KOUTEK PRO RODIČE: Jak dětem zlepšit psychomotorické dovednosti
Dnes se podíváme zblízka na disciplínu, která baví děti i dospělé a co je nejdůležitější, má velkou spoustu benefitů. Žonglování. Možná se pozastavíte nad touto pohybovou aktivitou, která kdysi patřila jen do cirkusových představení. Ale pozor. Existuje soutěž memoatletů, tedy lidí, kteří soutěží v disciplíně paměti na mezinárodní úrovni, a většina z nich se pravidelně věnuje žonglování. Důvod je zcela jasný, při žonglování dochází k propojování obou hemisfér, což znamená, že se v mozku tvoří nové a nové synapse a velmi efektivně se nám zlepšuje paměť. Pamatování tedy vždy nemusí být o biflování a nudě.
Jaké jsou benefity žonglování? • dá se provozovat i na malém prostoru, bez potřeby speciálních pomůcek (můžete si samozřejmě pořídit žonglovací míčky, které jsou nejlepší, ale začít můžete i třeba s naříznutým tenisákem naplněným rýží, u menších dětí s většími balónky) • skvělá aktivita, když potřebujete předělit nějakou činnost, chvíli se odreagovat a nebo hledáte kreativní nápady či myšlenku • velmi pomáhá dětem, které trpí nesouhlasnou lateralitou (pokud dělá dítěti problém koordinace ruka-oko) • učí chybovat, motivovat a překonávat frustraci z nezdaru (co si budeme povídat, chvíli trvá, než se to naučíme, ale ta odměna!) • pomáhá při depresích, dyslektikům k soustředění, dětem s ADHD či autismem dle nejnovějších poznatků zvyšuje IQ • zlepšuje koordinaci a postřeh • může zvýšit kapacitu mozku až o 30 % v návaznosti na zvětšování počtu nervových spojení…
Věk dětí vhodný pro žonglování začíná v první třídě. A žonglovat se naučí opravdu každé dítě, jen každé za různou dobu. Pokud se rozhodne pedagog, že do aktivit pro děti přidá žonglování, bude to mít příjemný sociální dopad – kromě motivace jde o seznamovací hry, zapojení rodičů (tréninky doma či společné učení), nebo lze o přestávkách využít jako zábavné vyplnění volných minut a tím mozková příprava na další předmět. Ve třídě je vhodné aktivitu zařazovat dvakrát denně. Žonglovat lze s mnoha „věcmi“ – s míčky, kužely, kruhy, populární je i yoyo, ale také s pomeranči (pokud už jste profík) a podobně.
Jak se žonglováním začít? Aby se člověk naučil žonglovat, musí postupně zvládnout jednotlivé body, skrze které se dostává až k žonglování samotnému:
- Házení míčkem jednou rukou rovně nahoru do výše čela, míček musí chytnout jednou rukou (u menších dětí jde o úkol, který trvá déle). Zvládnout musí na obě ruce.
- Přehazování jednoho míčku z ruky do ruky konzistentně, v rovině a do výše čela.
- Žonglování se dvěma míčky – vyhození míčku z jedné ruky a před dopadem vyhodíme míček z druhé ruky.
- Žonglování se třemi míčky – do jedné ruky si dáme míčky dva a postupně vyhazujeme střídavě z jedné a druhé ruky.
Doporučujeme najít si na youtube výuková videa, která vás skvěle provedou a aktivitu přesně naučí. Nebojte se nových aktivit. Bude to bavit děti i vás. A přinese vám to spoustu plusů.
-red-