ROZHOVOR: Mgr. Ondřej Matouš – ředitel Výstaviště Lysá nad Labem.

Výstaviště v Lysé nad Labem (VLL) je ojedinělým subjektem v rámci České republiky. Historie vzniku sahá do roku 1994, kdy byl otevřen areálu, jež vznikl na pozemcích bývalého zahradnictví . V září 1994 se konala první akce – 1. ročník celostátní výstavy Kůň, na kterou přišlo více než 24 tisíc návštěvníků. Původní kalendář výstav obsahoval šest výstavních titulů, tento počet se však během fungování VLL mnohonásobně zvýšil jak počtem, tak tématy. V roce 1999 došlo k rozšíření krytých výstavních ploch o novou dvoupodlažní výstavní halu, díky níž se navýšil počet vnitřních prostor na 5 100 m2. Posledním mezníkem areálu bylo postavení multifunkční výstavní haly C, která byla slavnostně otevřena v září 2013 za přítomnosti tehdejšího ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Areál výstaviště se tak stal nejmodernějším veletržním komplexem v České republice. VLL pořádá akce s regionálním, celorepublikovým a mezinárodním dosahem. Výstavy myslivosti, rybářství a včelařství Natura Viva a výstava Exotika, jsou největší svého druhu v České republice. Výstava Kůň je navíc nejstarší výstavou koní a všeho, co k nim patří, ve střední Evropě. Areál výstaviště je umístěn v těsné blízkosti vlakového a autobusového nádraží na hlavní třídě směřující do centra města. Je tak komfortní pro všechny návštěvníky, kteří přijíždí vlakem, autobusem i autem.

Na novinky, zajímavosti a program pro rok 2019 jsme se zeptali nejpovolanějšího. Mgr. Ondřeje Matouše, ředitele Výstaviště Lysá nad Labem:

Na jaké akce se mohou letos návštěvníci těšit a kolik jich v rámci Výstaviště v Lysé nad Labem bude?
V tomto roce naše výstaviště „slaví“ 25. narozeniny. Každý měsíc v průběhu celého roku připravujeme jednu až tři zajímavé akce – výstavy či veletrhy. Novou sezonu jsme zahájili 11. ledna celostátní výstavou Náš chovatel. V únoru pokračujeme už také 25. ročníkem výstavy Stavitel. Návštěvníci mohou současně navštívit i veletrh Ligna Bohemia, kde se představí největší odborníci a prodejci

V tomto roce naše výstaviště „slaví“ 25. narozeniny. Každý měsíc v průběhu celého roku připravujeme jednu až tři zajímavé akce – výstavy či veletrhy. Novou sezonu jsme zahájili 11. ledna celostátní výstavou Náš chovatel. V únoru pokračujeme už také 25. ročníkem výstavy Stavitel.

z dřevozpracovatelského průmyslu. Na začátku března pořádáme první Bleší trh a od 20. března otevře dveře našeho výstaviště 50. národní výstava Zemědělec, která bude opravdu velkolepá. Všichni zahrádkáři se už jistě těší, že společně přivítáme jejich sezonu výstavou Narcis, díky které rozkvete naše výstaviště v dubnu. Květnovou výstavu Natura Viva má v kalendáři zapsanou snad každý, kdo se jen trochu zajímá o myslivost. V červnu u nás proběhne Lázeňský veletrh a v červenci nám opět výstaviště rozkvete  – tentokrát s výstavou Květy. Září bude opět patřit odborné výstavě Domov a Teplo a  jedné z nejpopulárnějších výstav, která byla i u zrodu celého výstaviště. Na výstavě Kůň ani letos nebude chybět impozantní Večerní koňská galashow. Devátým měsícem ale nic nekončí. Následovat budou výstavy Podzimní zemědělec, Exotika, Mazlíček, Autosalon Kola, Pivní a vinné slavnosti, Retrogaráž, Chovatel, Polabské vánoční trhy a Knižní veletrh.


Co se týká novinek, čeká návštěvníky nějaká nová akce, výstava či novinka v areálu?
Jednou z novinek, na kterou bych rád upozornil je Festival dechovky, který proběhne v rámci 50. národní výstavy Zemědělec. Spousta skvělých souborů z celé republiky i zahraniční hosté určitě udělají radost každému, kdo má rád tento hudební žánr. Další novinkou je třeba Koňský trh, který bude určitě zajímat nejen chovatele koní, ale bude to i atraktivní podívaná pro širokou veřejnost. Pořádáme také 1. výstavu komunální techniky a městského mobiliáře – Komunál. Snažíme se také vyjít vstříc poptávce a přání návštěvníků a tak připravujeme i více jednodenních akcí typu Bleší trh, Retrogaráž nebo Exotika trh, který proběhne v únoru a srpnu letošního roku. Na poklady z půdy se návštěvníci mohou těšit při výstavě Domov a Teplo, kde proběhne prodejní výstava Starožitnosti.  

ČTĚTE TAKÉ:  Markvartické varhany získaly v celorepublikovém hlasování 8. místo

V rámci výstav je vždy připraven i zajímavý kulturní doprovod. Na co se letos můžeme těšit?
Kromě výše zmíněného Festivalu dechovky máme připravenou spoustu koncertů, soutěží a přehlídek. Věříme, že ty naše pětadvacáté narozeniny oslavíme důstojně a se spoustou spokojených návštěvníků.


Co byste doporučil návštěvníkům, kteří se chystají na Výstaviště zcela poprvé?
Určitě bych doporučil cestu vlakem, který staví téměř před naším výstavištěm a tak návštěvníkům odpadnou starosti s případným parkováním a ušetří peníze, čas i životní prostředí J. Jinak věřím, že všechny důležité informace před první návštěvou najdou na našich webových stránkách www.vll.cz i na našem facebookovém profilu.

Jednou z novinek, na kterou bych rád upozornil je Festival dechovky, který proběhne v rámci 50. národní výstavy Zemědělec. Spousta skvělých souborů z celé republiky i zahraniční hosté určitě udělají radost každému, kdo má rád tento hudební žánr.Nejbližší akcí v Lysé je únorový Stavitel. Co nás na této výstavě čeká?
Na Staviteli, který bude probíhat od 14. do 16. února (vždy od 9 – do 17 hod), na návštěvníky bude čekat řada vystavovatelů a odborníků z mnoha oborů spojených se stavebnictvím. Prezentovat se budou firmy od výrobců a dodavatelů podlah, dlažeb, sanitární techniky, stavebních a izolačních materiálů až po zahradní stavby, studny, bazény či ploty. Chybět nemůžou ani technologie zahrnující dřevostavby, nízkoenergetické stavby a pasivní domy. Zkrátka vše, co souvisí se stavbou, rekonstrukcí i zdravým bydlením. Věřím, že si tu inspiraci najde každý, kdo staví nebo rekonstruuje byt, dům či chalupu.

Na závěr asi nelehká otázka. Kterou akci si podle vás nemůžeme rozhodně nechat ujít?
Máte pravdu, tohle je opravdu těžká otázka. Každá z akcí je „takové mé dítě“. A málokdo řekne, že má jedno dítě raději než druhé, i když je každé třeba úplně jiné. A tak to mám i já. Kdybych ale stál před „Sofiinou“ volbou, asi bych musel říct Mezinárodní výstava Kůň. To je naše doména, naše velká srdcovka a to, co vlastně stálo u zrodu našeho výstaviště a s čím nás snad všichni mají spojené.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
Za redakci ČRVA dodáme, že se po celý rok můžete již tradičně těšit na přehled pořádaných akcí na Výstavišti v Lysé nad Labem a také slevové kupony na vstupné v novinách Český ráj v akci.

PŘEHLED AKCÍ VÝSTAVIŠTĚ LYSÁ NAD LABEM 2019

Ukažte tento článek i vašim přátelům: