RADY DO ZAHRADY: Proč semenařit?

Semenaření znamená produkování vlastních semen z plodin vypěstovaných na vlastní zahradě a jejich možnost vysazení v další sezóně. Proč ale semenařit, když si můžete pohodlně a velmi jednoduše zajít do obchodu a vybrat z nepřeberného množství semen? Důvodů, proč (alespoň částečně) se touto příjemnou činností zabývat, je hned několik.

1 • Finanční hledisko: Jistě nezanedbatelným důvodem může být pro mnohé z nás úspora finanční. Sice je jednoduché koupit na každém rohu semínka, ale i ta něco stojí. A pokud každý rok kupujete nová a nová semena, pak se tyhle koruny citelně nasčítávají.

2 • Vlastní top zelenina: Z vlastní produkce osiva si vypěstujete rostliny a plody, které odpovídají vašim kritériím (doba zrání, velikost plodů či jejich chuť…). Tedy, pokud si pro začátek koupíte několik druhů například rajčat (ideálně ale biosemínka a staré odrůdy, ne F1), pak si v prvním roce vyzkoušíte jejich vlastnosti. A rozhodnete se, zda i za rok budou na vaší zahradě. Navíc, pokud každý rok z těchto rostlin osivo sbíráte, postupně se adaptuje na podmínky vaší zahrady a rostliny jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Nemusíte pak tolik zalévat, používat postřiky či jiné chemie (ty samozřejmě nepoužívejte nikdy! Vždy volte přírodní cestu).

3 • Víte, co pěstujete:  A nemůže se vám stát, že si pořídíte osivo, které bude z neekologického zemědělství, kde se používají tolik škodlivé pesticidy, herbicidy a chemické koktejly. To, co pěstujete, také jíte. A je velmi důležité jíst kvalitně. Je to krásný a logický koloběh.

4 • Pomoc přírodě: Semenařením pomáháte udržovat staré odrůdy (a tím i biodiverzitu a život na naší planetě) a také ty odrůdy, které komerčně není možné zakoupit. Zkuste si proto přes zimu najít prodejce semínek starých odrůd a v bio kvalitě a vyzkoušet je pěstovat příští léto na své zahradě!

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

 5 • Zábava a sociální kontakt: Kromě toho, že si užijete ještě více ze své zahrady, můžete semenařit se svými dětmi či vnoučaty, nebo můžete poskytnout své osivo někomu dalšímu či ho s ním vyměnit za jiné odrůdy. Výměna osiva a setkávání se se stejně založenými lidmi se těší čím dál větší oblibě. Pokud máte chuť, uspořádejte semínkovou „burzu“  :-) (PS: a dejte nám o ní vědět, rádi pozveme online naše čtenáře)

6 • Nezávislost: Nejste závislí na nikom! Můžete pěstovat z jednoho původního semínka mnoho let stále nové a nové rostliny, které vám budou dávat stále lepší plody.

TIPY:
Pokud začínáte s pěstováním na zahradě, pak si nejprve vyberte permasemínka, staré odrůdy a semínka z bio zemědělství. Hned v první sezóně (respektive po dozrání plodů) můžete začít semenařit.

Sběr semínek: logicky vždy vyberte ty nejkrásnější a nejzralejší plody, ze kterých budete semínka využívat. Plody určené na semenaření můžete nechat i lehce přezrát.

Příprava semínek: u mnohých druhů je jednoduché sebrat semena, protože jsou suchá a snadno dostupná. Horší je to ale třeba právě s nejčastěji pěstovanými plodinami jako jsou rajčata a okurky. I u nich to ale není vůbec složité. Semínka vymačkejte a dejte do mističky s vodou. Nechte takto několik dní, do doby, kdy se na hladině objeví známky plísně. Zní to strašně, ale funguje to. „Mokrý“ obal kolem semínek se odloupne a vy pouze skrze sítko promyjete. Opláchnutá semínka necháte vyschnout rozprostřená na talířku. Poté dáte do popsaných papírových pytlíčků a uchováte v chladu, suchu a tmě do dalšího vysetí či vysazení.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: