CESTY KE ZDRAVÍ: podzimní tipy a recepty inspirované ájurvédou

Jídlo a naše pravidelné životní stereotypy velmi ovlivňují naše fyzické a duševní zdraví. Jak právě v tomto období vhodně jíst? A proč? Tipy od Ivy Georgievové inspirované ájurvédou pro podzimní období (říjen-listopad).

ŘAPÍKATÝ CELER

je zdrojem vitamínu skupiny B (B1, B2 a B3) a vitamínů A, K a E a velmi bohatý na vitamín C. Z minerálních látek je bohatý zejména na fosfor, vápník, draslík, hořčík, železo, sodík a zinek. Nerozpustná vláknina v něm obsažená dodává pocit sytosti a podporuje správnou funkci trávicího systému. Dále zlepšuje pohyb střev, pomáhá při zácpě, nadýmání a průjmu.  Pomáhá vylučovat škodlivé toxiny z těla ven, posiluje činnost ledvin- snižuje zahlenění a pomáhá snížit růst nádorů.  Podporuje tvorbu žluče a brání vzniku žlučníkových kamenů. Pozitivně ovlivňuje nervový systém, uklidňuje nervy a snižuje nespavost. Bojuje proti stresu a depresi, zmírňuje bolesti hlavy – migrény. Je vhodný při revmatismu, dně a artritidě (odstraňuje přebytečnou kyselinu močovou, která se usazuje v kloubech).

Vločková polévka s řapíkatým celerem
(množství je na cca 1 litr polévky)
1- 1,5 hrnku jemných ovesných vloček s klíčky, ghí, ochucovadlo bez glutamanu sodného, pískavice, jemné kari (dle stavu střeva), sůl, 1 mrkev, 1 kořenová petržel, 1 hrnek nakrájeného řapíkatého celeru, majoránka.

Zeleninu nastrouháme, nakrájíme, lehce orestujeme na ghí, zalijeme vodou a přidáme ostatní suroviny – kromě majoránky, tu dáváme až před koncem vaření. Vaříme. Lehká dobře stravitelná a výživná polévka, kterou můžeme jíst několikrát denně, třeba jako svačinu v již chladnějším podzimu.

OVES
Oves obsahuje množství ve vodě rozpustné vlákniny. Tato vláknina se v zažívacím traktu mění na gel a prodlužuje čas nutný ke vstřebání cukrů z potravin a zabraňuje nebezpečným výkyvům v hladině cukru v krvi po jídle. Také díky tomu energie z tohoto jídla vydrží poměrně dlouhou dobu. Ovesné vločky jsou mimo jiné i bohaté na bílkoviny a celkově oves pomáhá snížit alergické potíže.

Bramborová kaše s dýní a dýňovým olejem
4 vařené brambory, 1 malá vařená dýně hokaido, sůl, ghí, tymián, dýňová semena.

Dýni i brambory uvaříme obvyklým způsobem, slijeme vodu, přidáme 1/2 až 2/3 hrnku kokosového mléka, tymián, sůl. Vše rozmixujeme. Kaši dozdobíme dýňovým olejem a na sucho orestovanými dýňovými semeny.

Podzimní salát
1/3 hlávky červeného zelí, 3 kořenové petržele, 1 mrkev, 1 jablko, 3 lžíce orestovaného sezamového semínka, sůl, olivový olej, ghí, vinný nebo jablečný ocet.

Červené zelí nakrájíme najemno a smícháme s nastrouhaným jablkem a mrkví. Petržel krátce orestujeme na ghí a přidáme k zelenině. Osolíme, okyselíme a přidáme trošku olivového oleje. Posypeme sezamovými semínky. Lze přidat zakysanou smetanu (trošku). Můžete zkusit i variantu, že petrželku krátce orestujeme na olivovém oleji.

Hruškový kompot
Zralé hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na menší kousky. Spolu se skořicí, kardamomem, hřebíčkem a třtinovým cukrem dáme vařit do hrnce, mírně podlijeme vodou, přidáme ghí. Chvilku povaříme a rozlijeme do misek.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

AUTORKA: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu,  Recepty  pochází z nové  publikace Ivy Georgievové Celý rok ve zdraví s poznáním a v radosti.

 

CHCETE VĚDĚT VÍC? ZAČTĚTE SE DO KNIH IVY GEORGIEVOVÉ

Publikace

Je možné si je zakoupit na přednáškách, seminářích a kurzech (zakoupíte také na Jóga kempu v Českém ráji). Zasílám je i na dobírku, či je možná platba předem.

Ve všech knížkách najdete bezmasá jídla na podporu zdraví, jednoduše připravitelná. V některých i jednoduché rady na podporu vitality a zdraví, a některé mají i krátké příběhy ze života.

„Jídlem ke zdraví“

Obsahuje informaci o základním koření, bylinách, ovoci, zelenině, ale i přírodních léčivech na podporu zdraví. Dále zde najdeme pitné kúry, jednoduchou informaci o fungování trávení v různých ročních obdobích, upozornění co nám ve stravě škodí a co naopak prospívá. Všechny recepty jsou bezmasé, jednoduše připravitelné. Najdeme zde jak recept na chleba, tak i na polévky, moučníky, hlavní jídla a saláty.

Cena je 240,- Kč.

„Jídlem k rovnováze a zdraví“

Tato publikace je určena všem, kteří chtějí upevnit své zdraví a jsou odhodláni se nějakou dobu stravovat lehčeji. Suroviny jsou vybrané tak, aby podpořili naši vitalitu a snížili jakékoliv naše obtíže. Prostě abychom se dostali do rovnováhy a vylepšila se i naše psychika.

Recepty jsou opět bezmasé, u jídel najdete i komentář, kdy je použít a možné upozornění, kdy by mohly škodit. Součástí této knížky jsou i jednoduché pročišťující kúry.

Cena je 270,- Kč.

 „Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu“

Tato zatím poslední vydaná publikace je napsána jako netradiční kalendář. Na každý den je napsán buď recept, nebo jednoduchá rada pro zdraví (třeba i v případě úrazu), a nebo krátká povídka ze života pro radost. Takže zde naleznete víc jak 356 podnětů pro zdraví a radost.

Cena je 250,- Kč.

Ceny za soubor, poštovné a platby Soubor knížek: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze a zdraví a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu. Cena celkem je 660,- Kč. Při platbě předem účtujeme poštovné 40,- Kč, balné neúčtujeme. Při platbě na dobírku neúčtujeme balné, dobírka dle platných tarifů České pošty. Poštovné ani dobírku neúčtujeme při objednávce nad 1000,- Kč.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: