RADY DO ZAHRADY – ZAHRADA V KVĚTINÁČI

Od lednového vydání se budeme pravidelně věnovat opět zahrádce a zahradničení. Tentokráte ale z trochu jiného úhlu. Pokud máte málo místa na zahradě, chcete využít malý kousek „zbývajícího místa“ v zahradě, nebo máte k dispozici „pouze“ balkon či větší parapet,  zbystřete. Svou pozornost v našem seriálu začínáme upínat na zahrádku v květináči. Inspirací nám bude stejnojmenná kniha. Těšit se tak můžete na různé konkrétní tipy, zajímavé nápady a inspirace v následujících vydáních. Začínáme… samozřejmě od začátku, od příprav.

ZAHRADNIČENÍ ŠETRNÉ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Ohleduplnost k přírodě je důležitým aspektem zahradničení. Nejde jen o zamezení plýtvání neobnovitelnými zdroji nebo používání přírodních materiálů – šetrným přístupem prospíváme i sami sobě. Zelenina, kterou si vlastními silami vypěstujeme a u které přesně víme, čím jsme ji hnojili, je jistě zdravější než ta koupená v supermarketu, nehledě na to, že k nám nemusela cestovat tisíce kilometrů kamionem. Zahradničení na balkoně nabízí zároveň mnoho možností, jak recyklovat to, co bychom jinak po použití vyhodili do popelnice (byť do tříděného odpadu).

Nádobky na předpěstovávání

Při předpěstovávání rostlinek ze semínek se dají využít nejrůznější papírové obaly, kelímky od jogurtů, vynikající jsou pro tyto účely kartonové obaly na vajíčka, použít se dají také vyříznuté krabice od mléka nebo od džusů. Nádobky na předpěstování rostlinek ze semínek se dají také jednoduše složit třeba z novin. Vzrostlé sazeničky lze zasadit venku do nádoby i v novinovém obalu, ten se totiž časem rozloží. Pokud si nejste jisti nezávadností tiskařské barvy, zejména jde-li o zeleninu, kterou budete sami jíst, jednoduše před zasazením do květináče rostlinky z novinového obalu vyndejte.

Nádoby na pěstování

Jako pěstební nádoba se dá použít prakticky cokoliv, bylinky například vypadají velmi dobře rostoucí v plechovkách od kompotů nebo od nakládané zeleniny. Nevhodné jsou pouze silně chemicky ošetřené nádoby (například dřevěné, u kterých nevíte jistě, čím byly impregnovány), můžou se z nich uvolňovat nebezpečné látky.

Hnojení

Při hnojení rostlin můžeme spojit příjemné s užitečným. Je samozřejmé, že balkonoví zahradníci mají vždy nedostatek místa, nicméně pro založení kompostu se hodí (po dohodě se sousedy) třeba i vnitroblok. Stále větší popularitu si získává kompostování v nejrůznějších rodinných či ekologických centrech. Porozhlédněte se po okolí a možná budete překvapeni, kde všude tento systém zpracování biologického odpadu propagují a kde se můžete přidat nebo inspirovat.

ČTĚTE TAKÉ:  Nedostatkem vitamínu D trpí většina naší populace. Kromě toho, že "déčko" posiluje imunitu, dělá spoustu další tvrdé práce. Jak ho jednoduše dostat do těla aby fungoval?

POKRAČOVÁNÍ V DALŠÍM VYDÁNÍ ČRVA

Text pochází z knihy Zahrádka v květináči
Anita Blahušová
Vydalo nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz

ZAHRÁDKA V KVĚTINÁČI
Anita Blahušová
nakladatelství Smart Press

Celé dny trávíme uvnitř – ať už doma nebo v práci – odtrženi od zeleně a čerstvého vzduchu. Zahradničení je činnost s relaxačními, ba přímo terapeutickými účinky.
Vytvořte si vlastní oázu klidu z rostlin, kterými se budete nejen kochat, ale následně je využijete třeba při vaření nebo jako zábavu pro děti. Že bydlíte v bytě a nemáte zahradu? K vytvoření minizahrádky vám postačí balkon nebo okenní parapet!

Kniha Zahrádka v květináči Anity Blahušové vám poradí na co si dát pozor, než začnete s pěstováním, pomůže vám vybrat správné nádoby, nářadí a také rostliny vhodné právě pro váš domov. Krok za krokem s vámi rostliny zasadí, zbývá už jen zvolit si ten pravý typ zahrádky. Ze 37 inspirativních minizahrádek si budete moci vybrat tu, která se hodí do vašeho bytu i k vašemu naturelu – toužíte po vlastní zelenině či bylinkách, po rozkvetlé louce nebo po květináči pro vaše nejmenší, jste alergik, máte rádi květiny, ale jste tak trochu lenoch? Všechny popisované a vyobrazené rostliny a jejich kombinace patří mezi ty nejsnadnější k pěstování a jsou pečlivě vybrané tak, aby založení mini zahrádky zvládl i naprostý začátečník.
Kniha obsahuje i praktické a tvůrčí tipy a triky, které jistě ocení i letití zahrádkáři.

Ze 40 druhů zahrádek vybíráme: Itálie – Caprese, Francie – Bouquet garni, Babiččina – Levandulový cukr, Polévková – Ledové kostky do polévky, Anglická – Jak stříhat buxus, Lesní – Borůvky, variace zahrádek pro děti, Asijská kuchyně – Thajská bazalka, chilli papričky, Motýli – Lákadlo pro motýly, Pro alergiky 2 – Bezpylová slunečnice, Zeleninový balkon atd.

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: