou sekci na našich webových stránkách www.vll.cz, kde v odkazu pro vystavovatele naleznete veškeré dokumenty potřebné pro přihlášení se na jednotlivé akce, popřípadě můžete kontaktovat jednotlivé manažery výstav, kteří mu ochotně poradí, jak na to. 

Na co byste Vy osobně návštěvníky pozval do VLL?

Díky širokému záběru výstav, které pořádáme, je téměř nemožné některou označit jako tu nejzajímavější. Každá akce je svým způsobem originální, ale čím se odlišujeme od ostatních veletržních správ, jsou doprovodné aktivity, které jednotlivé akce nabízejí. Například výstava Kůň je obohacena Večerní koňskou galashow, Eleganci doprovází soutěž mladých módních tvůrců Avantgarda a Natura Viva je zahalena do života v živé přírodě. K čemu bych ale vaše čtenáře vyzval, je zasílání námětů pro vylepšení již stávajících akcí či návrhy na témata výstav, které jim v našem areálu chybí. Kontaktní mail je matous@vll.cz či adresa výstaviště v Lysé nad Labem, Masarykova 1727, 289 22 Lysá nad Labem.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová   

KALENDÁŘ AKCÍ – VÝSTAVIŠTĚ LYSÁ NAD LABEM:

kalendar akci - vystaviste lysa nad labem - cesky raj v akci

Ukažte tento článek i vašim přátelům: