RADY DO ZAHRADY: VYROBTE SI VYVÝŠENÝ ZÁHON

Vysoké záhony hned upoutají pozornost – jsou totiž navrstvené nad úroveň okolní plochy. Mají mnoho výhod: hodí se na rovné i na svažité pozemky, šetří záda velkých i malých pěstitelů, kteří díky nim mají lepší přístup k rostlinám při obdělávání i sklizni, daří se v nich i té nejnáročnější zelenině. Navíc se výborně hodí i pro smíšené výsadby. Nestačí ale jen nasypat trochu zeminy na připravené místo, správné založení vysokého záhonu je o trošičku složitější. Pojďme se společně pustit do práce.

Vysoký záhon je nejlepší vytvořit na podzim, případně před další výsadbou časně na jaře.

Pro stavbu vysokého záhonu: Šestihranné drobnější pletivo (tzv. králičí), prkna požadované délky, hřebíky a kladívko na výrobu stěn záhonu (případně proutí, cihly či jiný materiál dle vlastního výběru), rýč, zahradní kolečko, rukavice.

Na vyplnění si připravte nalámané větve a kousky dřeva, travní drny, drobné větvičky, karton, listí, zeminu a kompost.

Pro výsadbu a setí: Sázecí lopatka, sazeničky a semínka, konev s vodou, rukavice, jmenovky k jednotlivým rostlinkám.

Jak na to

  1. Nezbytná příprava
    Ve vyvýšeném záhoně se pěstuje nejčastěji zelenina, je tedy třeba umístit jej na dostatečně osluněné místo. Co se týká rozměrů, platí, že čím je záhon vyšší, tím více do něho můžeme umístit organického materiálu (tedy zeminy, větví nebo travních drnů). Důležitým kritériem je také dostupnost záhonu pro dospělé i děti: ideální výška vyvýšeného záhonu se pohybuje v rozmezí 60 až 70 cm, a abychom při zahradních pracích všude na záhon dosáhli, neměl by být záhon širší než 130 cm.
  2. Jak vysoký záhon postavit?
    Samotné budování vysokého záhonu začíná vykopáním základové jámy, hluboké zhruba 30 cm. Obvodové stěny vysokého záhonu můžete vyrobit z nejrůznějších materiálů: kromě dřeva se pro tyto účely používají cihly, kamenné zídky, proutí, v moderních zahradách třeba i plechové pásy. Dřevo by nemělo být natřeno toxickými nátěry, přece jen hrozí riziko, že se škodlivé látky budou uvolňovat do půdy. V zahrádkách, kde se vyskytují hraboši a hlavně hryzci, je dobré na dno vysokého záhonu položit zmiňované pletivo: pěstované rostliny tak ochráníte před poškozením jejich nenechavými zoubky.
  3. Jak vysoký záhon naplnit?
    Připravený vysoký záhon postupně plňte připraveným materiálem: ten bude při svém pozvolném rozkládání zajišťovat pěstovaným rostlinám dostatek výživy. Na dno záhonu patří ty největší kusy dřeva, následují celé a drcené větve, karton, papír, také drny obrácené trávou dolů, výš potom zahradní odpad, listí a další organické zbytky. Navrch nasypte zhruba 20 cm zeminy smíchané s kompostem. Uvedeným výčtem se není třeba striktně řídit, důležité je pouze dodržet pravidlo vrstvení hmoty od nejhrubší po tu nejjemnější. Během vrstvení můžete záhon postupně prolévat vodou. Hotový záhon si bude ještě nějakou dobu sedat a zpočátku je třeba ho průběžně dosypávat.
  4. Kterým rostlinám se tu bude dařit?
    Vysoký záhon je hotový, teď už stačí ho jen osázet. Jelikož bezprostředně po založení obsahuje velké množství živin, doporučuje se zde v prvním roce pěstovat jen ty na výživu nejnáročnější rostliny: to jsou například rajčata, okurky nebo tykve. Všechny jsou navíc zároveň teplomilné a dobře využijí teplo z rozkládající se organické hmoty. V dalších letech už toto omezení neplatí a své místo na vysokém záhoně najde většina druhů zeleniny, která se zde navíc dá dobře pěstovat ve smíšených kulturách. Existují ale také rostliny, pro které je prostředí vysokého záhonu méně vhodné: kvůli zmíněnému vysokému obsahu živin nesázejte prvním rokem fazol a hrách ani většinu druhů bylinek. Díky hodně výživné zemině by rostly velmi rychle, zato by mnohem méně voněly a chutnaly. Vysoký záhon zalévejte častěji než záhon běžný, rychleji vysychá, na druhou stranu je ale o něco hůře přístupný pro některé škůdce, třeba pro plzáky.
ČTĚTE TAKÉ:  CO MÍT V ZAHRADĚ - Brutnák lékařský

Život v záhonu

Veškeré dřevo, tráva, listí a další použité materiály se postupně rozkládají. Tím se uvolňuje množství důležitých živin a také teplo. Půdu navíc prohřívá ze stran i sluníčko: pěstované rostliny tak rychleji a lépe dozrávají. Vysoký záhon na zahradě slouží několik let, dokud se hmota uvnitř nerozloží a množství živin příliš neklesne. Zhruba za čtyři až pět let je proto vhodné záhon založit opět nový, nejlépe na novém stanovišti, ale při nedostatku místa je třeba zeminu vyměnit. Každý rok bychom také měli na povrch záhonu doplňovat vrstvu kompostu.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: