ROZHOVOR MĚSÍCE: Ferdinand Leffler • „Každá zahrada by měla být plná života, bez ohledu na to, co v ní bude“

Známý a oblíbený zahradní architekt, autor knih o zahradách, učitel a propagátor zahradní architektury, moderátor a spoluautor úspěšného TV pořadu Ferdinandovy zahrady, zakladatel ateliéru Flera a především realizátor zahradních snů, se chystá znovu do Českého ráje. Se svou přednáškou o zahradách ho můžete osobně zažít v Recall centru v Sedmihorkách u Turnova už v úterý 23. dubna. A proto jsme se zeptali na pár otázek. Co zajímá vás, se můžete zeptat naživo v Sedmihorkách.

Loni jsme spolu probrali už mnoho otázek ohledně vaší cesty k zahradě. Proto letos půjdeme více do hloubky. Zajímalo by mne, jestli vidíte v tvorbě a vnímání českých zahrad nějaký posun?

Určitě ano, za ty roky, co se zahradní architektuře i osvětě věnujeme, je ten posun významný, zejména v designu, kdy dřív bývaly zahrady hodně načančaný, architektonický. Vnímám, že se čím dál tím víc přibližujeme k prazákladu, k čemu ty zahrady jsou, a to je užitek, pěstování, chování a všechno ohraničený krásnem. Nejsou to už užitkové zahrady, které jsme vídali v 70. a 80. letech, kdy se venku šlapalo po slepičincích, ale krásné, upravené a příjemné zahrady, které zároveň přinášejí i užitek, spoustu zeleniny, bylinek, ovoce… Lidi našli v zahradách významný relax, antidepresivum a často smysl života, který vyvažuje digitální svět, jenž se odehrává za jejich branami. 

Dalo by se říci, že aktuálně převažuje nějaký zahradnický trend?

Zase se vrátím zpátky, za mě zahradnický trend, který razíme a vnímáme my v té své sociální bublině, to jsou zahrady, řekl bych, velmi přívětivé a zodpovědné k životnímu prostředí. Nemají v nich místo umělé materiály, naopak jsou plné přírodních materiálů, jsou to zahrady, kde se nebojíme sázet hodně stromů, je tam minimum trávníku, spoustu metrů čtverečních trvalkových podrostových záhonků, které lákají nejen lidi, ale i ptáky, hmyz a veškeré zvířectvo. Zájem o náš kurz Žijte ve své zahradě jednoznačně ukazuje, že si lidi uvědomují, že zahrada je největším obývákem jejich obydlí. Užívají si to, že nejsou svázaní prostorem jako ve svých domech nebo bytech a tráví tam čas se svojí rodinou nebo naopak někde v koutečku sami. Tohle je za mě ten trend.

Proč si myslíte, že se cesta zahrad nyní ubírá právě tímto směrem?

To je vždycky poměrně komplikovaná otázka, proč je trend zrovna takovej, jakej je, ale za mě je tady určitě vliv covidu, kterej tady byl a kterej si naštěstí už dneska skoro ani nepamatujeme. Ten výrazně změnil přemýšlení lidí, připoutal je doma často daleko víc než byli zvyklí a paradoxně jim dopřál taky něco pěknýho, a to bylo to, že se rozkoukali kolem sebe a začali zjišťovat, jak fantastickej, velmi funkční a užitečnej prostor pro svojí vlastní duši a tělo mají a začali se daleko víc zajímat o to, co pro ně zahrada může udělat a často to tam díky tomu covidu našli. To je jeden z aspektů, že nás covid poslal domů. Druhým je vývoj západní civilizace k větší autenticitě a opravdovosti, které vnímáme v gastronomii, v oblékání, v zahradách samozřejmě taky, lidi dneska už naštěstí nepotřebují hrát žádný hry na odiv svým sousedům. Dneska je spíš akcentován důraz na to, aby nám bylo dobře, řekl bych, že je to taková psychologie, která prochází napříč školstvím (doufám), rodinnou výchovou, aby byla psychická pohoda a ta se v zahradách otiskává. Kladete si otázku: co mně a mojí rodině dělá v zahradě dobře? Najednou dostáváte úplně jiný odpovědi než když jste si v minulosti kladli pouze otázku, jak by asi ta zahrada měla pasovat k domu. Ono je to celkem jednoduchý: lidská psychika se utváří tisíce let, a i když si myslíme, že si v rámci nějakého trendu najdeme cestu k úspěchu, která ale není navázaná na tu naši tisíciletou podstatu, což bylo určitě hrabat se v zemi a být v kontaktu s přírodou mnohem víc než dneska, tak nemá šanci se udržet. Aktuální trend je daleko víc spjatý s minulostí, a proto mu věřím a neváhám ho prosazovat a propagovat.

Pokud se bavíme o zahradách, je to vždy především o nové generaci, která teprve zakusuje svou první zahradu, zahradnické (ne)úspěchy a nebo svůj pohled mění i starší generace, která už má svou zahradu dávno vytvořenou?

Já bych řekl, že ve většině případů vidím lidi, kterým je čtyřicet plus, kteří mají už nějakou zkušenost a už rozumějí řeči, kterou s nimi mluvím. Už chápou, když jim řeknu: pojďte hledat v zahradě svoji vlastní pohodu, pojďte dělat zahradu pro sebe. Zatímco ta super mladá generace, ale není to pravidlem, je často na začátku a má v životě spoustu jiných priorit, kterým se věnuje. Tu pozornost na vlastní žití zdaleka nemá takovou. Starší generace má zase zajeté nějaké principy, kterým věří a je těžší je měnit. Ale zase, není to pravidlem, na moje přednášky chodí i lidi šedesát plus. Nejčastějšími hosty našich kurzů a přednášek jsou ale lidé kolem čtyřicítky.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s křížovkou o knihu Příběhy štěstí od nakladatelství Synergie

Co je pro vás v rámci tvorby zahrady to nejdůležitější – co by každá zahrada měla mít?

Každá zahrada by měla být plná života, bez ohledu na to, co v ní bude, ale nebudu vypichovat jeden prvek. Pro každého to může být něco jiného. Pro někoho je to ovocný sad, pro jiného lavice, ohniště nebo sauna. Každý by se měl individuálně zamyslet a odpovědět si, co právě jeho do té zahrady vytáhne.

Je něco, co by podle vás zahrada naopak rozhodně mít neměla?

Zahrada by neměla určitě generovat větší množství práce, než jsme ochotni jí dát. Nevybírejte si takové prvky, o které nejste schopni se starat. Taková zahrada je neudržitelná.

Propagujete životní styl – žijte ve své zahradě. Proč se vydat touto cestou?

Věřím tomu, že žít ve své zahradě je cesta ke spokojenému, radostnému životu, dlouhověkosti, a k tomu jak být zdravý, jak fyzicky, tak na duši. Že to je cesta, jak být v kontaktu se svými blízkými, s přírodou, i s nějakým duchovním rozměrem, který nám jako lidem byl dán. Za mě je to důvod, proč žít ve své zahradě.

Tvoříte kurzy online, ještě nedávno byly tuším dva tři, nyní se rozrostly o další. Jaké kurzy tedy nabízíte a komu jsou určeny?

Onlinové kurzy mi dělají velkou radost. Začali jsme kurzem Žijte ve své zahradě, který je plánovací a jehož záměrem je pomoct lidem naplánovat si prostorové rozvržení ve své zahradě tak, aby to právě pro ně individuálně bylo ideální. Je to kurz, který doporučuji každému, kdo se chce zabývat svojí zahradou a záleží mu na tom, aby to nebyla nekoncepční snůška prvků, do které jen sype peníze a nikdy neví, jestli je to dobře. Díky němu složíte dohromady zahradu tak, že to příští rok zase nebude znamenat předělávání. Pak máme kurz, který se jmenuje Chytře na realizaci, který je pro lidi, co si chtějí zahradu svépomocí realizovat. A pak je nejnovější kurz Jedlá zahrada, který komplexním způsobem provádí každého ze studentů světem všeho, co se na zahradě dá jíst. Na jednom místě si projdete každou zeleninkou zvlášť, nabízíme ukázkové záhony, jak se dají kombinovat v rámci vyvýšených záhonů, zkrátka jak se dá kombinovat zelenina. Pak občas uděláme nějaký webinář, máme jeden, což je taková kratší forma, ne přímo studium, ale spíš obsáhlá přednáška pro malou zahradu. A když to myslíte vážně, po tomto webináři můžete přejít do kurzu Žijte ve své zahradě a totéž pak se Zahradou ve svahu, která má svá specifika.

Čeká nás přednáška o zahradách v sedmihorském Recall centru – na co se mohou diváci těšit?

Na jedinečné prožitky a jedinečné kvality, které nám zahrada může dát, to jsou témata, která budu chtít akcentovat. Chtěl bych promluvit také o základech toho, na co myslet a na co při plánování nezapomenout, aby výsledkem byla zahrada, do které se budu každý den těšit, v sezóně i mimo ni.

Pokud by měl někdo zájem nechat si vytvořit zahradu přímo od vás, je to reálné?

Jasně. To je moje hlavní práce – projektovat zahrady a vymýšlet je. Vás všechny zvu na stránky flera.cz, kde si můžete prohlédnou naši práci. Je tam důkladně popsáno, jak k projektům přistupujeme. A velmi rád přijmu pozvání na jakoukoli zahradu, ze které chcete mít pěknou zahradu.

Pokud byste měl říct jednu jedinou věc – co byste poradil lidem, kteří chtějí mít svou vlastní zahradu?

Šetřit, šetřit a šetřit. A nezapomenout na to, že základem funkční zahrady je koncepčnost, to je něco, co nepřelstíte. Musíte se zamýšlet nad celkem zahrady a ne ji budovat kousek po kousku.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

Nenechte si ujít přednášku Ferdinanda Lefflera – úterý 23. 4. 2024, od 16:30 hod v Recall centru, Sedmihorky u Turnova. Vstupenky a více info: www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: