Listopad – měsíc plic

Listopad je měsícem plic. Tento podzimní čas je poměrně náročný pro celé tělo – fyzické i duševní. Venku se mění teplota, světlo a my se musíme složitě adaptovat. Měli bychom se proto soustředit na hospodaření se svou energií a věnovat více pozornosti právě plicím. Ne náhodou právě nyní atakují naše tělo především onemocnění horních cest dýchacích. Kromě toho se vlivem změn v přírodě v člověku více ozývají deprese, strachy a špatná nálada. I s tím souvisí plíce. Pokud dobře dýcháme, dokážeme i těmto nepříjemným psychickým stavům čelit.

Oslabení plic se projevuje dušností, kašlem, nemožností se nadechnout, výraznou únavou, bušením srdce, vysycháním pleti, ale i astmatem nebo zápalem plic. Na duševní úrovni jsou plíce charakteristické pro otevřenou komunikaci, toleranci a umění čistě přijímat a dávat. Kdo nedokáže „rozdýchat“ určitě situace, může mít problémy právě v oblasti plic a dýchání.  I přesto, že už se nám chce být spíše doma u teplého „krbu“, je dobré často pobývat venku, netrávit čas v zakouřeném prostředí a vyhýbat se nočním aktivitám. Vhodné je zařadit dechové techniky – samostatně, ale i ve spojení s jógou.

Potraviny pro posilnění plic jsou čočka, fazole, oves a natural rýže. Ze zeleniny bílá ředkev, kedlubna, pórek, mrkev, cibule, křen a česnek. Z ovoce ideálně sezónní a místní plodiny jako jablka, hrušky, sušené švestky a meruňky. Z koření vybírejte to, které zahřeje a podpoří tak dráhu plic – skořice, fenykl, anýz, kmín, koriandr, zázvor, pepř. Dále jsou vhodné vlašské ořechy, med, mátový a šípkový čaj, jitrocel, mateřídouška, měsíček, plicník, přeslička a řebříček. Čínská medicína doporučuje až do jara co nejvíce vypustit mléčné výrobky a bílou mouku, které naše tělo zahleňují, překyselují a vnáší do něj chlad. V listopadu si prostě užijte relaxaci, klid, souznění s přírodou a potravou přijímejte to, co vás zahřeje. K tomu nezapomínejte kvalitně dýchat –posílíte tím nejen imunitu plic – tedy zvyšujete odolnost proti nachlazení a nemocem, ale také zkvalitníte spánek, zlepšíte si náladu, nebo například snížíte kyselost těla.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

JAK SPRÁVNĚ DÝCHAT?

• Správný poměr nádechu a výdechu v klidu je 1:2. • Výdech  je delší než  nádech. Úplný výdech  je podmínkou dobrého nádechu. Čím lépe vydechnete, tím více čerstvého vzduchu se dostane až do plicních sklípků. • Dýchejte nosem, ne ústy. Sliznice v nose zachycuje nečistoty, ničí mikroby a zároveň nadechovaný vzduch ohřívá a zvlhčuje.

Tip na jednoduché dechové cvičení: Hluboký nádech do oblasti beder – výdech – hluboký nádech do oblasti žaludku – pomalý výdech – hluboký nádech do plic – výdech.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: