RADY DO ZAHRADY: ČAS NA LETNIČKY

Jak jejich název napovídá, letničky vydrží kvést jen jedno léto. Je tudíž nutné je každé jaro znovu zasít nebo zasadit, přes léto jim dodávat příslušnou péči a na podzim je vytrhat a odnést na kompost. Námaha se ale vyplatí: letničky rychle zaplní místo třeba na jaře po odkvetlých tulipánech nebo jiných cibulovinách a hodí se i na záhon, kde se ještě nestačily rozrůst trvalky. A to nemluvíme o nádobách: pro balkony a terasy jsou letničky jako stvořené. Existují v nesčetných barvách a výškách, jsou mezi nimi rostliny jedlé, rostliny popínavé, květiny vhodné k řezu i k sušení.

Kdy začít

Od dubna do května. Předpěstované sazenice se vysazují ven zhruba od poloviny května, po tzv. zmrzlých, existuje však celá škála nenáročných, rychle rostoucích letniček, které můžete vysévat přímo na záhon průběžně již od poloviny dubna.

Jak na to

  1. Kde se bude rostlinám dařit?
    Obecně letničkám vyhovuje osluněné stanoviště, ve stínu kvetou o poznání méně a hůře prospívají. Půda by měla být propustná s dostatkem živin, tedy nově obdělaná nebo taková, kterou jste dostatečně obohatili kompostem nebo vyhnojili organickými hnojivy.
  2. Příprava záhonu
    Záhon určený pro letničky je třeba odplevelit a zkypřit. Živiny nejlépe dodáte rozházením kompostu, který železnými hráběmi mělce zahrábnete pod povrch zeminy.
  3. Semínka, nebo sazeničky?
    Některé letničky se předpěstovávají už od brzkého jara ve sklenících, aby se urychlila doba jejich kvetení. Tyto předpěstované sazenice se pak vysazují ven zhruba od poloviny května, po tzv. „zmrzlých“. Většina krásných a nenáročných letniček se ale vysévá přímo na záhon už od dubna. Hloubka setí je závislá na velikosti semínek: zahradnické pravidlo říká, že semínka se sejí do hloubky 2–3x větší, než je jejich samotná velikost. Po vzejití se porost vyjednotí, to znamená, že přebytečné rostlinky se vytrhají a na jednom místě se ponechají vždy dva nebo tři exempláře.
  4. Jak se o rostlinky postarat?
    Celý život letniček je vměstnán do několika málo měsíců, ve kterých musí vykvést a nechat dozrát semena. Je tedy třeba jim během krátké doby dodat dostatek živin i vláhy. Po vysazení nebo vysetí je třeba zalévat častěji, pozor však na přelití, většina letniček přílišné mokro nesnáší. Letničky koření až na výjimky (třeba sluncovka kalifornská) poměrně mělce, věnujte tedy pozornost kypření a průběžnému odplevelování.
    Mnoho druhů letniček zhoustne a vytvoří hezčí a košatější keříky, pokud se jim pravidelně zaštipují výhonky, tedy měkké konce větviček. Některým rostlinkám se proto odstraňuje hlavní výhon: to platí například pro ostálku nebo čínské astry.
    Nasazování nových květů podpoří také důsledné odstraňování odkvetlých květenství, rostlina tak nevkládá svou energii do tvorby semen. Pokud si chcete nasbírat semínka pro příští rok, nechte ty nejsilnější a nejkrásnější rostliny naopak dozrát. Pokud některá rostlinka uhyne, lze záhonek doplnit vysetím rychle rostoucích druhů nebo výsadbou nových vzrostlých sazenic. Prodlouží se tak zároveň doba kvetení celého záhonu.
    V podzimních měsících, až rostliny odvetou a uschnou, je nejlepší zbytky vytrhat a odnést na kompost.
ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž o knihu BIOZAHRADA od nakladatelství Grada

Kombinujte
Zatímco dříve se preferovaly spíše monokulturní letničkové záhony, dnes jsou čím dál oblíbenější směsi, které působí ve výsledku skoro jako divoká louka. Nebojte se druhy mezi sebou nahodile kombinovat! Velmi jednoduše se přímým výsevem pěstují slunečnice, sluncovky, krásenky, krásnoočka, lnice, ostálky, chrpy, ostrožky, len, brutnák, měsíčky, černuchy, afrikány nebo kopr.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: