KVAŠENÁ ZELENINA JAKO ZIMNÍ ZDROJ VITAMÍNŮ
Je čas vytvořit si zásoby vitamínů na zimu. Kvašená zelenina má spoustu předností. Je nejpřirozenějším zdrojem vitamínu C v podzimním a zimním období. Obsahuje bakterie mléčného kvašení, které podporují zdravou střevní mikrofloru a tedy i dobré fungování naší imunity, obsahuje výjimečný podíl vitamínu K2, který je nutný pro správné vstřebání vápníku v těle. Je levná. A pokud si zkvasíte svou zeleninu, víte přesně, co jíte. Jak na to?
Nejběžnější způsob, jak připravit rychle kvašenou zeleninu.
- Zelenina: hlávkové zelí, mrkev a cibule (ale přidat můžete v podstatě jakoukoliv zeleninu). Poměr zeleniny zvolte podle svého, nebo: zelí 2/3, mrkev necelá 1/3, cibule jen malinko.
- Zelí nakrájejte na jemné nudličky, mrkev nastrouhejte nahrubo, cibuli pokrájejte na kostičky. Budete také potřebovat keltskou sůl (běžná bílá sůl se nedoporučuje vzhledem k chemickému ošetření, volte sůl kvalitní, aby i výsledek byl zdravý a kvalitní), v množství 20 g soli na 1 kg zeleniny.
- Zeleninu vložte do větší mísy a promíchejte se solí. Nechte odležet cca hodinu, občas důkladně promačkejte, aby zelenina pustila šťávu.
- Zeleninu vložte do nádoby, kde ji budete kvasit. Ideálně použít větší zavařovačku. Vložte hrst zeleniny, upěchujte, vložte další část, znovu upěchujte a tak pokračujte, až bude sklenice skoro plná.
- Zakrytí zeleniny: Můžete zvolit sklenici, která co nejvíc pasuje do hrdla zavařovací nádoby, nebo talířek k přiklopení. Nutno zatížit, aby zelenina byla zcela ponořená. K zelenině by mělo pronikat co nejméně vzduchu.
- Umístěte kamkoli mimo přímé sluneční záření. Při kvašení vzniká další šťáva, pod nádobu proto umístěte misku, kam může případná nadbytečná šťáva odtéct.
- Nechte kvasit několik dnů až týden. Kvasný proces skončí až se na povrchu přestanou objevovat bublinky.
Tip: kvalitní keltskou sůl plnou minerálů zakoupíte na www.shoprecall.cz
Ukažte tento článek i vašim přátelům: