RADY DO ZAHRADY: SMÍŠENÝ ZELENINOVÝ ZÁHONEK

Zeleninový záhon nejlépe prosperuje na osluněném stanovišti s kvalitní zeminou, jeho šířka by se měla pohybovat zhruba do metru a půl tak, aby se z cestičky dalo pohodlně dosáhnout do všech osazených míst. Nezklame hrášek, ať už dřeňový nebo cukrový, maliny, měsíční jahůdky, rebarbora nebo nezvyklé druhy salátové zeleniny, například asijská mizuna.

Začněte v malém, abyste si péči o zeleninu nejprve vyzkoušeli. Pro větší motivaci malých zahradníků je dobré dodržet několik pravidel: vhodné jsou rychle rostoucí rostliny s krátkou vegetační dobou (typicky ředkvičky, řeřicha či nejrůznější listové saláty), pro malé děti se kvůli lepší manipulaci doporučují rostliny s většími semeny (hrách, tykev).

Pěstované rostliny by také neměly být příliš náročné na průběžnou péči. Děti vždy ocení rostliny, které se svým celkovým vzhledem nebo vzhledem svých plodů liší od těch běžně dostupných: na záhoně může vyrůst fialový nebo oranžový květák, mrkev se dá pěstovat kromě oranžové i ve fialové, bílé nebo žluté barvě. Diskovitý tvar patizonu zase připomene létající talíř. Dalšími vhodnými rostlinami do zeleninového záhonku malých pěstitelů jsou fazole, červená řepa, sladká rajčátka (tyčkové rajče ´Bejbino F1´ nebo žluté ´Datlo´), papriky (´Hamík´) nebo cukrová kukuřice. Pro názorné účely, jak běžná zelenina vypadá a jak se sklízí, můžeme s dětmi na zeleninový záhonek přidat mrkev, cibuli nebo řádek raných brambor.

TIP:  Záhonky olemujte aromatickými bylinkami, pažitkou a petrželí, přímo mezi zeleninu sem tam rozhoďte semínka kopru, měsíčku nebo aksamitníku.

Kdy začít

Vše záleží na tom, jakou zeleninu chcete pěstovat. Vysévat listovou zeleninu a hrách můžete už v březnu, plodová zelenina, jako jsou rajčata nebo papriky, se vysazuje ven na záhon až po „zmrzlých mužích“, v druhé polovině května.

Pomůcky

Sazenice a semínka, sázecí lopatka, konev s vodou, rukavice, jmenovky k rostlinám.

Jak na to

  1. Výběr vhodného stanoviště

Pro zeleninový záhonek je nejlepší vybrat slunné místo s kvalitní a propustnou zeminou. Několik týdnů před setím a sázením je vhodné záhonek prokypřit, zbavit plevele a železnými hráběmi do půdy zapravit dostatečné množství kompostu.

  1. Výběr zeleniny

Zeleninu kořenovou (jako je ředkvička či mrkev) je lepší na záhon přímo vysévat. Rostlinky, které vzešly z přímého výsevu, však vyrůstají těsně u sebe a je třeba je pak protrhat, aby zbylé měly dost místa pro zdravý růst.

  1. Předpěstovávání

Mnohou zeleninu si můžete předpěstovat ze semínek na okenním parapetu. V našich bytech však nejsou v předjaří pro dlouhodobé předpěstovávání příliš vhodné podmínky (příliš teplo a málo světla). Začínající pěstitelé ale určitě uspějí s dýněmi nebo s listovou zeleninou.

  1. Výsev a výsadba sazenic

Výsev na připravený záhonek může začít už začátkem března výsevem špenátu, od konce března dále vysévejte hrášek, rukolu, kerblík, kopr, ranou mrkev a ředkvičky. Od začátku dubna se ke všem zmíněným přidá ještě listový salát, pór, červená řepa a do smíšených záhonů také měsíček. S květnem na záhon přibude mangold, fazole i veškerá plodová zelenina. Pro rostliny znamená přesazování stres, nepracujte tedy nikdy za plného slunečního svitu, ale spíše v podvečer nebo při zatažené obloze. Po výsevu či výsadbě záhon dostatečně zalijte.

  1. Péče o rostliny Zelenina je poměrně náročná na pěstování. Jak už zaznělo, vyseté rostliny je potřeba po vzejití vyjednotit, tedy vytrhat přebytečné rostliny, aby zbývající měly dost prostoru pro zdárný růst. Rostliny také průběžně prohlížejte, abyste včas zachytili případné choroby nebo škůdce. Aby byla zelenina šťavnatá a dostatečně vyzrálá, je třeba ji pravidelně a rovnoměrně zalévat. Nároky na výživu se liší podle rostlinných druhů, nejnáročnější na průběžné hnojení je zelenina plodová (rajčata, papriky) a také zelenina košťálová.
  2. Dobří sousedé
    Příklad jednoduše realizovatelného smíšeného záhonku: měsíček, hrách, listový salát, kopr, červená řepa, mrkev, špenát, rajčata a lichořeřišnice. Záhonek ale může vypadat i takto: na konci března vysejte ředkvičky a mezi řádky raný salát. Po sklizení záhonek zkypřete a odplevelte a v polovině května vysázejte rajčata a bazalku, mezi rostliny rozhoďte semínka měsíčku. Až v září rajská jablíčka doplodí, rostliny vytrhejte a zkompostujte a na uvolněný záhon vysejte špenát. Malé šťavnaté lístky budete moci sklízet průběžně až do prvního sněhu.
ČTĚTE TAKÉ:  JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?

 

Víte, co je to baby zelenina?

Některé druhy zeleniny je možné konzumovat i ve stadiu výhonku mladé rostliny: vyjednocené malé rostlinky můžeme sníst. Jako baby zelenina se využívají rostlinky ředkvičky, červené řepy, malé salátky a listová zelenina, brokolice, zelí, hrášek nebo třeba bazalka.
Pozor: rozhodně něco podobného nezkoušejte s rostlinami lilkovitými (rajčata, lilky, brambory nebo papriky), kromě člověkem konzumovaných plodů totiž celé rostliny obsahují jedovaté látky.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: