OBJEVUJEME ČESKÝ RÁJ – KAMENICKÉHO STEZKA aneb méně známá místa našeho kraje

Riegerovu stezku, která byla zpřístupněna v roce 1909, není nutno představovat. Je jen málo z nás, kdo si tuto krásnou a příjemnou výletní trasu ještě neprošel.  Málokdo už však ví, že v roce 1939 byla nad Riegrovou stezkou objevena a označena pěšina, která vedla příznivce turistiky k vybudování další stezky podél údolí Jizery. Trasa vedoucí z Bítouchova do Podspálova, byla veřejnosti zpřístupněna v květnu 1941. Své jméno dostala po Janu Kamenickém, semilském rodákovi a velkém propagátorovi turistiky. Kamenického stezka.

Stezka vede po horní hraně údolí Jizery, souběžně, ale vysoko nad stezkou Riegrovou. Spojuje Bítouchov s Podspálovem. Během celé trasy dlouhé necelých 6 km, se můžete pokochat a odpočinout si pohledem do údolí hned ze šesti skalních vyhlídek. Nejznámější z nich je Myší skála, která vystupuje ve Spálově z příkré stráně do výše 25 metrů. Odbor Klubu českých turistů v Semilech ji veřejnosti zpřístupnil v září 1926. Abyste se dostali na její plošinu, která není nijak zabezpečena zábradlím, musíte za pomoci řetězů vystoupat kolem skály. Výstup tedy není pro každého, ale ti kdo to nevzdají, litovat nebudou. Čeká je krásný výhled do kraje na dvě údolí, která se sbíhají před nimi, na elektrárnu a řeku Jizeru, v dálce na část Železného Brodu s panoramatem zdejší zvlněné krajiny, na severu pak s Jizerskými horami v pozadí.
Dalšími vyhlídkami na trase jsou Kopáňka – je sice pouze lavička na louce u vstupu na lesní stezku, ale je z ní nádherný výhled směrem na východ a na město Semily, navíc je k ní možný příchod od parkoviště v Horním Bítouchově, U Peršinky, Jiřička – čedičový útvar, který je jištěn zábradlím a poskytuje krásný výhled do hlubokého údolí, Moravská Jiřička, U Bakala nebo U Bukového mezníku.
Vyhlídka Peretka je nejblíže Bítouchovu a je z ní krásný výhled na jez. Své jméno dostala podle manželky italského dělníka Perettiho, zaměstnaného na stavbě železnice v údolí Jizery v letech 1856 – 1857. V Bítouchově se oženil a po jeho smrti dali lidé vdově Anně Perettiové přezdívku Peretka. Stejně se začalo říkat vyhlídce.

ČTĚTE TAKÉ:  Prosinec - měsíc tlustého střeva

V roce 2010 KČT Semily zajistil opravu a zprůchodnění poškozených částí stezky a provedl její komplexní turistické přeznačení.  V úseku Podspálov – Medenec je výletní trasa značena modře, v úseku Medenec – Bítouchov žlutě. Stezka je nenáročná, pouze z Podspálova na Spálov vás čeká stoupání. Procházka patří k velmi pěkným zážitkům a ve spojení s Riegrovou stezkou představuje ideální tip na celodenní výlet.

(-red-)

Zdroj info a foto: wikipedie, kct.semily.cz, m.semily.cz, cesky-raj.info

Ukažte tento článek i vašim přátelům: