ROZHOVOR O DĚTSKÉM SPÁNKU: DĚTSKÝ SPÁNEK. TÉMA RODIČŮ I DĚTÍ. JAK HO VYŘEŠIT?

Rozhovor s Mgr. et Bc. Lenkou Medvecovou Tinkovou, spánkovou poradkyní a autorkou bestselerové knížky o dětském spánku, která říká: „Zklamaná knížkami a radami kolem jsem si vzala do hlavy, že sesbírám a vymyslím co nejvíce tipů, jak pomoci miminkům a dětem usínat a spinkat, aby maminky nepoužívaly metodu vyplakání. Dnes mám v zásobě několik účinných triků, se kterými se s vámi ráda podělím.“ Přednáška (nejen) o dětském spánku na vás čeká 14. března v Recall Centru v Sedmihorkách u Turnova v rámci Sedmihorské zimy.

Věnujete se – pro rodiče i děti – zásadnímu tématu: správnému uspávání a spaní dětí, co vás k tomu přivedlo?

Neřekla bych, že se věnuji „správnému“ uspávání. Každé uspávání může být jedinečné, tak jak jedinečné a různorodé jsou rodiny, děti a jejich potřeby.  Je těžké říci jen jednu věc, která mě přivedla k mému povolání antropoložky a spánkové poradkyně. Bylo to více faktorů najednou. Jako malá holčička jsem bývala často náměsíčná, vymýšlela jsem vlastní pohádky, měla jsem velmi živý spánek. Jako dospělá jsem se věnovala žurnalistice a psaní příběhů lidí. A jako maminka jsem se pak postupně dostala k tématu spánku a svému oboru antropologie a k výzkumu. Nedostala bych se ale možná k antropologii a ke stylu jakým k dětskému spánku přistupuji, kdyby se naše dcerka nenarodila ve Velké Británii, kde jsme tehdy žili. Tam jsem totiž cítila velmi velký tlak na celonoční spánek a vyplakací metody, se kterým jsem se nechtěla smířit. Takže mám pocit, že téma spánku je mým osudovým tématem. Každý krok v mém životě mě vlastně nějak směroval a byl důležitý v tom, čemu se nyní naplno s láskou věnuji.

V čem vidíte největší problém v oblasti dětského spánku?

Úplně nejčastěji se setkávám s přehnanými očekáváními, které máme od dětského spánku. Je to asi i tím, že informace, které se šíří o spánku dětí, často pochází z období, kdy jsme ještě o lidském spánku příliš nevěděli. Doporučení tak často zrcadlí spíše potřeby společnosti a pracovního trhu než to, co děti skutečně v různém věku zvládnou. Dětský spánek je první tři roky velmi dynamický a proměnlivý.

 

Vaše metoda je zcela jiná, než běžně doporučované metody pro uspávání dětí, v čem spočívá její kouzlo?

Nevím, jestli bych to nazývala kouzlem. J Nediktuji jeden přesný návod ani nic nepřikazuji. Nepasuji se do role odborníka, který zná vaše dítě lépe než vy. Místo toho podporuji sebedůvěru rodičů, hodně se ptám tak, aby si dokázali rodiče hledat vlastní odpovědi. Také mluvím o tom, co vše do spánku může vstupovat, jak různorodý může být a jak různé etapy vývoje dětského spánku probíhají. Mám zkušenost, že rodiče pak dokáží vymyslet díky tomu vlastní řešení, která jsou mnohem účinnější než nějaký obecný návod a postup.

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: JAN TOUŽIMSKÝ (ARAKAIN): „Lucka je nádherná ženská a naprostý profesionál, se kterým je radost být na podiu a zpívat“

Ve čtvrtek 14. 3. se uskuteční vaše přednáška v Recall centru, komu je určena?

Všem budoucím rodičům i rodičům malých dětí od narození do 5 let. Ale také komukoliv, koho zajímá téma dětského spánku.

Co tedy od přednášky mohou účastníci očekávat?

Informace o tom, co vše vstupuje do dětského spánku, jakými fázemi prochází. Jak ovlivňujeme spánek dětí my rodiče a naše společnost. Jaké nejčastější mýty o něm u nás kolují. Ale také mnoho příběhů z mé praxe a tipy, jak si v té přemíře informací najít svoji cestu, díky které se vám a vašemu děťátku bude klidněji spát.

Dá se metoda aplikovat i na dospělého nespavce, nebo jde o čistě „dětské“ téma?

Nebudeme mluvit jen čistě o dětech, dětský spánek není jen o nich, ale také o nás, rodičích a naší vlastní schopnosti odpočívat. Ale bavit se budeme hlavně o všem, s čím se potýkají rodiče malých dětí.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
Více informací o přednášce 14. března 2019 na www.recallcentrum.cz

Naprosto zásadní přednáška pro rodiče dětí ve věku 0–5 let. Délka přednášky cca 2 hodiny.

Na přednášce se dozvíte, jak funguje spánek, jaké jsou potřeby dítěte, jak zjistit, kde je problém a jak kreativně řešit nejčastější problémy se spánkem.

Podrobný obsah přednášky:
– Jak funguje dětský spánek a proč se děti budí
– Co potřebují děti ke klidnému spánku
– Největší mýty o spánku dětí
– Kdy bude dítě spát celou noc
– Proč zaručené rady nefungují
– Co všechno ovlivňuje dětský spánek
– Jak hledat příčinu problému se spánkem
– Proč děti uspávat a proč metoda vyplakání není přirozená
– Společný spánek, jeho výhody, nevýhody a bezpečnost
– Jak pomoci unaveným rodičům
– Jak se nestresovat a odolávat tlaku okolí a společnosti
– Tipy, jak vylepšit spánek a zlepšit uspávání

RECENZE NA PROSÍM SPINKEJ: (Zdroj instagram, fb)
Andrea Kerestešová Růžičková (herečka)
Díky Prosím spinkej se cítím být normální já i moje dítě. Z každé strany jsem neustále poslouchala: „Tobě nespí celou noc? Ty stále kojíš? Několikrát za noc? On spí s vámi? Dej mu večer kaši, bude spát celou noc.“ Co je vlastně „normální“ spánek dětí? … jak moc nás potřebují… máme je nechat „vyplakat se“? ….

nick: Svobodka14
Poslední dny spinká přes den moc nádherně – #prosimspinkej

MRKNI NA VÍC INFO

Ukažte tento článek i vašim přátelům: