MARIE ROTTROVÁ: „V létě nechci koncertovat, ale letos jsem pro vás udělala výjimku.“

MARIE ROTTROVÁ: „V létě nechci koncertovat, ale letos jsem pro vás udělala výjimku.“
Pianistka, hudební skladatelka, textařka a především velmi oblíbená zpěvačka nazývaná Lady soul. To vše je Marie Rottrová. Dáma se sametovým hlasem a desítkami hitů na svém kontě. V roce 2011 oznámila konec své kariéry. Naštěstí jí fandové i hudební kolegové nedali šanci opustit českou hudební scénu na příliš dlouho. Díky jejich ohlasům a prosbám, ale také díky lásce k hudbě, se Marie Rottrová na pódia vrátila. Své koncerty si ale pečlivě vybírá a nevystupuje příliš často. I proto můžeme koncert, který se připravuje na 17. srpna v rámci Sedmihorského léta 2017, považovat za velkou událost v našem regionu. Zeptali jsme se jedné z nejoblíbenějších zpěvaček u nás, jak se dostala ke zpěvu, proč ho opustila a zase se k němu vrátila, i na to, co dělá, když právě nezpívá.

Jako malá jste zpívala v kostele. Od kdy se vlastně věnujete hudbě a zpěvu?
Od malička jsme chodili celá rodina na mše do kostela, kde byl tatínek varhaníkem. Moc se mi líbily náboženské písničky, které se v kostele zpívaly a tak jsem je pochytila od ostatních. A brzy jsem začala zpívat také, ne však sólově.

Váš tatínek byl varhaník, hrála jste někdy s ním? To on vás získal pro chrámovou hudbu a zpěv?
Tatínek mě začal učit hrát na klavír, když mi bylo pět, ale vydržel to se mnou jen rok, potom mě předal svému známému. Byl to ředitel hudební školy, ale taky nebyl dost trpělivý a mně se tenkrát nechtělo cvičit na piáno. Začalo mě to bavit až po pár letech, když jsem zpívala písničky a mohla jsem se sama doprovodit na klavír. Tatínek byl zároveň sbormistrem, měl dobrý chrámový sbor, se kterým často zkoušel a já se těch zkoušek ráda účastnila. Později jsem v něm  začala zpívat taky, bavilo mě zpívat hodně vysoko a tak jsem pomáhala sopránům.

Co tedy doopravdy odstartovalo vaši pěveckou kariéru. A vzpomenete si ještě na své pocity v tu chvíli?
Celé dětství jsem vlastně zpívala, na základní škole, potom taky na gymnáziu, kde jsme založili školní kapelu. Po maturitě bylo pro mě přirozené, že jsem se přihlásila do soutěže Hledáme nové talenty. Postoupila jsem až do finále a tam si mě všiml dramaturg ostravského rozhlasu. Napsal pro mě i písničku a pozval na natáčení do rádia.  Kariéru mi odstartovalo vítězství v televizní soutěži Poprvé před kamerou, kde jsem soutěžila s dalšími 15 zpěváky z celé republiky. Ceny udělovali televizní diváci a mně dali první místo.

V jednom vašem rozhovoru jsem četla, že jste se zděsila svého hlasu, když jste ho slyšela poprvé…
Přiznám se,že když jsem poprvé slyšela po natáčení svůj zpěv a svůj hlas, moc se mi to nelíbilo, bylo to jiné, než to, co jsem poslouchala od ostatních zpěváků, ovšem časem jsem se se svým pěvecký projevem smířila a začala na něm pracovat.

Vidíte a máte mnoho fanoušků, kteří jsou do vašeho hlasu přímo zamilovaní…
Dneska mám hodně fanoušků a pořád  se divím, jak obdivují můj hlas. Je to příjemné a dojemné, kolik umí  mých písniček a zpívají je na koncertech se mnou.

Kde čerpáte inspiraci pro zpěv? A vlastně i energii. Koncerty jsou – alespoň se domnívám – poměrně vysilující záležitost… Ke zpívání potřebuji hlavně energii, zdraví, spánek i jídlo. Na koncertě to jde potom samo. Energií mě nabíjí kapela, kterou mám za zády a publikum, které sedí v sále. Někteří mí kolegové si zvou hosty, ale já zpívám běžné koncerty sama.

Jak si vybíráte písně, které budete zpívat? Mám naštěstí hodně svých písniček, takže koncerty můžu odzpívat sama bez hostů. Mám vytvořený koncertní program, jsou to mé stěžejní hity, na které se diváci těší a bez kterých by mě domů jen tak nepustili, pak jsou tam písničky, které někdy obměňuji marie rottrova - sedmihorske leto 2017 - rozhovor cesky raj v akci2a přidávám nové.

Mění se nějak publikum v běhu vaší kariéry? Chovají se vaši fandové jinak? Moje publikum je mi věrné a stárne se mnou. Přibývá i nové, mladí lidé, dokonce i děti – některé umí spoustu mých písniček nazpaměť. V některých rodinách se zpěváci dědí. Rodiče si pouštějí cédéčka a děti je tím pádem odmala poslouchají.

Máte nějakou zásadní píseň, která vám změnila život? Zkraje své kariéry jsem zpívala hodně písniček anglicky a měla jsem ráda jen svižné písničky. Změnilo se to, když mi Jaroslav Wykrent napsal písničku Lásko, krásnou a romantickou. Moji fanoušci ji začali zbožňovat, hráli ji často v rádiu a dostala cenu Bílá vrána za nejlepší píseň roku od tehdy prestižního časopisu Mladý svět.

Když jsme u písní, je nějaká, která vás od počátku dojímala a stále dojímá? Je to právě tato písnička, která mě stále ještě někdy dojímá. Ale jsem hlavně dojatá, když ji se mnou zpívá celý sál, to je velice silný zážitek!

Ptalo se vás už mnoho lidí, i přesto se také zeptám. V roce 2011 jste oznámila konec pěvecké kariéry. Po dvou letech jste se bohudík na podia vrátila. Jak to tedy bylo? Chyběla vám hudba? Před pěti lety jsem chtěla ukončit svoje koncertování, hodně jsem v tu dobu jezdila a chtěla jsem odpočívat. Ale vydrželo mi to dva roky. Během času mne zvala spousta lidí na koncerty, vyzývali mě kolegové, pořadatelé i fanoušci. Uvědomila jsem si, že se mi stýská a zpívání mi chybí, že moje rozhodnutí bylo předčasné. Vystoupila jsem párkrát jako host na koncertech svých kolegů a potom bylo jen otázkou času, kdy udělám svůj koncert. Takže zase koncertuji, ale velmi uměřeně, vystoupení si vybírám.

Co děláte, když zrovna nezpíváte? Jinak žiju normálním rodinným životem, tak jako ostatně každý. Mám ráda svůj dům i zahradu, které s radostí opečovávám. Občas si zajdeme do společnosti, do kina a někdy na koncerty mých kolegů i zahraničních hvězd.

sedmihorske leto - 2017 - cesky raj v akci
Mezi námi ženami, vypadáte úžasně, jak to děláte?
Nemám žádný speciální recept na životní styl, mám štěstí, že jsem celoživotně štíhlá, nevyhledávám sladkosti, jím střídmě a zdravě. Nejsem sedavý člověk, nevydržím to ani dlouho u televize, pořád odbíhám, mám potřebu se pohybovat. Jednou týdně chodím cvičit, dělám to poctivě, nesmírně mě to baví a dobíjí.

V létě vás čeká vystoupení v rámci Sedmihorského léta, což je jedna z nejoblíbenějších akcí v našem regionu. Určitě vás čeká krásný zážitek v atmosféře tohoto „festivalu“. Budete zpívat pod obrovskou pergolou… Co vy a zpívání venku? Už se těším na vystoupení v rámci vašeho festivalu, v létě sice nechci koncertovat, ale letos jsem udělala výjimku. Ráda zpívám pod širým nebem, má to zase úplně jinou atmosféru než v sálech. Publikum je uvolněnější, spontánněji reaguje a já vlastně taky. Tak doufám, že nám bude přát počasí.

Určitě bude. Po zveřejnění programu a vašeho koncertu dostávají pořadatelé nadšené e-maily od diváků a vašich fandů. Na co se tedy v rámci vašeho koncertu mohou těšit? Diváci a fanoušci se samozřejmě těší na moje písničky, hlavně na ty, které znají a můžou si je zpívat se mnou. Všechny je zazpívám za doprovodu skupiny Neřež, se kterou už léta koncertuji. Představí se i ve svých pár písničkách, které mám i já ráda.

Jaké máte hudební plány? Album, nová píseň…? Zvažuji už nějakou dobu nové CD, ale zatím nepřišel ten správný impuls. Většinou má podobu nové písničky, která mě nadchne a odstartuje chuť natočit cédéčko. Ale myslím na to, že bych chtěla mít novou písničku.

Sice se teprve blíží jaro, ale mě by zajímalo, jak odpočíváte a čerpáte energii na další vystoupení. Letos na jaře chci trochu zrekonstruovat svoji zahradu, takže mám příjemné starosti, vymýšlíme, jak by se dala prosvětlit a omladit a co všechno pro to musíme udělat. Taky pojedu po delší době  za rodinou do Kanady, vídáme se více na Skypu, ale už se moc těším, že spolu nějakou dobu pobudeme.

A jaké máte plány na léto? Léto jsem zatím moc neplánovala, určitě pojedeme na chvíli k moři, uděláme pár pěkných výletů a část prázdnin  strávíme na chalupě na Vysočině.

Děkuji Vám za milý rozhovor a uvidíme se v Českém ráji. Přeji všem vašim čtenářům krásné jaro a  veselé Velikonoce. Těším se na vás !
Rozhovor: Jitka Maděrová. Foto: Archiv Marie Rottrová
PROGRAM SEDMIHORSKÉ LÉTO 2017
30. 06. – MILÁČEK ANNA – divadelní představení (A)
06. 07. – HVĚZDNÉ MANÝRY – divadelní představení (A)
13. 07. – PAVEL ŠPORCL – BACHA NA ŠPORCLA II (B)
20. 07. – NEBYLA TO PÁTÁ, BYLA TO DEVÁTÁ – div. představení (A)
27. 07. – VÁCLAV NECKÁŘ & BACILY se smyčcovým kvartetem (A)
01.08. –  AG FLEK – 40 LET NA SCÉNĚ, speciální host: ZHASNI (B)
03. 08. – HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA (B)
17. 08. – MARIE ROTTROVÁ & NEŘEŽ (A)
19. 08. – PADDY KELLY (frontman KELLY FAMILY) & HAPPY FACES FESTIVAL (B)
24. 08. – RUKOJMÍ BEZ RIZIKA – divadelní představení (A)
31. 08. – ČECHOMOR (A)

WWW.SEDMIHORSKELETO.CZ

Ukažte tento článek i vašim přátelům: