ROZHOVOR MĚSÍCE • RADEK NOVOTNÝ: „Když je voda zneužívána k obohacení jedinců, tak se občané stávají otroky a ČR kolonií“

Radek Novotný bojuje již spoustu let za naši vodu (bojuje není silné slovo, jeho příběh je protkán výhružkami, zapáleným autem i mnoha dalšími zážitky). Skrze nestátní nadační fond, který založil, se bije za to, aby voda zůstala v českých rukách a miliardové zisky se neodváděly do cizích zemí. V posledních měsících se navíc intenzivně věnuje vodě a politikům. Je to totiž velmi úzce spojené. Dohledává a zveřejňuje informace nejen o vodě, ale i o jednotlivých politicích a jejich přístupu v této otázce. Dělá tak práci za nás všechny, kteří volíme své zástupce do politiky a věříme, že budou „kopat za nás“. Dělají to ale opravdu? Nejsou to jen naši zaměstnanci, které platíme z našich daní, ale v náš prospěch rozhodně nekopou? To se bez velkého úsilí můžete dozvědět právě díky iniciativě Radka Novotného. Nyní před volbami není od věci si nastudovat, který politik pro nás opravdu něco dělá a který naopak jen pobírá plat. A jak je to přesně s českou vodou? Možná se budete velmi divit. Přijďte si poslechnout důležité informace a debatovat nad otázkou naší vody 8. října do sedmihorského Recall centra. Do srpnového vydání se nám kompletní rozhovor nevešel, zde ho můžete číst v nezkrácené verzi.

Jste zakladatel projektu Pravda o vodě a velmi intenzivně se tomuto tématu věnujete. Co všechno tento nestátní nadační fond řeší, co je náplní, co pro vodu – respektive pro nás všechny – děláte?

Nadační fond Pravda o vodě vznikl s cílem zajistit, aby se do správy vody vrátily zájmy občanů, aby správa vody byla službou občanů a ne zdroj zisků překupníků a korporací jako Veolia. Vznikl také protože víme, že jedinec sám současný šílený systém nenapraví. Aby voda byla spravována ve prospěch nás všech, můžeme zjednat jen když se lidé spojí. Pracujeme na odhalování a nápravě protiprávních převodů správy vody do rukou korporací. Nejde jen o technické a právní aspekty, jde o zajištění základního lidského práva a ochranu naší budoucnosti a svobody. Z pohledu ekonomiky mají být peníze za vodu vybrané od lidí reinvestovány v České republice a ne téct do zahraničí. Projekty nadace mají za cíl zavést systém, kdy voda slouží občanům, a ne korporacím. Co konkrétně dělá nadace, jaké má výsledky, co se daří a co zatím ne, zjistíte na našich webových stránkách.

Co pro vás voda znamená?

Voda pro mě znamená život a svobodu. Voda je mnohem víc než jen prvek nutný k přežití. Pro mě je i symbolem pokory a udržitelnosti. Tím mám na mysli jak její fyzickou dostupnost, tak spravedlivý a transparentní způsob její správy. Má být přístupná za spravedlivou cenu a zisk z její dodávky má být reinvestován do infrastruktury, tzn. do ochrany životního prostředí a zajištění dostatku kvality vody pro občany a budoucí generace. Voda spravována zodpovědně, přináší prosperitu a zdraví celé společnosti. Když je zneužívána k obohacení se jedinců, tak se občané stávají otroci a ČR kolonií. Obrana voda vytváří spravedlivý svět, protože se s vodou zachází jako s veřejným statkem, který je spravován v zájmu občanů. Nejde o zboží k dolování zisků samozvaných korporací. Toto je neakceptovatelné.

Osobně věnujete velkou spoustu energie na přednášky, osvětu, rozhovory pro televizi, noviny, informování zákonodárců v senátu ve sněmovně. Kde na to berete energii i čas?

Základ je, že věřím, že to, co dělá, má smysl. Naše práce má reálné pozitivní dopady, a to je pro mě největší motivace proč pokračovat. Energii a čas čerpám především z přesvědčení o smysluplnosti obrany vody a z podpory, kterou dostávám od lidí, kteří chápou, jak moc je voda důležitá. Mám výsledky, které prokazují, že má smysl sebe a vodu bránit. Činnost nadace odhalila nekalé praktiky, což přináší nápravu a to mě nabíjí, bez ohledu na to, co na mě hadi v oblecích zkouší. Voda je nezbytností pro přežití všech živých organismů na této planetě. Není to komodita, kterou by měly ovládat korporace s primárním cílem zisku. Proto voda nepatří do rukou zahraničních korporací. Pokud je spravována městskými vodárnami, je jejich prioritou spravovat vodu jako službu občanům. Zahraniční korporace mají jediný cíl a tím je zisk na účtech svých vlastníků.

Kdo vlastně v naší republice vlastní vodu? A kdo s ní může obchodovat?

Dobrá otázka. VODA NENÍ PRODANÁ. Voda je pod správou státních podniků, jako je Povodí Labe, s.p. Povodí Odry, s.p… Z 90 % nejsou prodané ani vodárenské trubky. To, co bylo ve vodárenství nastaveno se dá zjednodušeně říct, že nám politici k naší vodě a k naším studnám postavili „frantíky“ kteří nám na základě podivných a mnohdy vazalských smluv, prodávají z našich studní naši vodu. A to jde napravit. Jak? To je na samostatný rozhovor a určitě o tom budu mluvit na přednášce v Recall centru v Sedmihorkách.

Kdo aktuálně vydělává na prodeji vody v České republice? A jak je to možné? Případně jaké jsou zisky a naše finanční ztráty? Jak se to dotýká nás jako občanů?

Nejvíce na dodávce naší vody vydělávají nadnárodní korporace, které ovládají téměř 70 % peněžních toků z vodného a stočného. Do založení nadace Pravda o vodě, každoročně rostl objem zisků z vody, které korporace z odvětví odsávaly do zahraničí, a blížil se k částce 3 miliard korun/rok. Naše práce, tzn. osvěta, námi dosažené rozsudky a pomoc politikům s ukončením podivných a často vazalských smluv, tento trend již obrátila a dnes odtéká přibližně jedna miliarda. Korporace proto vymýšlí fígle, kde se provozní model mění na servisní. Koncern se stáhne z provoní linie do zázemí, kde není vidět, ale vlastně jde jen o přemalovanou Potěmkinovu vesnici.

Co dalšího kromě financí ztrácíme tím, že na naší vodě profitují nadnárodní společnosti?

Kromě financí ztrácíme tím, že na naší vodě profitují nadnárodní společnosti, i mnoho dalších klíčových aspektů. Zde jsou některé z nich:

1. Ztrácíme přímou kontrolu nad jedním z našich nejcennějších přírodních zdrojů. Přicházíme o rozhodování o tom, jak jsou vodní zdroje spravovány a jak jsou využívány.

2. Nadnárodní společnosti jednají často netransparentně. Občané mají méně možností kontrolovat a ovlivňovat rozhodnutí, která ovlivňují jejich každodenní život.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž o polštář CUREM SYMPHONY PILLOW MEMORY s firmou Matrace Haken

3. Soukromé společnosti se mohou snažit maximalizovat zisk na úkor investic do údržby a modernizace infrastruktury, což může v čase vést k zhoršení kvality či dostupnosti vody nebo k růstu cen vody.

4. Nadnárodní korporace mají cíl inkasovat zisk co nejdřív, prioritně neřeší dlouhodobou udržitelnost vodních zdrojů a ochranu životního prostředí.

5. Když je voda spravována jako komodita s cílem generovat zisk, mohou být sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel marginalizovány.

6. „Privatizace“ často vede k ztrátě místních odborných znalostí.

7. Když je voda spravována veřejnými institucemi, občané mají možnost se podílet na rozhodovacích procesech prostřednictvím voleb a veřejných konzultací. Tato demokratická kontrola je oslabena, když jsou vodní zdroje spravovány soukromými korporacemi, které nejsou odpovědné veřejnosti.

Jak je tedy možné, že se s vodou obchoduje jako se zbožím, když ve své podstatě patří každému z nás?

Realita je taková, že monopol distribuce a čištění vody se staly často předmětem protiprávního nájezdu korporací, které díky tomu ovládly monopol prodej vody v řadě regionů ČR.

1. V 90. letech a na začátku nového tisíciletí došlo v České republice k pochybné privatizaci vodohospodářských služeb. Tento proces často znamenal privatizaci zisků a zestátnění nákladů. Došlo k vedení distribuce vody na zahraničních korporací. Ukazuje se, že nejen v ČR toto provázela korupce.

2. Zahraniční společnosti tak často ovládly právo spravovat dodávky vody prostřednictvím dlouhodobých smluv s městy. Výsledkem je, že voda, i když je přírodní zdroj, se stává předmětem podnikání, jehož cílem je ze zákona činnost za účelem dosažní zisku.

3. V řadě případů nedostatečná kontrola a neschopnost soudů a policie vede k situacím, kdy protiprávní jednání politiků ve prospěch soukromých zájmů převálcovalo práva a zájmy občanů a měst.

Pravda o vodě funguje už do roku 2018. Jaké jsou vaše úspěchy? A jak se daří posouvat povědomí lidí o této problematice?

Od svého založení v roce 2018 dosáhl Nadační fond Pravda o vodě několika významných úspěchů v boji za spravedlivou správu vodních zdrojů v České republice. Naše úsilí a aktivity měly reálný dopad na veřejné povědomí, legislativu a praxi v oblasti vodárenství. Zde je některé z našich klíčových úspěchů:

1. Právní vítězství – Dosáhli jsme několika pravomocných rozsudků, které odhalily a potvrdily nekalé praktiky zahraničních korporací a některých politiků při převedení správy vodních zdrojů.

2. Finanční úspory pro občany – Naše aktivity pomohly ušetřit občanům více než 1,8 miliardy korun. Tato částka představuje peníze, které by jinak odtekly do kapes zahraničních korporací, ale díky našemu úsilí byly investovány do vodohospodářské infrastruktury.

3. Získané prostředky pro vodárny – Vodárny, které jsme pomáhali ubránit v rukou měst, díky tomu získaly více než 2 miliardy korun pro modernizaci vodohospodářské infrastruktury.

4. Osvěta a informování veřejnosti – Provádíme kontinuálně osvětovou kampaň, což zvyšuje povědomí o problémech a nekalých praktikách ve správě vodních zdrojů.

5. Iniciovali jsme petici „Voda je život“, která získala přes 71 000 podpisů. Jde o významný nástroj vyjádření vůle občanů, který vytváří tlak na politiky, aby problém začali řešit.

6. Aktivně se účastníme diskusí v senátu i poslanecké sněmovně a pracujeme na změně legislativy. Prosazujeme, aby správa vody byla veřejnou službou a tak, aby právo občanů na vodu bylo zakotveno v ústavě České republiky.

Tyto úspěchy jsou důkazem toho, že společným úsilím můžeme dosáhnout pozitivní změny a zajistit, aby voda byla spravována v zájmu nás všech. Lidé se přidávají a tak můžeme postupně prosadit, aby voda zůstala veřejným statkem a základním lidským právem.

Čeká nás zmiňovaná přednáška na téma Pravda o vodě také v říjnu v sedmihorském Recall centru, co mohou diváci od přednášky očekávat?

Mohou těšit na vhled do problematiky správy vodních zdrojů a našeho boje za jejich ochranu a spravedlivé využití. Budu mluvit o tom jaký je stav a jak jde vyřešit. Lidé mohou očekávat:

  • Současný stav správy vody: Přiblížím klíčové události, které vedly k současnému stavu. Uvedu konkrétní příklady nekalých praktik korporací a politiků, které vedly k protiprávním převodům správy vody do rukou zahraničních společností.

  • Právní aspekty: Vysvětlím právní rámec současného stavu a naše kroky v boji proti nezákonným převodům monopolů vody na korporace. Ukážu rozsudků, které jsme dosáhli.

  • Ekonomické dopady: Ukážu, jaké ekonomické důsledky má „privatizace“ správy vody pro občany.

  • Reálné příběhy z praxe: Příběhy lidí a komunit, kteří byli přímo ovlivněni nekalými praktikami v oblasti správy vody. Tyto příběhy ukazují, jak důležité je bojovat za spravedlivou správu vodních zdrojů.

  • Úspěchy a výzvy: Představíme naše největší úspěchy a současné výzvy, kterým čelíme v našem úsilí o návrat správy vody do rukou veřejnosti.

  • Otázky: Prostor pro otázky a odpovědi, kde diváci mohou klást otázky a diskutovat s námi o tématech, které je zajímají.

Kolem vody se točí velké peníze, jaké existuje řešení?

Řešení existují čtyři. Ukážu je a vysvětlím, jak společným úsilím můžeme vrátit do správy zájmy lidí a prosadit spravedlivou správu vody.

Budete se v přednášce věnovat i konkrétním příkladům přímo z našeho kraje?

Určitě se dostaneme i k Severočeským vodovodům a kanalizacím, které provozují vodovody a kanalizace i na Turnovsku, ale i k dalším z regionu.

Který kraj či město má aktuálně pro své obyvatele nejdražší vodu a proč tomu tak je?

Z velkých regionů má v současnosti nejdražší cenu vody region Kladna – Mělník, kde vodu dodává fr. koncern Veolia. Srovnání cen vody mezi regiony zpracovala nadace pro občany v cenové mapě, kde najdou, jak aktuální ceny, tak srovnání cen v letech. Mapa je na našem webu.

Co tedy vidíte jako největší problém vody v České republice?

Nevymahatelnost práva. Nadřazení zájmu korporací zájmům občanů. Nefunkčnost justice a policie. Dlouhodobé jednání části politické reprezentace v zájmu korporací a velmi kvalitní nájezdové praktiky koncernů. Nekompetentní jednání politiků, kteří mohou pomoct nápravu prosadit, ale výzva k tomu ignorují a moc se jim nelíbí, že o tom občany informujeme.

Důležité odkazy:
www.pravdaovode.cz
www.pravdaovode.cz/pustme-politiky-k-vode

Zajímavou přednášku s debatou a obrovským množstvím informací, které se jinde nedozvíte, si nenechte ujít 8. 10. v sedmihorském Recall centru. Více info na www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: