Leden – měsíc močového měchýře

Dnes se budeme věnovat orgánu, který je v tuto dobu nejvíce ohrožen. Močový měchýř. Zima je z pohledu čínské medicíny spojena s energií chladu, a pokud jde o emoce, pak se pojí především se strachem. A právě zima a emoce náš močový měchýř  velmi silně atakují.

Močový měchýř je důležitý vyměšovací a tím i detoxikační orgán, který reaguje na fyzické dráždění, ale také na naše emoce – tedy na zmiňovaný strach, leknutí, pocity chladu. A protože právě nyní si chladu užijeme dosytnosti, je potřeba tomuto orgánu věnovat zvláštní péči a zároveň se zastavit, vnímat toto období jako období klidu, přemýšlení a rekapitulace úspěchů i neúspěchů. Ale také pro příjemné plánování a pozitivního naladění.
Oslabení močového měchýře se může projevit nejen častým močením, bolestmi, změnami při močení, změnou barvy moči, bolestmi kostí, ale protože je tento orgán úsce spojen s mozkem, může se špatná funkce měchýře zhmotnit také jako psychické poruchy.

Jak tedy o svůj močový měchýř a celkovou tělesnou i psychickou pohodu pečovat?
Čínská medicína radí chodit včas spát, meditovat a právě nyní se nevydávat na daleké cesty mimo naše klimatické pásmo. Důležité je také močení nezadržovat příliš dlouhou dobu.
Pro toto období je vhodné jíst husté zahřívací polévky z kořenové zeleniny a také vařený celer, petržel, brambory, sušené švestky, pečená jablka, černé fazole, proso, ječmen a rýži. Dále se doporučují vlašské ořechy (pozor, jen asi tři kusy denně a vhodné zkombinovat s jádry lískových ořechů), jedlé kaštany, tofu.
Z koření používejte skořici, fenykl, sušenou pažitku, kmín, hřebíček, badyán a zázvor. Vhodnými bylinkami jsou ostružiník (čaj), lichořeřišnice (tinktura z ní), ořešák a brusinky. Zkuste vypustit ostrá kořeněná jídla, mléčné výrobky, cukr, kávu a těžké smažené pokrmy. Buďte v teple a odpočívejte.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej
Ukažte tento článek i vašim přátelům: