ROZHOVOR MĚSÍCE – JIŘÍ PAVLICA (HRADIŠŤAN) : „S Vlastou Redlem není nikdy nouze o překvapení“

Ojedinělé seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem spojuje různé hudební žánry a proudy a je právem považována za originální fenomén české kulturní scény – tak je většinou představováno uskupení Hradišťan včele s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou. K této legendě si představte legendu druhou. Ve stejný čas na jednom podiu, na jednom koncertě. Vlasta Redl. Tito dva bravurní muzikanti se spolu po letech sešli, aby oživili veleúspěšný projekt Vandrovali hudci. Kdo koncert tohoto kalibru nezažil, jako by ani neexistoval. Proto chcete-li zažít husí kůži a nádhernou kvalitní hudbu, vyrazte na Sedmihorské léto. Projekt Vandrovali hudci bude jeho součástí ve čtvrtek 26. července 2018. Nejen o něm jsme si povídali s milým a charismatickým Jiřím Pavlicou.

Po roce se vracíme k rozhovoru, což je mi moc milé. Jak se má právě teď Jiří Pavlica?
Dobře, pracuji na přípravě jarních a v některých výjimečných případech i na přípravě letních koncertů…

Vzpomínám si, že vloni byla v Sedmihorkách naprosto pohodová atmosféra a to pak vznikají vtipy, které nikdy před tím nezazněly. A to je šťastná konstelace, kdy vtípek rezonuje i ve vlastních řadách a pak se přenáší  dál na posluchače.

Loni jste vystoupil s Hradišťanem v rámci Sedmihorského léta a bylo to úžasné. Kromě skvělé hudby padal jeden jemný a kultivovaný vtip za druhým. Všichni diváci se doslova váleli smíchy. Kde berete tolik energie? Vtipy vymýšlíte přímo na jevišti?
Já nejsem prvoplánový bavič, spíše občas nastavím nějaký kontext té či oné písně, ale vzpomínám si, že vloni byla v Sedmihorkách naprosto pohodová atmosféra a to pak vznikají vtipy, které nikdy před tím nezazněly. A to je šťastná konstelace, kdy vtípek rezonuje i ve vlastních řadách a pak se přenáší  dál na posluchače.

Minulý rok jste mi říkal, že si občas napíšete písničku a pomalu přemýšlíte o tématu dalšího CD Hradišťanu. Už se vám nějaké téma rýsuje?
V minulém roce jsem pracoval především na 1.smyčcovém kvartetu nazvaném „Blízkost“ –premiéra byla v září 2017 v Brně v provedení Graffova kvarteta – a psal jsem také hudbu k inscenaci Kalibův zločin pro divadlo v Pardubicích, která měla premiéru v prosinci 2017. Vedle toho jsem napsal sborovou skladbu pro Bohemiachor a pár písniček také pro Hradišťan, ale na nové CD to ještě zdaleka není. K tomu musí dozrát čas. Ale s Hradišťanem vyšlo v prosinci 2017 nové vánoční CD „Pozdraveno budiž světlo“, na kterém je výběr toho nejlepšího, co jsme kdy natočili sami nebo s hosty, včetně několika novinek. No, myslím, že jsem nezahálel…

To určitě ne. Jak dlouho vám trvá složit píseň? A je nějaká, bez které si nedovedete koncert představit?
To je různé, někdy den, někdy hodinu, někdy celé měsíce. A to je na tom to krásné i děsivé současně. A náš koncert nemůže být bez písně, která by nepřinesla pohlazení, poznání, poselství…

Letos se na podiu Sedmihorského léta objevíte spolu s Vlastou Redlem – diváci se mohou těšit na legendární projekt Vandrovali hudci. Jak tento projekt vznikl?
Je to připomenutí naší dřívější spolupráce a celý tento obnovený projekt vznikl z popudu Vlasty. Před třemi lety mě navštívil i s manažerem, vypadalo to dost oficiálně, přivezl kytici růží mojí ženě Martině, čokolády dětem (zapomněl, že už mezi tím vyrostly), a měl jasnou představu obnovených koncertů. Já jsem měl sice termínový kalendář na ten rok již hotový, ale růže pro moji ženu zapůsobily tak, že jsem souhlasil. Měl jsem jedinou podmínku, že musíme připravit částečně nový repertoár, protože důvod, proč jsme před léty nepokračovali v úspěšném projektu, na který navázali Čechomor a další, byl ten, že jsme hráli stále stejné věci.  Dnes je to koncert sestavený z novinek a samozřejmě také z dřívějších „hitů“, bez kterých by to prostě nešlo.  

Jde o koncert, který je vždy beznadějně vyprodaný.  V čem je – podle Vás – kouzlo tohoto projektu? To opravdu nevím, mohu se jen  domnívat, že je to součet našich a Vlastových příznivců, že je to připomenutí kdysi povedeného projektu, že je to vždy koncert plný nenadálých změn a překvapení, kterými se vzájemně častujeme atd. Ale rád bych, aby to bylo proto, že je to vždy koncert naplno odvedený a je na něm pořádný kopec dobré muziky…

ČTĚTE TAKÉ:  Mnichovo Hradiště slibuje konec nejnebezpečnější křižovatky na mnichovohradišťsku. Sjezd od Liberce bude uzavřen

Čekali jste od tohoto projektu stejně obrovský úspěch, jako když jste s ním před lety začínali?  O to snad ani nešlo, každý jsme úplně někde jinde, a hlavně, doba je úplně jiná. Já jsem to bral trochu jako výzvu, trochu jako touhu po vybočení a změně.  

Sám říkáte, že často měníte program přímo na podiu. Jde to i při koncertování v rámci projektu Vandrovali hudci? Program Hradišťanu měním téměř vždy podle situace, ale při spolupráci s další skupinou to není tak jednoduché. Muzikanti se v písních střídají, ne všichni hrají všechno, proto by nebylo dobré se vzájemně překvapovat a dávat si góly do vlastní sítě.  My se dostatečně vydovádíme  v hudebních plochách, kde je prostor pro improvizaci. No a s Vlastou není nikdy nouze o překvapení , a to nás baví.

Muzikanti se v písních střídají, ne všichni hrají všechno, proto by nebylo dobré se vzájemně překvapovat a dávat si góly do vlastní sítě.  My se dostatečně vydovádíme  v hudebních plochách, kde je prostor pro improvizaci. No a s Vlastou není nikdy nouze o překvapení , a to nás baví.

Jak se vám tedy s Vlastou Redlem hraje a zpívá?  Na podiu se vlastně sejdou dvě úžasné legendy… Už jsem naznačil, že se často překvapujeme, jde o to odhadnout a ustát míru překvapení  či vzájemného  popichování. Někdy to vychází víc, někdy méně, ale nikdy to nesmí být zlé…

Koncert trvá dvě a půl hodiny, vy už jste to trochu nakousl, ale přece – na co se mohou diváci těšit? Které písně zazní? Z novinek jsou to především písně z repertoáru Hradišťanu, které zazní v novém provedení ve spojení s elektrickými nástroji, čímž dostávají nový výraz – dvě z nich miluji: píseň „Účtování na vesmírných kontech“  a staroslověnský chorál na cyrilometodějský text „Otvéšta Filozof Konstantin“. Vedle tohoto repertoáru musí samozřejmě zaznít písně jako „Vandrovali hudci“, „Husličky“ či „Smrti“. A jsem rád, že i po letech jsou to písně dobré a vlastně stále aktuální.

Jaké to je pro vás hrát před vyprodanými hledišti, vidět lidi při potlesku vstávat? Je to vždy příjemné, člověk má radost z toho, že vám ti druzí rozumí, že jste jim něco přinesli a oni vám za to děkují…

Mění se vaše publikum – například město od města, nebo kraj od kraje? To je opravdu různé, ale na nás chodí lidé, řekl bych, konstantně pozitivního naladění. A k tomu se pak přidávají další aspekty, jako např. zda svítí sluníčko nebo prší a padá tlak… Podstatné je, že přicházejí znovu, a to mě a nás všechny těší.  Čím jsme starší a možná i moudřejší, tím víc si toho vážíme.  

Vzpomenete si na pocity, kdy jste hrál a zpíval poprvé před vyprodaným hledištěm? To už je asi strašně dávno, konkrétní příklad nevím, ale těch jiných a dalších bylo hodně. Mám někdy takové  chvilky, kdy mi při takovém slavnostním okamžiku umocněném kulisou potlesku  naskočí vzpomínka na někoho blízkého, koho bych tam chtěl mít, ale on už tam být nemůže…

 Sice si na léto ještě počkáme, ale přesto se zeptám, zda se vám v létě daří odjet na dovolenou a zda máte nějaké oblíbené místo. Všechno má svůj čas, je čas sázet i sklízet  a je čas pracovat i odpočívat… Máme takové místo u moře v nám blízkém Chorvatsku, kam jezdíme s rodinou už 15 let a je nám tam moc dobře. A těšíme se tam i letos.

Děkuji za rozhovor a těšíme se 26. července na Sedmihorském létě.
Rozhovor: Jitka Maděrová
Foto: archiv Jiří Pavlica

Rozhovor vyšel v únorovém vydání novin Český ráj v akci. Jeho přepis, nebo části rozhovoru není možné použít bez souhlasu redakce.

CELÝ PROGRAM SEDMIHORSKÉHO LÉTA ZDE.

VSTUPENKY NA VŠECHNY AKCE ZAKOUPÍTE NA www.sedmihorskeleto.cz, www.evstupenka.cz a prodejních místech vstupenka. V infocentrech Turnov, Železný Brod, Lomnice n. P., Jičín, Liberec a další. Přenosná permanentka platí na 7 akcí Sedmihorského léta 2018 označených kategorie A. VÍCE INFORMACÍ NA WWW.SEDMIHORSKELETO.CZ.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: