RADY DO ZAHRADY: ČAS NA PLÁNOVÁNÍ. JAKÉ ROSTLINY NA ZAHRADĚ ROZHODNĚ MÍT?

Protože je zima a příroda se ukládá ke spánku, nemá cenu tvořit venku na zahradě (kromě pár udržovacích drobností), ale naopak… užívat si dlouhých večerů třeba s tužkou, papírem a plánováním zahrady pro další sezónu. Protože jistě semenaříte, základ zahrady – minimálně té jedlé – tedy máme daný. Ale co dalšího by kromě rajčat, dýní, mrkve, jahod, okurek či cibule na naší zahradě nemělo chybět?

Rostliny, které lákají opylovače • Opylovačů chceme na zahradě co možná nejvíce. Znamená to hodně života, pestrosti a především plodů. Přilákají je květy ovocných stromů nebo květinové záhony (ideální jsou staré druhy trvalek jako například pivoňky, kamzičník, oman pravý, kopretina bílá, lupina mnoholistá, kosatce a mnoho dalších).

Druhová diverzita • Je důležitá právě pro tu úžasnou, naplňující atmosféru zdravé fungující zahrady. Proto pokud můžete připravte na zahradě pelmel rostlin. Naplánujte si živý plot z domácích dřevin a keřů s plody (ty na podzim a v zimě ocení ptáci, které nebudete muset tolik dokrmovat). Přinesou vám nejen soukromí, ale také lákadla a domov pro mnoho potřebných živočichů.

Vodní prvek • Je nejen relaxačním prvkem, ale také pomáhá udržovat mikroklima vaší zahrady a opět přiláká velké množství zvířat, obojživelníků i hmyzu. A ty všechny potřebujeme. Můžete si postavit jezírko (s využitím dešťové vody), zakomponovat jen menší nádržku, potůček a nebo při nedostatku místa i „jen“ pítka – pro ptáky, hmyz i třeba ježky. Popřemýšlejte, kam je v nové sezóně umístit.

Prostor pro staré odrůdy • Mnoho druhů zaniká a často je ani neznáme a neumíme pojmenovat. A přitom je ještě naše prababičky měly na zahradách a využívaly je. Zkuste proto vždy nejprve zapátrat jakou rostlinu vlastně kupujete, odkud pochází, zda je u nás původní (a nebo alespoň stovky let „zdomácnělá“), co nám a přírodě může přinést. A zkuste si sami aktivně vyhledat mizející druhy, budete překvapení, kolik užitku vám mohou dát.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY – Život v půdě II.

Bylinky • Jsou naše oblíbená kapitola. Mají tolik možností využití a jsou ve většině případů nenáročné. Od jara voní, zlepšují chuť i stravitelnost pokrmů, pomáhají při různých zdravotních problémech a navíc je můžeme sušit a udělat si zásobu na zimu, dávat je do vany či polštářků pro relaxaci a lepší spánek… A také různé bylinky pomáhají různým zvířatům. Například sýkorka sbírá meduňku a vystýlá si s ní hnízdo, čímž zamezuje (díky její vůni) výskytu parazitů.

Tipy na rostliny, které se na zahradě vyplatí:
Aronie (celý článek jsme jí věnovali v listopadovém vydání, čtěte také na našem webu)
Hloh – trnitý opadavý keř, který jemně kvete a má krásné červené plody, ze kterých se dá vyrobit marmeláda, čaj, kompot či tinktury. Dle zkoumaných účinků má vliv na redukci hmotnosti, zabraňuje ukládání cholesterolu, upravuje zažívání, obsahuje antioxidanty, podporuje srdce, rovná krevní tlak…
Trnka – keř, nebo spíše malý trnitý strom, který nádherně bíle kvete. Z květů se pak stávají modré bobulky, které obsahují pektin, třísloviny, vitamín C. Příznivě působí na srdce, krevní oběh, ledviny. Nálev z květů čistí krev a posiluje žaludek.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: