Léto láká na kempink. Jak se správně vybavit? Radí profesionálové z Outdoor Český ráj

Nastává čas, kdy začínáme vyrážet do přírody nejen na procházky a výlety, ale na dny a víkendy. Kempujeme. Jste ten typ, který raději vyhledává kempování ve větším pohodlí vybaveného kempu, nebo vás to táhne spíše do „divoké“ přírody? Ať tak, nebo tak, vždy je třeba mít pro svůj komfort a pohodu vhodné vybavení. Jak na to? Zeptali jsme se Jakuba Zítky z mladoboleslavské prodejny Outdoor Český ráj, který má více než 25 let zkušeností a dokáže poradit dokonale.

Pokud se chystám zcela poprvé na kemping – jakou výbavu rozhodně potřebuji, bez které se neobejdu?
Pokud se chystáte na kempování zcela poprvé, je zásadní, zda budete spát pod širákem nebo pod stanem.Pokud volíme variantu rodina pod stan, určitě je zapotřebí stan zvolit tak, aby se do něho vešel určitý počet lidí, který v něm hodlá spát, i z hlediska komfortu – tzn. při více lidech je vhodná i předsíňka, kam se umístí batohy, boty apod. Dále je nutnost vybrat karimatku – „samonafukovačku“ nebo „nafukovačku“ a samozřejmě spacák. To jsou základní věci, bez kterých se člověk absolutně neobejde.

Pokud jsem již v kempingu „kovaný skaut“ a mám zkušenosti i základní výbavu, existují nějaké vychytávky, které ulehčí a zpříjemní kempování?
Kovaný skaut určitě základ bude mít, ale od nás tip – vyplatí se vždy mít čelovku, která je ideální pro všechny činnosti ve tmě – stavění stanu, vycházení ven. Běžná baterka překáží.

Pojďme k jednotlivému vybavení – podle jakých kritérií si vybírám stan?
U výběru stanů jde vždy o kriterium místa. Bude kempovat v Českém ráji nebo půjde o  vysokohorskou túru. Při túře hraje roli váha batohu na zádech a zhoršené klimatické podmínky. Do kempu mohu zvolit komfortnější, větší stan třeba právě s větší předsíní. Naopak do hor by se měl klást důraz na kvalitu materiálu a hlavně tyčí – tady bych jednoznačně doporučil, aby tyče byly duralové. Jde o to, že stan, který nesu v batohu je z lehčích materiálů, než na klasický kempink. A  hlavně jsou i méně objemné, takže se na zádech lépe rozloží. V neposlední řadě by měl být stan do hor  i daleko odolnější ve větru, což zajistí právě kvalitnější konstrukce.

Jak si správně vybrat spacák?
U spacáků jde jednoznačně o tepelný komfort. Tzn.že člověk musí kalkulovat s tím, v jaké teplotě bude spát. Je důležité volit vhodnou velikost spacáku. Pokud si třeba žena koupí velký spacák, bude jí zima, protože musí vyhřát větší prostor. Musí tedy zvolit menší, třeba dámskou variantu, a nebo unisexový spacák, ale vždy musí vyhovovat velikostně. Další aspekt spacáku je to, jak bude velký při sbalení – pokud jedeme do kempu, opět můžeme volit variantu, která je objemnější, což nám nevadí. Ale pokud člověk plánuje túru a bude mít spacák v batohu na zádech, určitě bude přemýšlet o tom, aby nezabíral tolik místa. Takže takový, který obsahuje lepší vlákna, tedy aby výhřevnost byla velmi kvalitní a objem spacáku nezabíral takový prostor. I proto se neustále prodávají a jsou populární péřové spacáky, u kterých je nejlepší poměr teplota versus objem.

ČTĚTE TAKÉ:  CESTY KE ZDRAVÍ: Jarní půst je tady. Jak na něj?

Podle čeho pak vybíráme karimatku?
Lze zvolit pěnovou karimatku, která je z nezničitelného, dobře izolačního materiálu, karimatka se nepropíchne apod. Na druhou stranu ale je objemnější nežli samonafukovací karimatky, které jsou i daleko komfortnější co se týče spánku. U nich můžeme volit různé tloušťky a platí, že čím větší tloušťka, tím komfortnější spaní. Samozřejmě člověk, který jde s batohem na túru, řeší kompromis, tak, aby karimatka nebyla zase příliš objemná. Pak lze zvolit nafukovačky, které jsou ale náchylnější na propíchnutí. Tuto variantu volí člověk, který honí každý garm a objem. Samonafukovačky jsou ideálním kompromisem.

Skvělou alternativou spaní může být třeba hammaka. Proč podle vás právě tuto alternativu zvolit, jaké má plusy a mínusy?
Hammaka je čím dál populárnější alternativa pro spánek. Plusem je, že člověk nespí na zemi, nicméně stejně musí řešit nějakou izolaci od země, která se řeší speciálními materiály, ze kterých se právě vyrábí spacáky. Pro komfortnější variantu doporučuji hamaku pro dva lidi, kde pak spí jeden člověk. Na první pohled je hammaka romantická, ale mínusem je, že si člověk musí – pokud hrozí déšť – postavit stříšku- tj. nějakou celtu, nebo plachtovinu. A musíte najít dva vhodně rostlé stromy, aby hammaku upnul.

Jak se podle vás – velmi zkušených – nejlépe na kempování nachystat?
V globálu jde vždy o to, kolik všechno bude vážit, jestli se nám to vejde do batohu – k tomu je tedy potřeba mít i batoh, který je adekvátní našim potřebám. Tedy na jak dlouho a kam půjdeme. Podle toho pak volíme vybavení – stan, karimatku, spacák.

Jsou nějaké novinky v kempování, které bychom rozhodně neměli minout?
Výrobci se stále snaží vytvářet lehčí materiály, komfortnější… Vývoj jde stále dopředu a výběr je neskutečný. Naprosto chápu, že bez odborné rady může být člověk absolutně zmatený a bezradný.

Seženeme veškeré kempování u vás v prodejně?
U nás seženete nejen veškeré vybavení do kempů i do hor, kdy máme sortiment českých i zahraničních firem. Hlavně vám ale poskytneme servis, kdy získáte cenné rady v tom, co si pořídit a jak se v nabídce zorientovat.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

TIP:
Kamennou prodejnu Outdoor Český ráj
najdete na adrese:
Staroměstské náměstí 20/21
293 01 Mladá Boleslav 

Chcete raději na webové stránky a rovnou do e-shopu?
https://www.ceskyraj.com/

Ukažte tento článek i vašim přátelům: