REPORTÁŽ: KURZ HORMONÁLNÍ JÓGY JANY ČERNOTOVÉ

Dinah Rodrigues – autorka hormonální jogy

S Janou Černotovou, která se výuce hormonální jógy věnuje už léta, jsme nejprve ve spolupráci s Jaspis rádiem připravili rozhovor a pak slovo dalo slovo a vyrazila jsem za redakci Českého ráje v akci udělat fotoreport a zároveň i vlastní zkušenost na její kurz, který se konal 13. října v Turnově.

Autorkou celého konceptu cvičení hormonální terapie je brazilka Dinah Rodrigues, které pomalu táhne na stovku, přitom sama stále cvičí a udržuje hormony v takové kondici, že má více plánů do budoucna než kdejaký třicátník. Sama vyučuje své lektory a je prý k nim velmi přísná. A to je dobře. Lektorství hormonální jógy tudíž nemůže dělat každý. A pokud na kurz vyrazíte, pochopíte proč.

Kurz, který je náročný na čas i koncentraci, většinou trvá dva dny. V Turnově byl výjimečně jeden den.

Jana Černotová, lektorka hormonální jogy

Ale ochuzené jsme rozhodně nebyly. Sešlo se nás 13 hormonálních cviků chtivých žen v různém věku. Toto cvičení je určené opravdu všem ženám (mimochodem, existuje sestava i pro muže a diabetiky), všeho věku. Nemůže-li některá otěhotnět, má problémy s pravidelností svého cyklu, či s přechodem, nebo má třeba snížené libido (pozor,  neuvádím celý výčet přínosů od lepších vlasů, nehtů, pleti až po skvělou náladu a vyrovnanou psychiku), pak je hormonální jóga první věc, na kterou by se měla zaměřit. Dle výsledků, které jsem si v knize od Dinah četla, je to zázrak, který při pravidelném používání předčí chemii v podobě léků či chirurgické zákroky. A mimochodem, od nějakých 35 let se snižuje hladina hormonů v ženském těle a začínají problémy. V této době už je více než povinností pro sebe samu začít cvičit.

Během deseti hodin se nám podařilo projít podrobně jak zahřívací část, tak všechny cviky hlavní části. Vše po částech vždy zopakovat, abychom si je dokázaly co nejrychleji zapamatovat. A pak spojit vše v logický a velmi příjemný celek. A ten znovu celý zopakovat jako příjemnou sestavu. Za sebe mohu říci, že jsem už po polovině kurzu ucítila změny. A byl to pocit skvělý.

ČTĚTE TAKÉ:  HATHA JÓGA JAKO POMOCNÍK (NEJEN) PŘI VYSOKÉM TLAKU, ORTOPEDICKÝCH PORUCHÁCH I PROBLÉMECH S PÁTEŘÍ

Kurz hormonální jógy, respektive hormonální terapie, Jany Černotové byl skvělou zkušeností. Kromě samotného cvičení se dostalo i na zajímavé povídání, vtipné historky i bonusové dechové techniky. To celé zabalené do příjemného a citlivého projevu lektorky. A i když by se zdálo, že deset hodin v „zápřahu“ bude vyčerpávajících, odcházely jsme všechny nabité a spokojené. A to až natolik, že doma měl člověk pocit, že si chce ještě večer zacvičit celou sestavu znovu!

Pohyb je skvělá věc. To víme. A pohyb, který je cílený a promyšlený je ještě skvělejší. Je obrovským přínosem pro naše tělo, mysl a tím i pro naše okolí. Takže pokud vás – ženy – cokoliv trápí, zkuste tento mocný nástroj.  Opravdu funguje.

foto a text: Jitka Maděrová

Ukažte tento článek i vašim přátelům: