Nezávislé JASPIS rádio vysílá z Turnova už čtvrtým rokem, letos chce do playlistu zařadit hlavně kapely z Českého ráje

V uplynulých třech letech se tvůrce internetového JASPIS rádia Jan Fišer zaměřoval na původní zpravodajství ze Srdce Českého ráje, dokumentární a lehce provokativní publicistické pořady. V roce 2019 chce dát příležitost také regionálním kapelám, které se do běžných rádiií nemají šanci se svou tvorbou dostat.

Jakým způsobem se vyvíjela dramaturgie vysílání JASPIS rádia za ty tři roky, kdy jej můžeme poslouchat nepřetržitě 24 hodin denně?

Už prvopočátku jsem se chtěl zaměřit hlavně na původní zpravodajství z Turnovska, ale tak trochu z jiného pohledu, než ostatní lokální zpravodajské weby, které jsou závislé na financích z turnovské radnice. Je řada věcí, o kterých se na Turnovsku nerado hovoří a z pochopitelných důvodů si tyto témata radnice do smluvního zpravodajství třetích stran neobjednává. JASPIS rádio je od prvopočátku nezávislé na veřejných zdrojích a proto si v něm můžeme dovolit mnohem víc. Z prvopočátku jsem vsadil na zpravodajský blok každou hodinu a dále pak hudební proud vyplněný krátkými dokumenty a publicistikou. Časem se dalo ale vysledovat, že posluchače běžná hudební nabídka až zase tolik nezajímá a také se jim nechce čekat až udeří celá a začne zpravodajský souhrn. Takže nakonec se vysílání usadilo na takovém hudebně publicistickém, dokumentárním a zpravodajském proudu.

A co hudba? Té je dneska všude kolem dost, každý si může pouštět po internetu v podstatě cokoliv, co ho baví. Nabízí JASPIS rádio nějakou alternativu?

To máte pravdu. Všechny rádia dneska hrají přeci „to nejlepší z hudby“, takže všude uslyšíte v podstatě to samé. Čili jediná cesta, jak si sestavit vlastní playlist, je využítí nějaké hudební aplikace na internetu. JASPIS rádio se zaměřuje na méně známé kapely, které v běžných rádiích asi neuslyšíte. I když by bylo skvělé naplnit kompletní vysílání ryze původní regionální tématikou, hudba do rádia prostě neodmyslitelně patří, takže je logické hrát také regionální muziku.

Takže na JASPIS rádiu uslyšíme více hudby od místních autorů a kapel proloženou regionální rozhlasovou tvorbou?
Ano, o to mi jde především. Používáme slogan „JASPIS rádio, hrajeme kapely z Českého ráje“ a tím směrem se chci ubírat. Již jsem si vyzkoušel spolupráci s turnovskými kapelami CnapCall, Soundfall nebo Nothingham a funguje to báječně. Určitě oslovím další kapely z Turnovska, zda by nechtěly na JASPIS rádiu pouštět svoji muziku. Na oplátku jim můžu nabídnout prostor k anoncování koncertů, nebo udělat rozhovor s kapelou, aby se třeba rozšířil okruh jejich fanoušků. Myslím, že v Turnově chybí takovéto propojení mezi amatérskou scénou a fanoušky méně známých kapel. Podle mě by se o to mělo starat turnovské Kulturní centrum, kde na to mají zaměstnané lidi a disponují poměrně nadstandardní technikou i společenskými prosotry. Obávám se ale, že za současného vedení Kulturního centra je to nemožné. Chybí tam schopný dramaturg, který si nebude hrát jen na svém písečku s kamarády. JASPIS rádio je v tomhle otevřené, nehodnotí, kdo si může či nemůže tak říkajíc „vrznout“. Budu moc rád, pokud se domluvíme s co největším počtem zdejších umělců a kapel.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Takže mohou se i sami hudebníci s JASPIS rádiem spojit a zařadit své písničky do hudebního proudu? Jak to tedy mohou udělat a co k tomu potřebují?

To určitě můžou a je to velmi jednoduché. Stačí, když bude mít kapela, nebo sólista, nahranou svoji muziku v nějaké poslouchatelné kvalitě. Vybereme společně tři až čtyři skladby a ty nasadíme do vysílání. Podmínkou je, že na začátek každé skladby přimícháme zdravici, aby každý posluchač věděl, jakou kapelu a písničku vlastně poslouchá. Průběžně se pak přidávají informace, kdy má ta která kapela koncert či vystoupení. Vznikne tak pravidelný magazín, ve kterém se každý rychle dozví, kam by měl vyrazit na dobrou místní kapelu. Na webu JASPIS rádia www.jaspisradio.cz bude také krátká vizitka kapely s odkazy na jejich stránky či informace o koncertování. Záleží, jak aktivně k tomu každý přistoupí a bude chtít informace a sdělení v rádiu či na webu aktualizovat.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

Ukažte tento článek i vašim přátelům: