MELATONIN A SPÁNEK

Melatonin je hormon, který se přirozeně tvoří a vyplavuje v našem těle, kromě nejdůležitější funkce – správný spánek, má také silné antioxidační účinky. V lékárnách a reklamách můžete vidět čím dál větší nabídku syntetického melatoninu jako doplňku stravy pro pomoc s usnutím. Ale pozor na to, užívání umělého melatoninu se vůbec nedoporučuje lidem pod 60 let. Může napáchat více škody než užitku. A především – a to platí vždy – je vhodné se zaměřit na vlastní produkci a síly, než si člověk začne zahrávat s chemií. Navíc co se melatoninu týče, jeho hladinu můžete zvýšit zcela přirozeně.

S věkem klesá produkce melatoninu – a i proto starší lidé hůře spí. Tělo ho nejvíce produkuje v čase mezi 22. a 2. hodinou ranní. Jedná se až o 80% celkové produkce. I proto je důležité v tuto dobu spát, věnovat pozornost době, kdy chodíme spát, neponocovat, neměnit rytmy atd. Pokud si rytmy narušíme, velmi zásadně narušíme (kromě mnoha jiných důležitých procesů v těle) i produkci melatoninu. Tvorba a vyplavování melatoninu jsou závislé na přirozeném střídání dne a noci a také na našich vnitřních hodinách, které jsou na tento cyklus evolučně přizpůsobeny. Ukazuje se také, že pokud spíme ve světle (a stačí zcela malý zdroj), naruší se vznik melatoninu a může to mít vliv i na rozvoj rakoviny a dalších onemocnění.

Jak melatonin přirozeně doplnit?
Vždy je dobrou volbou zaměřit se na svou stravu. Protože co do svého těla dáme, to se nám vrátí. Melatonin se přirozeně vyskytuje v hroznovém víně, višních, vločkách, jahodách, rajčatech či pistáciích. V boji s nespavostí navíc pomůže: kiwi, špenát, vlašské ořechy, mandle či hummus. Zkuste proto do svého jídelníčku zařadit dlouhodoběji tyto potraviny a ucítíte zlepšení. Spánek dokonale zabíjí stres, přemíra alkoholu a kofeinu, modré světlo před spaním, nepravidelné ulehání ke spánku a narušená střevní mikroflora. Nezapomínejte, že kvalitní spánek je také o vhodné posteli, příjemné a vyhovující matraci a celkové atmosféře ve vaší ložnici.

ČTĚTE TAKÉ:  VELKÁ SOUTĚŽ O MASIVNÍ BUKOVOU POSTEL s kompletním vybavením a další hodnotné ceny S RODINNOU FIRMOU MATRACE HAKEN - 1. otázka (duben 2021)

TIP: Nechte si poradit s výběrem postele a matrací od opravdových profesionálů! Českorajská firma Matrace Haken vám dá spánek, který potřebujete!

Ukažte tento článek i vašim přátelům: