KOUTEK PRO RODIČE – DOMÁCÍ AKTIVITY PRO ROZVOJ KREATIVITY A FANTAZIE DĚTÍ

Děti dokážou být kreativní každý den, v každé situaci. Pokud jim ale vložíme do ruky věc, která za ně začne přemýšlet, bavit je a oni budou jen pasivně přihlížet (mobily, tv, tablety…), pak kreativitu a fantazii velmi rychle ztrácí. Kreativita je schopnost přemýšlet mimo zaběhlé cesty a hledat nové a neotřelé způsoby řešení problémů. Rozvíjení této schopnosti je pro děti velmi důležité a má významný a  pozitivní dopad na celkový rozvoj dítěte. Kreativita je neodmyslitelně spjata s představivostí, fantazií. Kreativní člověk dokáže vidět věci z jiné perspektivy a najít řešení, které by jinak bylo přehlédnuto. V životě si pak ví vždy rady, dokáže řešit lépe situace a problémy, před které je postaven. Pokud však nemá základ od dětství, v dospělosti se z něho stane ztracený, nepraktický a životaneschopný jedinec.

Od jara do podzimu, kdy trávíme s dětmi nejvíce času venku, se kreativita podporuje spontánně a nemusíte nad ní až tolik přemýšlet. Z kamínků si udělají auto, ze dřívek postaví domeček… Jaké aktivity vymyslet, když je venku nevlídno a nedá se být v deštivém počasí příliš dlouho na procházce? Máme pro vás několik tipů, které můžete – dle věku vašeho dítěte a jeho zálib – dále rozšiřovat a domýšlet.

  • OBRAZCE – namalujte na papír různě veliké obrazce (kolečko, obdélník, trojúhelník…) a nechte dítě, aby je dle vlastní fantazie domalovalo
  • PO VENKOVNÍ PROCHÁZCE – si s dětmi sedněte, vezměte si papír a pastelky a nechte je namalovat co si z procházky nejvíce pamatují, co se jim líbilo, co je zaujalo…
  • PASTELKY – s pastelkami samozřejmě malujeme, kreslíme a tvoříme, dají se ale používat i pro další senzomotorické hry – pokud je ukládáte třeba do pastelkovníku, dítě se učí jemné motorice (a zároveň pořádku), dále můžete dítě povzbudit, aby hledalo dané barvy, kombinovalo barvy a podobně. A nebo s nimi můžete hrát různé hry – proplétání pastelek skrz prsty, udržení pastelky na jednom prstu atd.
  • KOLEČKA – namalujte různě velká kolečka a zadejte dítěti úkol – jakými barvami vymalovat, vykreslit podle fantazie nebo vyplnit vzorem (proužky, puntíky…), počítat, spojovat je, pro starší děti – spojovat mezi sebou kolečka tak, aby se jejich čáry neprotly…
  • SOUŘADNICE – namalujte si klasickou mřížku do které na levou stranu svisle napíšete čísla od 1 do 5, vodorovně nahoru na první řádek pak napíšete písmena A až E. Dítěti pak dejte za úkol vybarvit například políčko 2C – tedy v mřížce prostor, kde se 2 a C sekají.
  • OBRYS DOMU – na co největší papír nakreslete obrys domu a vyznačte jednotlivé pokoje. Nechte dítě namalovat věci, které do každého pokoje patří. Obměna hry, že tyto věci může vyjmenovat a nebo předkreslené na papíře a vystřižené najít, pojmenovat a nalepit do daného pokoje. Tato hra se dá v létě dělat i ve velkém křídou na chodníku.
ČTĚTE TAKÉ:  TÉMA: MATRACE a spánek

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům: