ROZHOVOR RESTART: JANA ČERNOTOVÁ – „ Ženy cítí po cvičení hormonální jógy příval energie, zvládají psychickou zátěž i stres“

ROZHOVOR: JANA ČERNOTOVÁ – „ Ženy cítí po cvičení hormonální jógy příval energie, zvládají psychickou zátěž i stres“

Jana Černotová je uznávanou lektorkou jógové hormonální terapie, vystudovala ekonomii na Slezské univerzitě, po mateřské dovolené se rozhodla plně věnovat józe a jógové terapii. Vystudovala proto zdravotní tělesnou výchovu na VŠTVS v Praze, rehabilitační techniky u MUDr. Smíška, prošla aromaterapií a kurzy těhotenských masáží a masérskou školu Davida Rozbroje. Je učitelkou jógy II. stupně a absolvovala studium hormonální jógové terapie pro ženy, diabetiky a pro muže u Dinah Rodriguez ve Vídni. Její kurz hormonální jógy můžete navštívit v Turnově 13. října a v Liberci a 16. – 17. listopadu. Jak tato jóga působí a co od ní mohou cvičící očekávat.

O cvičení jógy mnoho našich čtenářů četlo, a nebo se jí už i věnuje. Jak se ale od běžné jógy liší právě ta hormonální?
Hormonální jóga je určitý jógový proud, jógová škola a takový zásadní rozdíl je v dynamice cvičení. Což asi na první pohled překvapí, ale také díky tomu získává své příznivce mezi ženami, které vyhledávají dynamičtější cvičení. Tím, že Hormonální jógová terapie (HJT) používá i techniky koncentrace pozornosti a soustředění, má své příznivce i v řadách žen, které touží po zklidnění. To je zásadní rozdíl od klasické jógy.

Kolik lektorů v ČR a jak je těžké celým tímto kurzem projít a stát se certifikovaným lektorem?
Všechny lektorky školí Brazilka Dinah Rodriguez, je to poměrně přísná učitelka, která si udržuje úroveň svých žáků. V dnešní době nemám úplně přesné číslo kolik nás je. V době, kdy jsem začínala, bylo nás velmi málo. Řekla bych do deseti.

Kolik času cvičení hormonální jógy zabere?
Pokud se žena naučí sestavu cvičit a celé cvičení si zautomatizuje, je to na 30 minut. Myslím si, že kdyby to bylo časově náročnější, už by pro aktivní ženy bylo složitější si čas v běžném životě najít. To je velká výhoda. A obecné doporučení říká cvičit alespoň třikrát týdně.

SOUTĚŽ O KURZ HORMONÁLNÍ JÓGY JANY ČERNOTOVÉ NAJDETE ZDE

Pokud nemám žádný problém a chci jen udělat něco pro sebe, doporučila byste mi hormonální jógu i v tuto chvíli?
Ano. Bude působit preventivně. V každém případě musíme počítat s tím, že tak jak zrajeme, dochází ke změnám v našem těle, což má důsledky jak na fyzické tělo, tak na psychiku. U žen výrazně. A je tedy dobré se sestavu naučit a pracovat na sobě i v rámci prevence. Ženám začíná hladina estrogenu klesat od 35. roku, proto je dobré udržovat se prostřednictvím této terapie fit.

ČTĚTE TAKÉ:  Jóga v Turnově? RECALL CENTRUM - MÍSTO PRO JÓGU, RELAXACI I ZAJÍMAVÉ PŘEDNÁŠKY

Jak vaše kurzy probíhají?
Většinou fungují jako víkendové kurzy, během nichž se naučíme základní techniky nezbytné k tomu, abychom vůbec mohli začít cvičit. Poté aktivujeme samotné cvičení, sestavu. Každý cvik detailně probereme, zacvičíme. Cviků není málo, proto to chce od žen řád a pravidelné cvičení, aby si sestavu zafixovaly a zautomatizovaly. S mými absolventkami se snažím zůstat v kontaktu, kdy konzultujeme různé věci telefonicky či e-mailem, jednou za půl roku pak máme další setkání. Pro ženy je velká výhoda, že se během víkendového kurzu naučí sestavu a mohou ji pak praktikovat doma.

Dostáváte na kurzy zpětné vazby?
Příběhů je za ta léta už dlouhá řada. Mohu vzpomenout třeba na jednu paní, která přišla kvůli neplodnosti a absenci menstruace a byla rozhodnuta, že půjde na umělé oplodnění. Chtěla tomu ještě dát šanci, takže začala cvičit a po měsíci jsem dostala zprávu, že se jí menstruace vrátila. Po dvou měsících přišel další e-mail, že je to opravdu zázrak a že otěhotněla přirozenou cestou. To je jeden z takových krásných příběhů. Těší mě ale i zprávy, kdy mi zralé ženy napíší, že místo třech návalů za hodinu mají jeden nával za týden…

Za jak dlouho se dají pozorovat účinky při pravidelném cvičení?
Je to hodně individuální, protože každé tělo je jiné, každá žena přichází s různými symptomy

v různé intenzitě. Na některé cvičení zapůsobí poměrně záhy, někdo napíše za tři měsíce, někdo za půl roku. Mnohdy se ale zlepšují i naprosto jiné problémy, než jen gynekologické – jako astma, alergie, ekzémy a podobně. Ženy mají příval energie, zvládají psychickou zátěž, stres a je to na nich i vidět, takže si toho všímá i okolí.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s www.jaspisradio.cz, kde si právě nyní poslechněte nezkrácený.
Více informací o kurzech HJT Jany Černotové najdete na www.hormonalka.cz

SOUTĚŽ O KURZ HORMONÁLNÍ JÓGY JANY ČERNOTOVÉ NAJDETE ZDE

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: