Mokřady v Sedmihorkách u Turnova čeká revitalizace. Zadrží tak více vody a podpoří pestrost živočišných druhů

Mokřadní biotopy, jako jedny z nejcennějších ekosystémů, byly v minulosti negativně ovlivňovány lidskou činností. Šlo nejčastěji o jejich vysušování nebo odvodňování, což vedlo k jejich narušení nebo úplnému zániku. I přes veškeré snahy, zejména zemědělských družstev v době socialismu, se podařilo některé mokřady zachovat. Velmi často se však tyto mokřady nacházejí ve fázi, kdy nejsou schopny samy o sobě efektivně plnit hydrologické funkce a jejich regenerace je možná pouze za opětovného zásahu člověka. Příkladem takového mokřadu je i Sedmihorský mokřad v CHKO Český ráj.

Sedmihorský mokřad je pozoruhodný biotop – samovolně vzniklý mokřad na zemědělské půdě, který je dnes především významnou ornitologickou lokalitou nadregionálního významu. Poskytuje hnízdiště celému spektru druhů všech živočišných tříd od hmyzu až po menší savce. Nejvíce jsou zde zastoupeni ptáci. Bylo zde zaznamenáno ke 130 druhům ptáků, z nichž asi čtvrtina tu hnízdí a nemalý počet z nich patří k ohroženým a silně ohroženým druhům. Žije tu například slavík modráček, bekasina otavní nebo jestřáb popelavý. Dále mokřad poskytuje domov obojživelníkům (skokani hnědí a zelení, blatnice skvrnitá či rosnička zelená) a pro ně nezbytnému vodnímu hmyzu – například potápníka vroubený, různé druhy vážek, šídel nebo šidélek.

Lokalita mezi Turnovem a Sedmihorkami v údolní nivě říčky Libuňky pod hruboskalským skalním městem o rozloze kolem 25 ha je již pár desítek let ponechána napospas přírodě a právě díky tomu se stává každým rokem o něco bohatší a podivuhodnější. Převažující část území vlivem melioračních prací z 60. a 70. let minulého století ztratila svůj přirozený charakter. Ekologové tu proto nedávno začali připravovat revitalizaci. Cílem je navrátit mokřadům jejich původní funkci zadržování vody v krajině.

Náklady na projekt se odhadují na osm milionů korun, revitalizovat by se mělo osmihektarové území, tedy zhruba třetina plochy, na které mokřady jsou. V projektu se počítá se zahrazením odvodňovacích příkopů, vybudováním soustavy tůní a mokřin, průřezem a drobnou dosadbou dřevin. Součástí projektu je i vybudování ptačí pozorovatelny.

ČTĚTE TAKÉ:  Zemědělská společnost AGRO Bílá a.s. zve na mimořádnou Valnou hromadu

Na úpravách se ale začne pracovat až v dalších letech. Nejprve se musí vyřešit majetkové vztahy. „Je tam asi 50 majitelů, někteří jsou nedohledatelní, několik v exekuci,“ uvedl Ondřej Petrovský z nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Pozemky je tak potřeba nejprve vykoupit, případně získat souhlas vlastníků s realizací projektu. „Za poslední dva měsíce jsme obeslali všechny dohledatelné majitele pozemků a s naprostou většinou jsem se již osobně sešel. Mile mě překvapilo, že většina majitelů s revitalizací souhlasí,“ uvedl za pozemkový spolek Sedmihorské mokřady Vojtěch Šťastný.

Zdroj info a foto: ČTK, www.sedmihorskemokrady.cz, Vojtěch Šťastný

Ukažte tento článek i vašim přátelům: