OHROŽENÍ ZRAKU V KAŽDÉM VĚKU

OHROŽENÍ ZRAKU V KAŽDÉM VĚKU
Zrak patří mezi jeden z našich smyslů. A velmi důležitý. Ani naše oči však nejsou ušetřeny ohrožení. Co našemu zraku v každém věku hrozí?

 

věk 0-1 rok

neprůchodnost slzných kanálků

 

Řada malých dětí trpí na neustále slzení nebo opakované hnisání očí. Příčinou může být ucpání slzných kanálků, které vedou z vnitřního koutku oka do zadní části dutiny nosní a mají za úkol odvádět přebytečné slzy z očí do krku, odkud stékají do žaludku. Vyřešení problému do 1 roku věku dítěte je většinou snadné, ale pokud se promešká, může vést k celoživotnímu slzení postiženého oka a k opakovaným zánětům.

 

věk 1-6 let

tupozrakost

 

Dítě po narození vidí velmi špatně a během prvních šesti let života se zrak postupně vyvíjí. Mozek se teprve učí, jak má oči používat. Pokud se během tohoto období objeví nějaká oční vada, dojde ke vzniku tzv. tupozrakosti. Mozek začne hůře vidoucí oko utlumovat a nakonec jej přestane používat. Tupozraké oko je pak trvale postižené po zbytek života, což omezuje dítě ve výběru povolání a ve vykonávání určitých činností. Tupozrakost se dá vyléčit pouze do šesti let věku dítěte a je tedy třeba, aby ji oční lékař odhalil co nejdříve.

 

věk 7-20 let

dioptrické oční vady

 

Během růstu a dospívání se mohou objevovat nejrůznější oční vady, které jsou zjednodušeně řečeno způsobeny tím, že oči rostou rychleji, než by měly (krátkozrakost), pomaleji (dalekozrakost) anebo nejsou kulaté, ale šišaté (astigmatismus). Všechny tyto vady vedou ke zhoršení ostrosti zraku a velmi často se odhalí až v průběhu školní docházky, kdy dítě nevidí dobře na čtení nebo na tabuli, což se projeví zhoršením prospěchu. Všechny tyto vady se dají velmi snadno vyřešit vhodnými brýlemi.

 

věk 20-40 let

oční úrazy

 

Přes veškerou osvětovou činnost očních lékařů bohužel počet úrazů očí neklesá. Dostupnost ochranných pomůcek je sice neomezená, ale řada lidí je nechce používat. Nejčastější příčinou očních úrazů stále zůstává bouchání kladivem do majzlíku, kdy se odlomí malý kovový úlomek, který může při zásahu oko totálně zdevastovat. Častá jsou také poranění oka při práci s různými bruskami nebo vrtačkami a v neposlední řadě úrazy vzniklé při řezání a štípání dřeva a při práci s křovinořezem. Důsledné používání ochranných brýlí, kterých je na trhu celá řada, by mohlo tyto úrazy prakticky vymýtit.

ČTĚTE TAKÉ:  Teplo, trávicí oheň a životní síla

 

věk 40-50 let

vetchozrakost a glaukom

 

V době mezi 40. a 50. rokem věku s postupně zhoršuje schopnost očí zaostřovat do blízka a vzniká tzv. vetchozrakost neboli presbyopie. Ta se dá snadno vyřešit pomocí brýlí. Jedním z nejzákeřnějších očních onemocnění v naší zemi je tzv. glaukom, nesprávně také nazývaný „zelený zákal“, ačkoliv v oku není ani nic zeleného, ani nic zakaleného. Jedná se o druhou nejčastější příčinu oslepnutí v ČR. Tímto onemocněním trpí téměř 4 % obyvatel a lze jej odhalit jedině očním vyšetřením, protože nemá vůbec žádné příznaky. Člověk tedy sám nemůže zjistit, zda onemocněním trpí nebo ne. Onemocnění se projeví až nevratnou ztrátou vidění. Jedinou možností odhalení této nemoci jsou pravidelné kontroly zraku očním lékařem, a to po 40. roce věku alespoň každé 3 roky.

 

věk 50 – 60 let

cukrovka

 

Nejčastější příčinou ztráty zraku v ČR je cukrovka, přičmež počet nemocných se stále zvyšuje a podle neoficiálních údajů již cukrovkou trpí téměř 10 % populace. Cukrovka dokáže zcela zničit oční pozadí, což vede k oslepnutí postiženého oka. Mnoho lidí postižených cukrovkou se domnívá, že k oslepnutí může dojít jen u těžké formy cukrovky, která je léčena inzulínem. To je bohužel fatální omyl, neboť ke ztrátě zraku může snadno dojít i u slabé cukrovky léčené tabletkami anebo dokonce jen u pacientů na dietě. Postižení zraku cukrovkou je tak závažné, že vedlo k nařízení vlády o povinných očních prohlídkách každého pacienta s cukrovkou, a to minimálně 1x ročně.

 

věk 60 let a více

šedý zákal a makulární degenerace

 

Zrak seniorů je nejvíce ohrožen dvěma chorobami. První z nich je šedý zákal. Ten lze snadno řešit operací, která je díky pokroku v medicíně pro pacienta mnohem jednodušší a dokonce již ani nevyžaduje pobyt v nemocnici. Provádí se ambulantně a trvá asi 15 minut. Druhá choroba je mnohem závažnější a jen obtížně léčitelná. Jmenuje se věkem podmíněná degenerace makuly a je nejčastější příčinou ztráty zraku u seniorů. Čím dříve je tato choroba odhalena, tím větší je šance na záchranu vidění. Ve většině případů však platí, že ani úspěšná léčba nevede ke zlepšení zraku. Léčba dokáže pouze zpomalit nebo zastavit postup onemocnění a uchovat zrak v takovém stavu jaký byl v okamžiku, kdy byla choroba odhalena.

 

TEXT: MUDr. Igor Vícha, Ph.D. 
oční ordinace na Frýdštejně

www.ocni-frydstejn.cz

NOVINKY V OČNÍ ORDINACI FRÝDŠTEJN

Ukažte tento článek i vašim přátelům: