La Grace obhájila úspěch na závodech Tall ship race 2015

Je to už pět let, co skupina nadšenců a dobrovolníku z celé České Republiky po dvou letech práce spustila na vodu repliku lodi z 18. století se jménem La Grace – Půvabná. Propluli s ní mnoho zemí světa, zažili krásné i krušné časy a v roce 2013 zvítězili v závodě školních a historických lodí – „Tall Ship Race“ ve Středomoří. V letošním roce se tento slavný závod opakoval na dalekém severu. A opět úspěšně.

„Přijeli jsme si pro zlato,“ říká s úsměvem kapitán lodi Pepa Dvorský a dodává: „Že to nebude lehké, jsme věděli ještě před startovním výstřelem. Konkurence byla veliká, závodu se účastnila světová špička lodí i kapitánů.“ Jedná se o klání obřích plachetnic s vysokými stěžni a ráhnovým oplachtěním. Školní lodě v nejsledovanější kategorii A běžně dosahují délky kolem 100m. Těmto kráskám vévodí Ruská školní loď Sedov se svými 137m. Opačným extrémem byla loď reprezentující Českou Republiku s pouhými 30metry.

La Grace - tall ship race 2015 - český ráj v akci - putování s La Grace

Závod se v letošním roce konal mezi irským Belfastem, norskými městy Alesund a Kristiansand a dánským Aalborgem. „Na startu se sešlo přes pět desítek lodí, přesto celé závodní pole provedla přes startovní čáru naše Grace. Rychlost v první části byla nečekaně vysoká. 10,5 uzle lodě běžně nedosahují. Síla větru 7° Bf a vyhlídky sílící bouře nad severním Atlantikem nutily lodě taktizovat, nebo bojovat ve velkých oceánských vlnách. Na palubě naší lodi bylo několik lidí střídajících se dnem i nocí u kormidla i plachet. Bouře prokládalo bezvětří, které bylo pro závodníky snad ještě náročnější,“ vzpomíná Dvorský. Po sedmi dnech a osmi nocích se na horizontu objevily zasněžené Norské hory a pod nimi vytoužený cíl první etapy závodu. La Grace protnula cílovou pásku na krásném třetím místě pouhých 20 minut za první lodí. Radost i zklamání byli vidět ve tvářích českých námořníků.

la grace - tall ship race 2015 - český ráj v akci - putování s la grace„Norsko bylo úžasné, divoká krajina, milý lidé a pocit že jsme všude vítáni“ říká Romana Bezděková, člen posádky La Grace v době závodu, a pokračuje: „Na plavbu jsem se přihlásila pro zábavu, chtěla jsem zažít neobvyklou, aktivní dovolenou s partou báječných lidi. Na takový zážitek nikdy nezapomenu!“  Týden posádky sbíraly síly na další etapu závodu. Ta se odehrávala ve stísněných prostorách úzkého severního moře v oblasti Kategat. Závod byl výjimečný tím, že všechny lodě o celou dobu manévrovaly na dohled. To nedovolovalo odpočívat ani na minutu. La Grace si vedla skvěle a po celou dobu se držela na špici. V okamžiku, kdy byl závod po třech dnech předčasně ukončen pro slabý vítr, výsledek byl pro všechny ohromným překvapením.
Rozdíly mezi první a druhou lodí v cíli bylo pouhých 7 sekund a rozdíl mezi druhou a třetí lodí v cíli, bylo 14 sekund. Byl to nejvyrovnanější závod v historii Tall ship Race. La G02race skončila na krásném druhém místě mezi loděmi Osterschende a domovskou lodí Sorlandet. „Zlato jsme sice neobhájili, ale závod to byl skvělý. Šestimetrová česká vlajka vlála jen den plavby od polárního kruhu a podařilo se nám navázat mnohá přátelství s posádkami ostatních lodí. A dokonce po skončení druhé etapy, jsme s Ruskou fregatou Shtandart uspořádali námořní bitvu. I v letošním roce tedy The Tall Ships Races a La Grace opět slavily úspěch,“ uzavírá Dvorský.
Prožijte krásná i smutná dobrodružství, která tato loď zažila během své historie prostřednictvím seriálu Putování s La Grace.

ČTĚTE TAKÉ:  Divocí koně pomohli vzácným rostlinám, ohroženým druhům vodních ptáků i broukům

ČÍST V NOVINÁCH

la grace - tall ship race - český ráj v akci - putování s la grace

foto: archiv kapitán Pepa Dvorský

Ukažte tento článek i vašim přátelům: