Nová Paka se chystá na motoristický svátek

Jako každý rok se i letos první červencový víkend (30. června a 1. července) Štikovská rokle u Nové Paky připravuje na závod Mistrovství Evropy v autokrosu. Jeho oficiální název je FUCHS OIL AUTOCROSS NOVÁ PAKA, FIA MISTROVSTVÍ EVROPY.  Novopacký závod je letošním pátým zastavením nejlepších evropských autokrosařů. Z pořadatelského hlediska i sportovní úrovně je závod dlouhodobě hodnocen mezi nejlepšími. Členové Autoklubu Nová Paka ve spolupráci s dalšími autokluby i jednotlivci se snaží v přípravě i v průběhu závodu odvést maximum pro .

            Ve Štikovské rokli nechybí výrazná divácká kulisa, početná a kvalitní účast evropské autokrosové špičky, což dokazuje pohled do seznamu přihlášených. A vedle pravidelně startujících, je tu letos i řada nových jmen. Všichni mají ale jedno společné – chtějí uspět na jedné z nejtěžších tratí v Evropě. Organizátoři očekávají zájem více jak sto dvaceti jezdců z osmnácti zemí. Kubíček, Feuillade, Stubbe, Bartoš, Albers, Grencis, Vaněk, Nikodém, Buddelmeyer, Laubach, Peters, Fejfar, Samohýl, Novotný a další určitě nabídnou dramatickou podívanou.

            Letos je to již čtyřicet let, kdy novopačtí pořadatelé přivítali poprvé ve Štikovské rokli mezinárodní startovní pole. Tehdy všechny zahraniční jezdce porazil Jaroslav Povondra s buginou poháněnou motorem Wartburg a třetí místo obsadil další český jezdec Roman Prynych.

             Na regulérní průběh závodů budou dohlížet především hlavní sportovní komisař Wlodek Szaniawski z Polska, pozorovatel FIA Rakušan Franz Landauf, sportovní komisař z Belgie Ludo Peters a ředitel závodu Ladislav Tejchman. Závod se započítává do Mistrovství Evropy jezdců a také do Poháru národů, v němž již po řadu let dominuje Česká republika.    

            Víkendový program závodu začne už v pátek, kdy už od třinácti hodin začnou přicházet jezdci k administrativní a poté k technické přejímce. V sobotu od jedenácti hodin vyjedou první jezdci k měřeným tréninkům a v 15:45 začne první série rozjížděk. V neděli se začne závodit už v půl deváté ráno druhými kvalifikačními jízdami a po nich nastane slavnostní představení jezdců s doprovodným programem. Třetí jízdy rozhodnou definitivně o další účasti jezdců v závodě. Nejzajímavější část  začne od 14:30, kdy jsou na pořadu semifinálové a finálové jízdy. Bezprostředně po dojezdu každé divize budou dekorování na stupních vítězů vždy první tři nejúspěšnější závodníci. Slavnostní vyhlášení nejlepší desítky jezdců se uskuteční v depu v osmnáct třicet. Kvalifikační jízdy se jedou na pět, semifinále na šest a finále na sedm kol.

ČTĚTE TAKÉ:  V Markvarticích u Sobotky usilují o opravu cenných varhan. Pomoci můžete jednoduše - svým hlasem do 20. května

            Opět bohatý na fakta i fotografie bude obsáhlý program. Nosnou částí budou vzpomínka na  rok 1978 a  medailony věnované významným jezdcům nedávné minulosti – Romanu Prynychovi, Ivanu Vojtovi a prvnímu vítězi závodu  divize plechových aut  ve Štikovské rokli Peteru Derberovi. Nechybí ani informace o současných jezdcích a řada statistických údajů včetně všech vítězů závodů ve Štikovské rokli.

            Velkou a dnes už legendární postavou je vedle třiasedmdesátiletého nestora Jaroslava Hoška již čtyřnásobný Mistr Evropy Václav Fejfar. Letos se mu podařilo hned první závod v Seelowě vyhrát a na oblíbené trati v lotyšské Bausce skončil  po suverénním výkonu opět první. A opět přepisoval historické tabulky vítězů, se 43 prvenstvími je už druhý. Na pomyslný autokrosový trůn mu chybí jediné vítězství: „Zvu všechny diváky do Štikovské rokle, kde se letos „bude lámat chleba“. Je tady vždy nejkrásnější atmosféra ze všech závodů Mistrovství Evropy a já divákům děkuji za všechny české jezdce. Věřím se se závody vydaří, neboť jim předcházela velká příprava, a že v závěru několikrát zazní i česká hymna pro vítěze. Přijďte nám fandit a pomoci k co nejlepším výkonům.“

text: Pavel Vydra
Foto: Václav Fejfar přepisuje historii Mistrovství Evropy    

VÍCE INFORMACÍ: http://www.autoklubnp.cz/ A                                                                                

Ukažte tento článek i vašim přátelům: