KOUTEK PRO RODIČE: Důsledky nedostatku hry – I. díl

Negativní dopady nedostatku svobodné hry dětí jsou široké a do značné míry už dobře zdokumentované. Hra byla dříve synonymem pro svobodnou hru venku a právě ta téměř vymizela. Je nesmírně těžké odlišit, jaké z benefitů, které hra venku dětem přináší, jsou způsobeny samotnou herní aktivitou a jaké přírodním prostředím, v němž se odehrává. Ať tak nebo tak, hra venku zásadním způsobem posiluje dětské fyzické, psychické i sociální zdraví. Přináší dětem pohyb, rozvíjí jejich motorické dovednosti, zvyšuje jejich fyzickou odolnost a snižuje pravděpodobnost mnoha různých nemocí. Celá epidemie dětské obezity je ještě více než nezdravým jídlem a přejídáním zapříčiněna novým sedavým životním stylem dětí, nedostatkem aktivního pohybu.

Vědecké výzkumy jsou přitom jednoznačné v tom, že děti se nejvíce hýbou nikoli v tělocvičně, ale při své hře venku. Každé osmé školní dítě v České republice je obézní a další osmina dětí má nadváhu. Proč je obezita takový problém? Protože to není jen pár kilo navíc, ale nemoc, která zvyšuje pravděpodobnost dalších nemocí: cukrovky 2. typu, artritidy, infarktu, některých typů rakoviny. Obezita dnes postihuje téměř celý svět a zabíjí už více než podvýživa. Právě z toho důvodu v roce 2007 formulovali vědci ze Stanfordu varování, že poprvé v novodobé historii se mohou děti dožít kratšího průměrného věku než jejich rodiče. Hra venku také zvyšuje psychickou odolnost a pohodu dětí. Pomáhá snižovat stres. Zlepšuje náladu a dává radost. Hra v zeleni obnovuje pozornost a snižuje únavu z myšlení, což je důležité nejenom pro lepší další soustředění například při učení ve škole, ale také pro zvládání vlastní agresivity a dalšího impulzivního chování nebo pro oddalování uspokojení, sebedisciplínu a schopnost sledovat své životní cíle.

TIP NA HRY S DĚTMI/ PRO DĚTI: PROUTÍ
Ideálním obdobím na Velikonoce a jarní dny je hra s proutím. Neznamená to, že máme otrhat veškeré stromy. I tady je třeba dětem ukázat, že si člověk nemůže brát vše kdykoliv se mu zachce a také v nadměrném množství. Jít na proutky znamená, že se během toho dítě naučí poznávat stromy, učit jak je nepoškodit a neubližovat živému a mnoho dalších věcí. Tenké pružné dřevo je pak plné možností. Můžete využít tedy jak suché, tak nové klacíky. A kromě toho, že děti naučíte plést vlastní pomlázku, kterou využijí, dá se s proutím dělat mnoho dalších radostných her: loutky – stačí najít správný klacík, který má ruce a nohy a nechat ho dětem dotvořit dle fantazie, kroužek z proutí má mnoho využití – házení do koše, na tyče, či do dáli, z jednotlivých různě velkých kroužků můžete vytvářet zvířátka, udělat si z proutí osnovu a tu pak protkat barevnými bavlnkami – vznikne jednoduše třeba ryba, slzička…, výroba koštěte a nebo třeba zkuste uplést košík.

ČTĚTE TAKÉ:  Koutek pro rodiče: Vliv světla na zdraví dětí

Pokračování najdete tady

Text pochází z knihy Svobodná hra – jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti,
autoři: Justina a Petr Danišovi.
foto: Justina Danišová
Vydalo nakladatelství Smartpress

Ukažte tento článek i vašim přátelům: