Objevujte Český ráj – BESEDICKÝ VÝLET

Zadání tip na jarní výlet mne zanesl vzpomínkami do předloňského roku. To se u nás na velikonoční víkend sešla sestava více dětí  a bylo nutno je zabavit. Co třeba někam vyrazit? Večer daly maminky hlavy dohromady, udělaly tajné přípravy. A ráno partnerům i dětem prozradily, že pro vajíčka a velikonočního zajíčka si musí dojet vlakem na Malou Skálu. Tam celou nedočkavou partu zanechaly na svačině s tím, že za nimi můžeme vyrazit vzhůru po červené k Besedicím asi za půl hodinky.  Poslední oznámením  bylo, že tam kde se kříží červená se žlutou turistickou značkou budeme mít další informace. A já pomalu začínala tušit, že nás vezmou do Chléviště.

U ukazatele Pánovo pole viselo pár vrbových proutků, kousek provázku a zadání prvního úkolu —vyrazeni pro tiskárnu 16 str.inddzhotovit pomlázku. Pak se vydat po šipkách a pentličkách a cestou se dívat po dalších úkolech, velikonočních vajíčkách a na konci stopované, že nás bude čekat překvapení. S pletením pomlázky pomáhali všichni a tak byla za čtvrthodinku hotová. Potom již celou skupinu čekalo nádherné kamenné bludiště Chléviště. Děti se hrnuly stezičkami mezi různě nakupenými pískovcovými bloky za plněním úkolů, až jsme je občas museli zavolat, aby nepřehlédly vyhlídku, jeskyni  či dokonce sluj. Bylo pěkné počasí  a již první vyhlídky nabídly pohled na Ještěd, Malou Skálu s Pantheonem a hradem Frýdštejn – to vše ještě děcka pojmenovala, vzdálenější Ralsko a Bezděz už jim museli pomoci dospěláci podle mapy.  A té radosti, když se někomu podařilo ulovit vajíčko nebo mašli na pomlázku. Nahoru,  dolu, doprava, doleva, za roh a do zatáčky, tam všude nás provedla pěšinka,  na které by kočárek či kolo měli určitě problémy. A nás neustále překvapovala bizardní krása  dalších a dalších zákoutí. Když jsme znovu narazili na červenou značku, bylo nám až smutno, že to máme za sebou.

ČTĚTE TAKÉ:  Objevujte Český ráj: TŘI KŘÍŽE

Ale hned u dalšího rozcestníku nás čekal vzkaz, že se máme znovu vydat po žluté – prý pro velikonočního zajíčka. Za vyhlídkou  Českých bratří nás v dolíku obklopeném skalami čekal na lavičce lístek, že tady někde bydlí zajda. To bylo kolem Kalicha – modlitebny hledání, vždyť je tu tolik zákoutí, kde by mohl být. A byl tam. A protože jsme ho jeho nálezci záviděli, uznal ho nakonec za putovního a už několik dalších výletů proběhlo v jeho společnosti. Maminky nám u zajdy nechaly info, že na nás počkají u kávy v Besedicích. Poslední slova byla „modrá je dobrá“ … dětská smečka vyrazila znovu vpřed a my dospělí jsme mohli, teď již trochu v klidu, vychutnávat krásu pískovcových skal kolem. Na poslední vyhlídce nás všechny překvapil výhled na Kozákov a Trosky z jednoho místa najednou. Káva se sladkou tečkou v Besedicích, byla doprovázena štěbetáním a chlubením co kdo našel. Zjistilo se, že jsme některá vajíčka nenašli, ale i tak jsme měli zážitků plnou nůši.

V Besedicích jsme objevili  pěkné parkoviště pro auta i to, že se sem dá dojet i autobusem. My jsme si ale ještě zašli pěkně pohromadě po žluté na vyhlídku Sokol.  Je odtud nádherný výhled na zubatý hřbet Suchých skal, který se vám vine kupodivu pod nohama.  A pak jsme seběhli na vlak do Malé Skály. Celý ten výlet měl nějakých 6 km, v horní části „téměř“ po rovině, přesto nám vydal na celé odpoledne nezapomenutelných zážitků. Občas jsem měla potřebu menší děti a psy na vyhlídkách uvázat na vodítka, ale jinak to neměl chybu. Vyzkoušejte…

text a foto: Toulavá Sláfka

 

DALŠÍ TIPY NA VÝLETY V ČESKÉM RÁJI

ČÍST V NOVINÁCH

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: