Karel des Fours Walderode má dle Semilského soudu nárok na pozemky na Turnovsku. Je jich téměř 1500

Okresní soud v Semilech uznal nárok Karla des Fours Walderode na zámek Hrubý Rohozec a pozemky na Turnovsku zkonfiskované po druhé světové válce. Tyto pozemky byly zabavené na základě Benešových dekretů. O jejich vrácení zažádal Karel Walderode v roce 1992.

Semilský okresní soud rozhodl vrátit pozemky na Turnovsku a také zámek Hrubý Rohozec vdově po Walderodem Johanně Kammerlanderové již v roce 2011. Krajský soud v Hradci Králové však rozsudek v roce 2013 zrušil a kauzu vrátil okresnímu soudu v Semilech.

Michal Polák – semilský soudce – vydal v úterý 12. září rozsudek, kterým nárok rodiny na zabavený majetek opět uznal.

V případě, že se proti tomuto rozsudku nikdo neodvolá, jako se tomu stalo v roce 2011 – v jehož důsledku krajský soud rozhodnutí soudu semilského zrušil, kauza bude pokračovat jednáním o navrácení jednotlivých pozemků. Pozemků na Turnovsku, které by měly být vráceny je téměř 1500.

Před šesti lety soudil stejnou kauzu druhý semilský soudce Vít Záveský, který rozhodl stejně jako nyní Michal Polák. Nárok Johany Kammerlanderové považoval za oprávněný, protože jejímu zesnulému manželovi vrátily úřady v roce 1992 československé občanství.

Zdroj: ČTK

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  HMYZU RAPIDNĚ UBÝVÁ. BEZ NĚHO JE LIDSTVO ODKÁZÁNO K ZÁNIKU